Karamandan.com

Karamandan.com

19 Haziran 2019 Çarşamba
İncesu Mağarası'nda Yapılması Gerekenler
09 Aralık 2018 Pazar günü Karaman merkez Taşkale köyü civarında bulunan İncesu Mağarasına ailecek bir seyahat düzenledik.
Kategori : Köşe Yazıları
10 Aralık 2018 14:07
 
İncesu Mağarası'nda Yapılması Gerekenler

09 Aralık 2018 Pazar günü Karaman merkez Taşkale köyü civarında bulunan İncesu Mağarasına ailecek bir seyahat düzenledik.

Bu hususta: “Karaman merkeze 55 km olan mağaraya ulaşmak için Ayrancı yolundan Yeşildere vadisine döndük Geliş ayrı gidişi ayrı ikişer şeritlik son derece mamur bir yoldan ilerlerken sağlı sollu balık lokantaları ve büyük üretim tesisleri dikkati çekiyordu.

Taşkale’ye varmadan solda Manazan mağaralarını ve Taşkale’deki Tahıl ambarlarını geziyi dönüşe bırakmak üzere Taşkale’yi geçtik.

Taşkale girişinden verilen ayrı ve aynı şekilde dört şeritli yolla İncesu Mağarasının bulunduğu vadinin başına vardık.

Yerli, yabancı binlerce turist akın akın mağaraya gidiyorlardı. Günlerden Pazar olması da bunda etkili olmuştu. Mağaraya ziyarertçiler guruplar halinde alınıyordu. Mağaraya girenler aynı kapı yerine 1356 metre sonra yüzeye verilen ayrı bir kapıdan çıkıyorlardı.

İncesu Mağarasının etrafı ve çevresi mükemmel bir organizasyonla otoparklar, oteller, lokantalar ve hediyelik eşya pazarları ile adeta bir uydu kenti andırıyor ve insanlar cıvıl cıvıl ortamı neşelendiriyorlardı.”

Demeyi ne kadar arzu ederdim, ama durum tamamen bunun aksine bir görünüm arz etmektedir, şöyle ki:

Karaman ilimizin antik kültür vadisini oluşturan İprala / Yeşildere vadisine girince yol yüzde elli daralıyor ve tek şerit halinde hem geliş hem gidiş ilerliyorsunuz. 

Manazan mağaraları ve Taşkale tahıl ambarları solda kalıyor ve bu antik eserler çevresi son derece muntazam olarak düzenlenmiş haldedir. Biz bu ikisini geçen yıl gezdiğimizden doğruca İncesu mağarasına doğru ilerliyoruz.

Taşkale çıkışında “Karayolları sorumluluk Alanı Son”  levhası dikkati çekiyor. Ayrancı yolundan buraya kadar olan 30 km dar yoldan demek ki Karayolları sorumluymuş öğreniyoruz. Buradan ötesinden de “İl Özel İdaresi” nin sorumlu olduğu mağaradaki levhadan anlaşılıyor. 

Buradan ötede son derece bozuk bir yol dokuz km sürüyor. Bu yolda sürekli slalom yapmak zorundasınız zira yol adeta kışın da etkisi ve delik deşiklerin dolması sebebiyle sanki bir göller bölgesi halindedir. 
(....)
Yaklaşık bir minare boyu dikine aşağıya demir ve korkuluklu merdivenlerden döne döne indik.

Bu dikine merdivene girişten itibaren 1050 süren mükemmel bir yolculuk başladı. Işıklandırma mükemmel, yollar mükemmel, aydınlatma mükemmel, tabii görünüm ve doğal oluşumlar mükemmeldi.

Bu kadar uzun ve ferah bir o kadar da göz kamaştıran muhteşem görüntülerle dolu bir mağara dünyanın başka bir yerinde kesinlikle yoktur. 

Her 150 metre başında mesafe duvara rakamla yazılarak bir başka güzellik daha eklenen mağara “anlatılmaz yaşanır” kabilinden kelimelerle anlatılması eksik kalacak bir zarafettedir. 

Baştan sona kadar tek sıra olarak gidilen yol kenarlarda damlayan suların oluşturduğu gölet ve havuzların olduğu yerlerde demir ve parmaklıklı köprülerle ilerliyordu. Yolun diğer kesimleri mükemmel şekilde karo döşemeliydi. 

Dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğimiz ihtişamlı kaya oluşumları alayişli bir ışık cümbüşüyle aydınlatılmıştı. 

Sonuna kadar başınızı vurmayacak bir yükseklik ve yer yer daralan ve genişleyen eninde devam ediyor, üstten sürekli damlamalar ilginç ses çıkararak alttaki doğal havuzlara düşüyorlar.  Ağzınızı damlanın altına tuttuğunuzda yarım dakikada bir yudum damıtılmış, son derece lezzetli suyu yutabilirsiniz. 

