Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ağustos 2019 Perşembe
İbrala Köprüsü
Karamanlı yazar Hasan Baran'ın yeni romanından bir bölüm.
Kategori : Köşe Yazıları
29 Temmuz 2019 14:08
 
İbrala Köprüsü

Karamanlı yazar Hasan Baran'ın yeni romanından bir bölüm.

Karaman, Ereğli karayolunda, Ereğli istikametinde ilerlerken, yaklaşık on beş kilometre sonra İbrala Çayı üzerinde ak taştan yapılmış bir köprü vardır.  Selçuklu ustaların yaptığı o güzel taş köprüye ‘Ak Köprü’ de derler.

Köprünün altında sığ suyun aydınlık dibinden binlerce gümüş balığı ışığa batmış, ardı ardına pullarına vuran ışığı yansıtarak, oradan oraya dalgalanarak kayar. Bir de çayın kıyılarında, küçük sazlık vardır. Sazlıklarda kuyruklu kaplumbağalar, iri yeşil kurbağalar, yosun rengi, kıvrık boyunlu su kuşları dolaşırlar.

Söğüt ağaçları, hayıtlar, yaban armutları, diken diken böğürtlenler yer yer kıyıları örerler. İnce belli karnı siyah şeritli sarı arılar, büyük, kırmızı eşekarıları, zambır arıları peteklerini sıcakta büyütürler. Arı vızıltısından her yer uğuldar.

Yûnus Emre’nin dedesi Horasanlı İsmâ’îl Hâcı’nın dergâhından, Zaviyeköyü’nden, Kıyıcı Ocağı’ndan gelen binlerce uğur böceği, kırmızı, yanar döner pırıltılarıyla, köprünün üstüne konarlar. Sonra dağılırlar dört bir yana, sevgi, hoşgörü, uğur dağıtırlar.

Hasan Baran

Okunma : 2477
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 40416 Eğitim
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 16078 Asayiş
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 14194 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın