Kadının söylediği cümle | Karamandan.com - Karaman Haber

Kadının söylediği cümle | Karamandan.com - Karaman Haber

05 Temmuz 2020 Pazar
Kadının söylediği cümle

Mümin, Emin ve Memun

Bu üç kelimeye dikkat edelim.

Mümin iman eden, güven veren, itimat telkin eden demektir.

Emin; güvenilir, yalan söylemez, kendisine her şey emanet edilebilir manasındadır.

Memun; güvenilen, emniyetli, zararsız anlamındadır.

Müslim, Müslüman kelimesinin de selamet kökünden gelip yaklaşık aynı manalara geldiğini söyleyebiliriz. Kısacası yüce peygamberimizin ifadesiyle: Müslüman elinden ve dilinden kimsenin zarar görmediği ve güvende olduğu kişidir.

Bunları şunun için söylüyor ve yazıyorum.

Kurban bayramı için memlekete giderken yaylalardan birinde oturan bir arkadaşımın talebi üzerine çay molası vermiştik.

Son derece kibar, becerikli ve hamarat bir hanımı vardı. Kaldığımız iki saatlik sürede ondan hanımla beraber çok şeyler öğrendik. Ondan bahçe işleri, meyve kurutma işlemleri ve kiraz reçeli ve kakı gibi birçok alanda dersler aldık. Ama kadın bir söz etti ki bu sözden mecliste bulunan kimse bir şey anlamadı. Ben anlayacağımı anladım. Diğerleri vız gelir, ama bu söz bütün dünya Müslümanlarına bir ders olsun.

Bütün dünya Müslüman liderleri bir daha düşünsünler. Bütün İslam ve iman ehli durumlarını yeniden ve çok derinden gözden geçirsinler. İslam davetçileri rotalarını yeniden belirlesinler. Hocalar, vaizler, müftüler, baş müftüler, şeyhülislamlar ve Müslüman aydınlar bu sözden bir ders çıkarmazlar ve her şeyi yeniden ele almazlarsa bunun vebalinin altından asla kalkamazlar.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve bütün Müslüman devletlerin din işleri müdürleri misafiri olduğumuz kadının söylediği bu sözden tezler, doktora tezleri ve ciltler dolusu araştırmalar meydana getirmeleri ve tebliğ sırasındaki istikametlerini yeniden gözden geçirmeleri gerekmektedir.

Her şey Kur’an deyimiyle apaçık ortadayken, yazının icadından sonra ve edebiyatın zirvelere taşındığı bir anda gelip aramızda 23 yıl bizzat yaşayarak bize öğrettiği bu dini nelere alet edebiliyoruz.

Nice Müslüman fertler ve topluluklar çıkarlarının zedelenmeye yüz tuttuğu bir anda İslam’ı ve Müslümanları yerden yere nasıl çarptığının ve hiç bir kutsal tanımadan İslam ve Müslüman imajını nasıl kepaze ettiklerini kadının o sözleri apaçık anlatmaktadır.

Şimdi biraz merak ettirdim sizi kadının dediği tek cümlelik sözü hakkında değil mi?

Buyurun işte o cümle:

“FETÖ olayından sonra, artık dindar Müslümanlardan korkar olduk”

Okunma : 1735