2013 yılında keşfedilen mağara milyonlarca yılda oluşan sarkıt, dikit, traverten ve ilginç kaya görüntüleri ile dolu. Kar ve buz kristalleri gibi birbirine benzemeyen binlerce şekil suyun damlaması sonucu oluşmuştur.

Geçen yıl Alanya’daki Damlataşı mağarasına gitmiştik, insanlar sırayla ve gurup gurup içeriye alınıyordu, adeta bir para makinesi gibi çalışıyordu. Oysa Damlataşı mağarası İncesu Mağarasının yanında sanki bir cüce gibidir.

Şahsen gezdiğim 1948’de keşfedilen Alanya Damlataşı Mağarası 30 metre, Yukarıçağlar Erkecini mağarası 150 metre, Güneyyrut Kızaoğlan ini mağarası 80 metre, Güneyyurt Altıntaş Mağarası 250 metre ve dünyaca ünlü Ermenek Maraspoli mağarası da 200 metre sonra bittiği halde Karaman / Taşkale’deki İncesu Mağarası şu anda (10-12-2018 tarihi itibarıyla 1050 metre uzunluktadır. 

RESMİ İMNTERNET SİTESİNDE İNCESU MAĞARASI

Karaman Merkez Taşkale Köyü sınırları içerisinde Köy merkezinin 9 km. güneyinde İncesu Deresi’nin doğu yamaçlarında yer alır. Uzunluğu 1.356 metredir. İçerisinde sarkıt, dikit ve travarten havuzları bulunur. Bir doğa harikasıdır. 

İncesu Mağarasının yurdumuzdaki “mağara turizm envanterine” girmesiyle artan önemi, mağara turizmine açılmakla daha iyi anlaşılacaktır. 

Mağaranın diğer bir özelliğinin astım, bronşit ve kalp yetersizliği gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.  MTA Genel Müdürlüğü tarafından fizibilitesi yapılan mağaranın aydınlatma ve içerisinin yürüyüş yolu yaptırılmış olup, Taşkale Köyü ve İncesu Mağarası arasındaki 9 km. yol asfaltlanmıştır. İncesu Mağarası sağlık turizmine hizmet sunar hale getirilmiştir. 

Ulaşım: Karaman Merkez Taşkale Köyü sınırları içerisinde, Köy merkezinin 9 km. güneyinde bulunan İncesu Mağarasına özel araçlarla gidilebilmektedir.
Adres: Karaman Merkez Taşkale Kasabası sınırları içerisinde Köy merkezinin 9 km. güneyinde İncesu Deresi’nin doğu yamaçlarında yer alır.
(http://www.karamankulturturizm.gov.tr/TR-129581/incesu-magarasi.html)
 
1050 m kullanılır uzunluğunda ve eşsiz estetik görünümü, yerden tavana bağlanan, yarıya kadar inen veya çıkan sarkıt ve dikitleriyle, insana anlatılmaz bir haz yaşatan muhteşem oluşumlarıyla İncesu Mağarasının yanında 1948 yılında keşfedilen Damlataşı Mağarası, toplam uzunluğu 30m. 200 m.’lik bir alanıyla adeta bir minyatürü mesabesindedir.  

ÖNERİLER - FİİKİRLER

1- 1356 metre uzunluğunda olan mağaranın 1050 metreden sonrası da faaliyete geçirilerek geri dönüşsüz bitirilmeli.
2- Büyük bir tanıtım organizasyonu ile yavaş yavaş ücretlendirmeye de geçilmeli.
3- 1356 metreden sonra yeryüzüne bir çıkış noktası verilerek geri dönüş kaldırılmalı ve büyük ziyaretçi akınının rahat gezisi sağlanmalıdır. 
4- En kısa zamanda Taşkale ile İncesu mağarası arasındaki yol kullanılır hale getirilmelidir.
5- Ayrancı yolu sapağı ile mağara arası yol gidişli gelişli bölünmüş yol yapılarak bu adeta yöremizin Kapadokya’sı olan Antik Kültür Vadisi” ne yaraşır hale sokulmalıdır. 

Mükremin Kızılca

Okunma : 4863
Foto galeri
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da "sarıkız" alarmı
18 Haziran 2019 Okunma: 28254 Asayiş
Karaman’da silahlı saldırıya uğrayan iki kişi yaralandı
15 Haziran 2019 Okunma: 14849 Asayiş
Karne almayı beklerken babasının vefat haberini aldı
16 Haziran 2019 Okunma: 11469 Yaşam
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın