Hayalleri Olan Kadın Girişimciler | Karamandan.com - | Karaman Haber

Hayalleri Olan Kadın Girişimciler | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Ekim 2019 Salı
Hayalleri Olan Kadın Girişimciler

Kazanamayan kadın muhtar adayları kadın girişimciler olarak Karaman Mevlana Kalkınma Ajansı Ve Kosgeb İşbirliğinde hazırlanan Uygulamalı Girişimcilik Eğitim’ine katıldı.

Eğitimde; girişimcilik, iş fikri geliştirme, pazar araştırma, pazarlama, üretim, yönetim, finansal plan, iş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar mali ve hukuki sorumluluklar gibi ana konularda eğitimler verildi.

Eğitime Katılan Kadın Girişimciler: Eğitimin kalitesi eğitmene bağlı gerçekten çok özverili iyi bir eğitmene denk geldik. Karaman Mevlana Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü ve Girişimcilik Eğitmeni Doğan Ali Onuralp Bey gibi iyi bir eğitmenden ders aldığımız için şanslıydık. Beş gün boyunca bilmediğimiz konular ve kavramları bize öğretti. Çok faydalı ve yararlı bilgiler edindik.

Ayrıca Kosgeb Karaman il Müdürü Mevlüt Tavşan Bey eğitime katılarak vizyonunuzu genişletecek bilgiler verdi. Teknik veya mesleki bilgilere sahip olmakla bir işletmeyi sürdürülebilir kılmak ve büyütmek arasındaki farkı tam bilmeyen heyecanlı biz kadın girişimciler için plan program ve hesap yapmayı iyi araştırma yapmayı öğreten bir eğitim verdi. Öğretilen örnekli konularla işletmeyi ilk önceden batıracak basit hatalardan kaçınmayı öğütledi.

Yeni girişimcilik desteklerinden faydalanmak isteyen, girişimcilik fikri olan kendi işyerlerini kurmak isteyen kadın girişimciler de iş fikirlerini anlattı. Kadın girişimcilerden Naciye Karapınar fikrinin;  Sebze ve meyvelerin kurutulması işlenmesi için kurutma işletmesi açmak olduğunu söyledi. Ayrıca bu fikrine sahip çıkılması için belediyeden STK’lardan destek istedi.

Kosgeb yeni girişimcilik desteklerinden yararlanabilmek için; 

-Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılmak.

-İşletmenizi açmak. Açtığınız işletmeyi Kosgeb veri tabanına kayıt etmek.

-Veri tabanına iş planınızı yüklemek,  sonra harcama kalemlerinizi sıralamak iş planınızı faturalarınızı yüklemek. Bu yüklemeleri yaptıktan sonra işleminiz sistemden onaylanıyor.  Sonra ki aşamada Kosgeb uzmanları tarafından iş planı değerlendiriliyor. 

Unutmadan KOSGEB öyle herkese para vermiyor, 

Biraz paranız olmalı, önce parayı siz harcayacaksınız sonra fatura karşılığında Kosgeb size para ödeyecek...

Önce para harcanıyor Kosgeb sonra para veriyor

Ayrıca yapmak istediğiniz iş Kosgebin desteklediği sektörler arasında olmalı

Nurten Kılıç

 

Düzenleme : 08 Temmuz 2019 18:57 Okunma : 3542