Hayvanlardan Gelen Corona! | Karamandan.com - Karaman Haber

Hayvanlardan Gelen Corona! | Karamandan.com - Karaman Haber

03 Nisan 2020 Cuma
Hayvanlardan Gelen Corona!

Çin’de başlayıp diğer ülkelere de hızla yayılan, kısa sürede ülkemizi de saran, ölüme kadar götüren ciddi hastalıklara neden olan virüs CORONA ? Coronayı tanıyor muyuz? 

Sosyal medyada sıkça rastlıyoruz ilaçların arkadalarında coronavirüse etkilidir ibaresi geçiyor ve hemen başlıyoruz.

- A a a bu virüs 2008 de de varmış bizi kandırıyorlar, kesin aşısı vardır bizi yok etmek amaçları..

İlaçların bugüne dek hayvanlar için kullanıldığı gerçeğini bile görmemek için çaba sarfediyoruz. Maksat kirli bilgiler ile  muhabbet olsun. 

Yine sosyal medyada herkes yazdı. Bu virüs hayvanlardan geliyormuş kediden, köpekten uzak durun.

- “O zaman bu hastalığın yayıcısı kedi ve köpekler. Ne yapacağız şimdi?.” 

Evcil hayvanlara virüs gibi bakan, onlardan nefret eden insanların bir de bunun üzerine corona yanlış bilgisiyle doldurulduğunu düşünmek bile istemiyorum. 

DİKKAT ! 

Corona bir virüs grubunun adıdır. 

Kedi de , köpek de ve insanlar da farklı 
farklı hastalıklara neden olur.  

Zoonoz (yani insanlar ve hayvanlar arasında karşılıklı bulaşabilen)  bir hastalık değildir. Kediden kediye ya da köpekten köpeğe bulaşır. Bırakın insanı her iki hayvanın corona virüsü farklıdır ve sadece kendi cinslerine bulaşır. O da dışkı bulaşığı ve cinsel yol, kan teması ve salya ile...

İnsan coronavirüsünün ise hafif düzeyli soğuk algınlığından ciddi solunum sıkıntılarına neden olduğu bilinmektedir. Yaş ilerledikçe virüsü şiddetli geçirme riski de artmaktadır. 

2003 yılında dünya ölçeğinde salgın haline gelen ve 8 bin kişinin ölümüne neden olan SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) hastalığın nedeninin coronavirüs olduğunu hatırlatmakta fayda var 

Lütfen bilgilenelim, bilinçlenelim, gereksiz yere dışarıda bulunmayalım ve kulaktan dolma bilgilerle hayvanları hedef haline getirmeyelim. 

Corona’sız sağlıklı günler..

Çiğdem Göktaş Tekin

Okunma : 2374