Karamandan.com

Karamandan.com

15 Ağustos 2020 Cumartesi
İlhan Selçuk ve Emekli Öğretmen
O günden bu güne kadar Başbakan ve Bakanlar darağacında sallandırıldı, binlerce gencimiz sağ-sol kavgasında gök ekinken biçildi.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Eylül 2008 13:06
 
İlhan Selçuk ve Emekli Öğretmen

O günden bu güne kadar Başbakan ve Bakanlar darağacında sallandırıldı, binlerce gencimiz sağ-sol kavgasında gök ekinken biçildi.

Asanlar ve vuranlar laik, demokrat, hukuk devletini korumak için astılar ve vurdular.

Asılanlar ve vurulanlar da laik, demokrat, hukuk devleti için asıldılar ve vuruldular.

İki tarafın yazarları da her iki taraf siyasiyi laik, demokrat, hukuk devletine davet etmeye çalıştılar.

Elli yıldır yazanlarımız usanmadığı gibi, kırk, otuz, yirmi, on, beş yıldır aynı teraneyi tekrarlamaktan yine usanmadılar ve yılmadılar.

12 Mart darbesinin önünde ve ardında aynı şeyler yazıldı ve söylendi.

12 Eylül darbesi öncesinde ve sonrasında yine aynı şeyler yazıldı ve söylendi.

28 Şubat öncesi ve sonrasında yine aynı şeyler yazıldı ve söylendi.

Her hükümet kuruluşu ve bozuluşunda aynı sözler tekrarlandı.

İlkokul öğretmenliğinden emekli bir dostuma “Bu olaylar hakkında ne diyorsun?” demiştim.

“Televizyon dinlemeye ve gazete okumaya zamanım yok. Emekli maaşımdan başka param da yok. (Misyon gereği bazen sağda bazen solda yazan veya siyaset yapanlarımızın yalnız transfer ücreti o öğretmenin elli yılda aldığı ücrete denk olabiliyor.)

Sabahleyin kalkıyorum. Cebime bir avuç kuru üzüm, bir avuç leblebi alıyorum. Tren istasyonuna gidiyorum. Kara tren ucuz olduğu için bir liralık bilet alıyorum. Kondüktörden başlayarak son vagona kadar yolcuların hepsine sırayla İmanın altı şartını, İslâm’ın beş şartını anlatıyorum. Üç saat sonra iniyorum. Geri dönüş biletini alıyorum. Üç saatlik zaman içinde yine trendekilerin hepsine ayrı ayrı aynı şeyleri anlatıyorum. Yorgun argın eve dönüp Kur’anımı okuyup namazımı kılıp yatıyorum ve sabahleyin yeniden başlıyorum. Yirmi yıldır ben buna devam ediyorum” diyor.

Çam ağacı gibi doğru olan tenleri salkım söğüt gibi yere eğilen, gönlü genç, vücudu ihtiyar insanlarımız, kahvelerde kirli havalar alarak ciğerlerinizi parçalayacağınıza, kirli dedikodular yaparak amel defterinizi karartacağınıza, altmış yıldır rayına oturmayan Ankara’nın laik, demokratik, hukuk devletini rayına oturtmak için kendinizi yoracağınıza, evinizin yakınındaki camiye gitseniz, imam efendiden Kur’an okumasını öğrenseniz, okumasını biliyorsanız tefsirini okusanız, okumasını bilmeyen birine okumayı öğretseniz hem ciğerlerinizi korumuş olursunuz, hem amel defterinizin son sayfalarını ağartmış olursunuz.

Sizin yaşınızda olan Sayın İlhan Selçuk, altmış yıldır laiklik, demokratlık, hukuk devleti için yazı yazar ama düzelen hiçbir şey olmadığını bazen kendisi gibi düşünenler tarafından bazen de kendisi gibi düşünmeyenler tarafından sorguya alındığında anlayıveriyor.

Yanında yetişenlerin dönüverip onu arkadan vurduğunu görüyor.

Halbuki adını Emekli Sandığından başka kimsenin bilmediği emekli öğretmen, bu toplum üzerine altmış yıldır yazı yazanlardan daha etkili ve faydalı olmuştur.

Hepimiz, oturup kalemlerimizi, daktilolarımızı, bilgisayarlarımızı, okuduğumuz kitapları önümüze yığıp yeniden düşünüp gideceğimiz yere göre bir karar vermemizde fayda var.

Mahmut Toptaş

 

Okunma : 3900
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16690 Asayiş
Karaman'da 11 kişi tutuklanarak cezaevine yollandı
14 Ağustos 2020 Okunma: 8964 Asayiş
Karaman'da Koronalı hastaya ambulans vermediler iddiası
14 Ağustos 2020 Okunma: 8067 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın