KADININ FENDİ ERKEĞİ YENDİ | Karamandan.com - Karaman Haber

KADININ FENDİ ERKEĞİ YENDİ | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Temmuz 2020 Çarşamba
KADININ FENDİ ERKEĞİ YENDİ

Eskiden erkekler kadınları boşardı, şimdi ise kadınlar erkekleri  boşamaya başladı. Yılda 6oo bin çift evleniyor. Yaklaşık 125 bin çift boşanıyor. Boşanan eşlerden 80 bini yeniden evleniyor. 150 bin civarında çocuk analı babalı yetim oluyor vede potansiyel suç işleme adayı oluyorlar.

Dinimiz toplumun temel direği aileyi korumak için bireylere sorumluluk ve görevler yüklemiştir. Rabbımızın helaller içinde en sevmediği boşanma esnasında arşı alanın titrediği ifade edilmektedir. Peygamber efendimiz evlenen dininin yarısını tamamlar diğer yarısı içinde Allah dan korksun buyurulmaktadır. Cennet bedava değil, cehennemde lüzumsuz  değil. Düstüru ile külfet ve nimet dengesi devamlı suretle tecelli etmektedir, külfetini çektirmediği nimeti nasip etmemektedir.

Hz. İsa(as) annesi Hz. Meryem, Firavun’nun eşi Hz.Asiye dinimizin ilk şehidi Hz. Sümeyye ,  Rabia-tül adeviye dünyada karşılık beklemeden bedeli ahirettte tanzim edilmek üzere çok sıkıntılar çekmiştir. İlk Müslüman, annemiz Hz. Hatice (ra) malıyla, canıyla, teslimiyeti ve hizmetiyle efendimizin daima yanında olmuştur. Uhud harbinde eşini ve çocuklarını şehit veren anne Peygamber efendimizi görünce sen sağsın bu bana yeter diye rabbine şükretmiştir.

Sevdiğini alamayan aldığını sevecek ve kendini sevdirecek. Evlendikten sonra bu benim nasibim diyerek kısmetine razı olacak, yuvasından başka yerlere bakmayacaklar. Peygamber efendimiz ‘Eşler birbirlerinden hoşlanmadığı haller varsa sabredip hoşlandığı halleriyle teselli bulsunlar’ diyor. Müslümanlar  evleneceği kadınlarda dindar ve takva ehli olmasını, Hiristiyanlar güzelliği için, Yahudiler ise zenginliği yönünden tercih ederler.

İstikbalini kazanan genç hocasının huzuruna gelerek evlenmek istediğini  arz eder. Hoca efendi ehh münasiptir özellik olarak düşündüğün tercih ettiğin yönler nelerdir der. Talebesi hocam aradığım eş dindar takva ehli ve görgülü olacak, güzel olacak ve zengin olacak der. Hoca efendi derin derin düşünür.  uzun uzun süzer. Tebessüm ettikten sonra kitaplık çapta şu veciz ifadeyi der ’’Bu istediğin özellikleri daha bir arada bulunduran hatuna daha rastlamadım böyle bir hatunu bulursam ilk kendime alırım’’ der.

Hatunlarda bu kadar özellik arayan biz erkeklerde hatunlar ne istiyor Allah ve Resulu ne istiyor, rızkını helal kazanan hoş görülü takva ehli kulluk ve ibadetle uğraşan pozitif enerjili her meseleye rahmani gözle bakan şahsiyet ve karaktere hayrandır.

Aile içerisinde en çok sıkıntı çektiği problem iletişim sıkıntısıdır. Birbirlerini anlamadan benim dediğim olsun dayatması ile güç gösterisidir. Her aile reisi çobandır, sahip olduğu yuvasının sevk ve idaresinden mesuldur. Evde ne erkeğin nede kadının dediği olsun hanede Allah ve Resul’unu n emirleri geçerli olsun. Peygamber efendimiz kadın için namazını kılsın orucunu tutsun kocasına itaat etsin cennetin istediği kapısından girsin buyurmuşlardır. Günahların çok yakınlaştığı ve yaygınlaştığı günümüzde geçimsizlik başlar başlamaz anneler kızlarına aman kızım kendini ezdirme kıymetini bildir, kendini saydır diye tavsiyelerde bulunmaktadır. Kızlarının haksız olduğu hallerde bile arka çıkıp güç ve destek vererek şımartmaktadır maalesef bu durum tarafları arsızlaştırıp aile hukukunu mahvetmektedir. Kadına şiddet haberlerinin devamlı gündemde tutulması, eski hesapların kapanmaması hanede kontrolün kaybolmasına sebep olmaktadır. Çocukların stres ve gerilim içerisinde sağlıksız ve problemli suç makinesine dönüşmesine meydan verilmektedir. Çocukların devamlı suretle tercih hale gelmesi vede  şevkat ve merhametten yoksun büyümesi başarısız olmasında en büyük etkenlerden biridir.

Peygamber efendimiz hiçbir işine şiddette bulunmamıştır , şiddetin maddi ve manevi tatbikatı kul hakkıdır ve zulümdür zira kim zerre kadar iyilik yaparsa mükafatını  kim zerre kadarda kötülük yaparsa muhakkak cezasını çekecektir. 2019 yılında beşyüze yakın kadın cinayeti yaşandı. İnsan nasıl oluyorda cinayet işleyecek hale geliyor, taraflar birbirlerini tahrik edip çileden çıkarıyor, irade ve akıl kaybolup insan kontrolden çıkabiliyor.

Peygamber efendimiz miraca çıktığında cehennem ehli gösteriliyor. Cehennemin çoğunluğunu günahkar kadınlar cennet ehlinin geneli ise fakir erkeklerden müteşekkil olduğu haberini vermektedir. Peygamber efendimiz dünya nimeti olarak biz ümmetine tavsiyesi Saliha Hatun, geniş bir ev ve iyi bir binek olarak belirtmiştir. Saliha Hatunu isteyen  erkeğin  kendisi de  salih bir zat olması lazımdır. Toplumun ıslahı kadınların ıslahı ilmen ve dinen yetişmesi ile olur.

Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekelim. Eşlerden birinin hata yapıp günah işlemesi diğerine intikam için yanlış yapma hakkı vermez. Kabahat emsal değildir , taraflar kendi hesaplarını kendi verecek vede  mahiyetlerinin mesulüyetlerini unutmayacaklar. Zira Rabbımızın hoşnut olacağı evladı yetiştirmek sadakay-ı cariyedir. Ahiret sermayesinin muhasebesini gözden geçirelim bugün Allah için bir hayır işleyip dinimize hizmet edelim inşallah.

İffet ve edebini muhafazası kadın erkek her ikisinin üzerine de farzdır. Namus ve şeref uğruna ölünecek çok büyük değerlerdir.

Düzenleme : 15 Mart 2020 13:36 Okunma : 7798