Kanser Bir Kelimedir, Bir Cümle Değil | Karamandan.com - Karaman Haber

Kanser Bir Kelimedir, Bir Cümle Değil | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Eylül 2020 Pazartesi
Kanser Bir Kelimedir, Bir Cümle Değil

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi haline gelmiştir ve buna bağlı olarak toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi zorluklara yol açabilmektedir. Tüm bunların yanında, kanser türlerinin birçoğunun önlenebilir olması, Dünya Kanser Günü'ne verilmesi gereken önemin de giderek artmasına yol açmaktadır. 

4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklama yapan Mutlu Yüzler Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Şafak Yamanel şu açıklamalarda bulundu: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser en önemli sorulardan biridir ve hastalıklara bağlı ölümler arasında ikinci sırayı tutmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada her yıl 14 milyondan fazla insan kansere yakalanmakta ve 8 milyondan fazla insan kanser nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

Kanserin nedenleri arasında genetik yani kalıtsal sebepler %10-20’yi geçmemekte,  esas olarak çevresel sebeplere bağlı kanser gelişmektedir. Hesaplamalara göre kanserlerin %30-40’ı alınacak tedbirlerle önlenebilmektedir.

Dünyada görülen kronik hastalıkların büyük bir bölümü insanlar tarafından yapılan 4 ortak yanlış nedeniyle gelişmektedir. 

Bunlar:

▪Sağlıksız beslenme
▪Tütün ürünü kullanımı, 
▪Alkol kullanımı 
▪Hareketsiz yaşam tarzıdır.

Bu noktadan hareketle ülkemizde gıda güvenliğinin sağlanması, sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulması, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının engellenmesi ve kullanmayanların korunması, alkol kullanımının azaltılması, hareketli yaşam tarzının ve bilincinin yerleştirilmesi gibi koruyucu sağlık politikalarının geliştirilmesi ve uygulamaya girmesi konularında devlete çok iş düşmektedir. 

Görüldüğü gibi koruyucu sağlık politikalarının oluşturulup yaşama geçmesi sadece sağlıkçıların değil aynı zamanda eğitimcilerin, ebeveynlerin, medyanın, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve daha birçok kurum ve kuruluşun ama en çok da bireylerin iş birliği ile sağlanabilecektir.

▪ Kansere yakalanma riskimizi azaltmak için bireysel olarak neler yapabiliriz?

1. Sigara Kullanmayınız

Sigara kanser yapıcı sebepler arasında en çok kanıtlanmış olanların başında gelir. Akciğer kanserlerinin %87’sinin sigarayla ilişkili olduğu bilinmektedir. Diğer yandan tüm dünyadaki kansere bağlı ölümlerin %30’undan da sigara sorumludur. 

2. Alkol Kullanmayınız.

Alkol ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanserinin bilinen sebeplerindendir. 

3. Sağlıklı Besleniniz.

Hastalıklar açısından ne yediğimiz kadar ne yemediğimiz de, nasıl pişirdiğimiz ve gıdaları nasıl muhafaza ettiğimiz de önemlidir. İşlenmiş gıdalardan özellikle salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden kaçınmak faydalıdır. 

4. Radyasyondan Uzak Durunuz

Günümüzde tıp geliştikçe x ışınlarının kullanıldığı tetkik yöntemleri de artmaktadır. Bilgisayarlı tomografi, PET gibi yoğun x ışını (radyasyon) kullanılan tetkik yöntemlerinin gereksiz yere kullanılması yarar yerine zarar verebilir.

5. Egzersiz Yapınız.

Her gün düzenli olarak en az 30 dakika egzersiz yapanlarda, meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanseri daha az görülmektedir. Son çalışmalar günlük egzersizin yanı sıra haftada bir kere 150 dk’lık egzersizin de koruyucu etkilerini göstermiştir. 

6. İdeal Ağırlığınızı Koruyunuz.

Aşırı kilo (obezite) başta meme kanseri olmak üzere kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, böbrek, pankreas, safra kesesi, prostat ve yumurtalık kanseri ile çok yakın ilişkilidir. Kilo vermek ile kanser riski belirgin olarak azalmaktadır.

7. Enfeksiyonlara Karşı Aşı Yaptırınız.

Dünyadaki  tüm kanserlerin %20’si kronik enfeksiyonlarla ilişkilidir. Human Papilloma Virüsü (HPV) rahim ağzı kanserine, Hepatit B ve C Virüsü, karaciğer kanserine neden olmaktadır. 

8. Kanserin Erken Belirti ve Bulgularını Öğreniniz.

Kanser ne kadar erken teşhis edilirse o kadar başarıyla tedavi edilebilmektedir. Açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, ağrı, deri değişiklikleri, bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler, beklenmedik ve anormal kanamalar ile akıntılar, iyileşmeyen yaralar, vücutta ele gelen kitleler, şişlikler, yutma güçlükleri, hazımsızlık, uzun süreli öksürük ve ses kısıklığı kanserin belirtileri olabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

9. Kanser Tarama Programlarına Katılınız.

Hiçbir yakınmamız olmasa bile, belli yaşlarda yapılan tarama testleri ile kanser erken evrede saptanabilmektedir. 

Her yıl, 4 Şubat günü Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kanser Günü olarak kabul edilmektedir. Hazırlanan farkındalık çalışmalarının teşvik edeceği sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis imkanları sayesinde kanser önlenebilmekte ve tedavi edilebilmektedir. 

Kanserle mücadele uzun soluklu bir maraton olup, kurum ve kuruluşların yanı sıra, bireylerin de bu farkındalık çalışmalarında aktif rol almasını gerektirmektedir.

Salih Cengiz

Düzenleme : 03 Şubat 2020 16:52 Okunma : 1719
Foto galeri