Herkes, her şeye talip | Karamandan.com - Karaman Haber

Herkes, her şeye talip | Karamandan.com - Karaman Haber

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Herkes, her şeye talip

BU ÜLKEDE HERKES, HER ŞEYE TALİP OLMADAN EDEMİYOR.

Pazar sabahı kapı çalıp mahalle muhtarlığı için oy talebinde bulunan insanlar var bu şehirde.

Herkes kendince bir yol tutturmuş gidiyor. Daha hayatını idame etmeyi, evini idare etmeyi bilmeyen adabı muaşeretten bihaber insanlar, mahalleleri, hatta koskoca şehirleri yönetmeye talip oluyorlar. 

Bu ülkede herkes, her şeye talip olmadan edemiyor. Bilen bilmeyen, gören görmeyen herkes sistemin içinde yer alma çabasında. Talip olmaları ya da çabalamaları bir yana, birde bakmışsınız ki siz daha işin ciddiyetini kavrayamadan, bir anda tırmanmaya çalıştıkları o tepeciğe oturup her şeyi idare etmeye başlamışlar bile. Ondan sonra; “Bu şehir sahipsiz mi? Neden kimse bizi dinlemiyor? Nerede bu şehrin yetkilileri?..” diye, yıllarca veryansın ediyoruz. 

Gelişmiş ülkelerde; köy, kasaba ya da şehir idaresine talip olanlarda aranan vasıfların, bizde belki yarısına bile sahip olamayanların, idarecilikteki becerileri ve bu konuda edindikleri tecrübeleri hiç bir şekilde sorgulanmadan, sırf taraftar konumunda olmalarından ötürü seçilme şansına sahip olabiliyorlar. Hiçbir şekilde liyakatlerini sorgulamadan, bilgileri, tecrübeleri hakkında ufakta olsa bir araştırma yapmadan, başkalarının bizim için seçtiklerini seçme zorunluluğu duyuyoruz. 

Fakat herkes haklı, çünkü biz hala plastik poşet sorunuyla boğuşan bir halkız. Gerçekten gülüyorum ağlanacak halimize. Aslında bu konularda söylemek istediğim çok şey var, ama en güzeli susmak diye düşünüyorum. Bu ortamda konuşarak kimseye hiçbir şeyi anlatamıyoruz!

”Kurt ile eşek tartışıyorlarmış.
Kurt: “Çimen yeşildir,” diyormuş. 
Eşek: “Çimen sarıdır,” diye diretiyormuş. Sonunda konuyu ormanlar kralı aslana anlatmışlar. Aslan kurda bir ay hapis cezası, eşeğe de özgürlük kararı vermiş. 
Kurt şaşkınlıkla aslana yaklaşmış ve sormuş: 
“Hakikaten sen de çimeni sarı mı görüyorsun?” 
Aslan: “Hayır çimen yeşildir,” demiş. 
Kurt: “O halde neden bana bir ay hapis cezası verdin?” diye sorunca, aslan kükreyerek şöyle demiş: 
“Eşekle tartıştığın için…” 

Hepinize sağlıklı mutlu, yarınlarından umutlu günler diliyorum. 
Sağlıcakla kalınız. 

BETÜL GÜRŞEN
 

Düzenleme : 15 Ocak 2019 18:20 Okunma : 10189