Karamandan.com

Karamandan.com

25 Mayıs 2020 Pazartesi
İntifada Olanlar İntihara Sürüklenmede
 Eskilerde ne vardı? Daha doğrusu ne yoktu demeliyiz.
Kategori : Köşe Yazıları
09 Eylül 2008 12:48
 
İntifada Olanlar İntihara Sürüklenmede

 

Eskilerde ne vardı? Daha doğrusu ne yoktu demeliyiz. İlk aklıma gelen cep telefonu yoktu. Gençler sevgililerine mektup yazar balkondan balkona haberleşmeye çalışırlardı. Biraz daha gençlikten çocukluk yıllarına inince evcilik oynayan çocuklardan tutun, mahalle aralarında bilye oynayan, apartmanların ziline basıp basıp kaçan ve daha akla hayala gelmedik bir çok çılgınlığı gözü kara bir şekilde yapan çocukluklarını hatırlarlar şimdinin dedeleri, nineneleri.

Ama şimdi devir o kadar değişik ki mahalle aralarında bilye oynayan çocukları görmek çok zor oldu artık. Şimdiki çocuklar internet cafelerde ,counter strike gibi oyunlardan başlarını kaldıramıyorlar.

Artık internet cafelerde çocuk bölümü açılmak üzere ,belki bazılarında açılmıştır bile. Cep telefonu şimdilerde hemen her çocugun, her gencin cebinde bir adet mevcut.

Sms atıyorlar birbirlerine, fan clupler kuruluyor, idoller seçiliyor, aşk uğruna intiharlar vs... Her gün buna benzer manzaralar görmek mümkün. Yetmişli yılların gençliği geliyor aklıma. Dava sahibi bir fikri ve ideolojisi olan söylenecek sözü olan baş kaldıran gençlik. Şimdilerde İntifada olanlar intihara sürüklenmede.

Bir insan canından neden vazgeçmek isterki diye düşünüyor insan ister istemez. Eskiler hayretle izliyorlar intihar olaylarını. Böyle birşeyi duyunca ağızları açık kalıyor, inanamıyorlar. Çünkü onların zamanında yoktu böyle şeyler...

Peki, kendini geliştiren ,durmadan okuyup bir şeyler öğrenme çabası içerisinde olan gençler yokmu ? Elbetteki var.. Ama böyle gençlerimizin sayısı olabildiğince az. Bu azlık çevrelerindeki kötü arkadaş gruplarıyla daha da azalıyor.

Gidin bir Antalya'ya, İzmir'e, Adana'ya gençliğin halini bir görün. O körpecik yavrularımızın Turkiye Cumhuriyeti gençliğinin halini.

Gençliğimiz nereye gidiyor?

Son ayların haber bültenlerini izleyin, neredeyse her akşam okullarda yaşanan bir olay ekrana geliyor. Öğretmenini döven mi ararsın, uyuşturucu kullanan mı, silâhlı kavga yapan mı?

İşte bu gençliği görünce insan ister istemez soruyor kendine..

Atatürk'ün Turkiye Cumhuriyetini emanet ettiği gençlik bumu...¿

 

“Ahlâk”. Toplumumuz ne kadar ahlâklı olursa işler o derece iyiye gidecektir. Ahlâktan nasibimiz azaldıkça, gördüğümüz rezillikleri dahi arar duruma bile gelebiliriz,

Allah korusun

Recep Özler


 

Okunma : 3695
seç
karaman


guney sigorta
atsepete
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 8459 Gündem
Karaman'da apart kumarhaneyi polis bastı
21 Mayıs 2020 Okunma: 6784 Asayiş
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 6778 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın