Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ekim 2019 Çarşamba
İntifada Olanlar İntihara Sürüklenmede
 Eskilerde ne vardı? Daha doğrusu ne yoktu demeliyiz.
Kategori : Köşe Yazıları
09 Eylül 2008 12:48
 
İntifada Olanlar İntihara Sürüklenmede

 

Eskilerde ne vardı? Daha doğrusu ne yoktu demeliyiz. İlk aklıma gelen cep telefonu yoktu. Gençler sevgililerine mektup yazar balkondan balkona haberleşmeye çalışırlardı. Biraz daha gençlikten çocukluk yıllarına inince evcilik oynayan çocuklardan tutun, mahalle aralarında bilye oynayan, apartmanların ziline basıp basıp kaçan ve daha akla hayala gelmedik bir çok çılgınlığı gözü kara bir şekilde yapan çocukluklarını hatırlarlar şimdinin dedeleri, nineneleri.

Ama şimdi devir o kadar değişik ki mahalle aralarında bilye oynayan çocukları görmek çok zor oldu artık. Şimdiki çocuklar internet cafelerde ,counter strike gibi oyunlardan başlarını kaldıramıyorlar.

Artık internet cafelerde çocuk bölümü açılmak üzere ,belki bazılarında açılmıştır bile. Cep telefonu şimdilerde hemen her çocugun, her gencin cebinde bir adet mevcut.

Sms atıyorlar birbirlerine, fan clupler kuruluyor, idoller seçiliyor, aşk uğruna intiharlar vs... Her gün buna benzer manzaralar görmek mümkün. Yetmişli yılların gençliği geliyor aklıma. Dava sahibi bir fikri ve ideolojisi olan söylenecek sözü olan baş kaldıran gençlik. Şimdilerde İntifada olanlar intihara sürüklenmede.

Bir insan canından neden vazgeçmek isterki diye düşünüyor insan ister istemez. Eskiler hayretle izliyorlar intihar olaylarını. Böyle birşeyi duyunca ağızları açık kalıyor, inanamıyorlar. Çünkü onların zamanında yoktu böyle şeyler...

Peki, kendini geliştiren ,durmadan okuyup bir şeyler öğrenme çabası içerisinde olan gençler yokmu ? Elbetteki var.. Ama böyle gençlerimizin sayısı olabildiğince az. Bu azlık çevrelerindeki kötü arkadaş gruplarıyla daha da azalıyor.

Gidin bir Antalya'ya, İzmir'e, Adana'ya gençliğin halini bir görün. O körpecik yavrularımızın Turkiye Cumhuriyeti gençliğinin halini.

Gençliğimiz nereye gidiyor?

Son ayların haber bültenlerini izleyin, neredeyse her akşam okullarda yaşanan bir olay ekrana geliyor. Öğretmenini döven mi ararsın, uyuşturucu kullanan mı, silâhlı kavga yapan mı?

İşte bu gençliği görünce insan ister istemez soruyor kendine..

Atatürk'ün Turkiye Cumhuriyetini emanet ettiği gençlik bumu...¿

 

“Ahlâk”. Toplumumuz ne kadar ahlâklı olursa işler o derece iyiye gidecektir. Ahlâktan nasibimiz azaldıkça, gördüğümüz rezillikleri dahi arar duruma bile gelebiliriz,

Allah korusun

Recep Özler


 

Okunma : 3589
EKSPERTİZ
seç
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Yağmurlu günler bekleniyor! Karaman hava durumu
22 Ekim 2019 Okunma: 11295 Karaman Hava Durumu
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 9692 Asayiş
SON DAKİKA: BABA OĞULU AYAKLARINDAN VURDULAR
20 Ekim 2019 Okunma: 9624 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın