Harika Ebeveyn | Karamandan.com - Karaman Haber

Harika Ebeveyn | Karamandan.com - Karaman Haber

24 Şubat 2020 Pazartesi
Harika Ebeveyn

Sevgili anneler ve babalar,

Zaman ne çabuk geçiyor değil mi? Fotoğraf albümlerine baktığınızda sizin o üstünüzdeki kazağı, yeleği şimdi oğlunuz ya da kızınız giyiyor. El emeğiyle yapılmış olan o sıcacık tutan örtünüzü şimdi çocuklarınız için kullanıyorsunuz. Anneanneler, babaanneler, dedeler bir araya toplandığınızda çocukluklarınızdan bahsedip torunlarınıza bakışlar atıyorsunuz. Yıllar geçse de değişmeyen tek şey çocuk neşesi ve çocuğun eve getirdiği o bereket… 

Sohbetin ortasında ‘bizim zamanımızda böyle miydi? Neler neler yapardık?’ cümleleri herkes tarafından kullanılmıştır, bundan eminim. Peki sizin zamanınız ile bu çağ çocuklarının zamanı aynı mı? Değişen dünya, gelişen teknoloji ve bilim, farkındalıklarımızın artmasıyla hem bizler büyüdük hem de çocuklarımızı yetiştirme anlayışımız tamamen değişti.  Bilinçlenen anne ve babalar çocuklarının yetişmesinde bir çok soruyu kendilerine soruyorlar.  Çocuklarının ruhsal, bedensel ve bilişsel gelişimlerini desteklemek için sordukları ana soru; nasıl daha iyi anne-baba olabilirim?
 Önce kendi tutumlarını, hatalarını, görüşlerini düzeltmeye yeni çağa ayak uydurmaya çalışıyorlar. Çocuk eğitimine dair binlerce kitap, yüzlerce kursa gidiyorlar. Yeter mi? Yetmez. Sadece yapılması gereken bunlar mı? Hayır.

Sevgili anneler ve babalar, her ne kadar kurslara gitseniz de kitaplar okusanız da gelenek ve göreneklerimizden, kültürümüzden kopamayız. Atılması gereken en önemli adım; geçmiş ve geleceği, şimdi ile dünü harmanlamış olmaktır. Bu harmanlama sayesinde çocuklarımızın bir birey olduğunu, onların da ayrı bir kişiliğe sahip olduğunu düşünürsek ve bunu kabullenebilirsek sağlıklı bireyler yetiştirebileceğiz.  

Dünya’da her çocuğun gelişim sıraları birbirine benzese de onları yetiştiren anne ve babalar birbirlerinden farklıdır. Her çocuğun tarzı, fikirleri, karakteristik özellikleri anne ve babadan etkilenerek çevreyle olan etkileşimi ile ortaya çıkar.  Bir çocuk anne ve babadan nasıl etkilenir?  Örnek verecek olursak anne ve baba tutumları olarak adlandırdığımız ve kategorilere ayırdığımız davranışlardan olan baskıcı ve otoriter anne baba tutumu ile çocuk nazik, dikkatli, disiplinli olmuş olmasına rağmen dış etkenlere karşı ürkek, çekingen, kendinden emin olmadan adım atan bir birey haline dönüşebilir.

Sadece baskıcı anne- baba tutumunda mı etkilenir çocuklar? Hayır. Anne ve babanın davranışlarının tutarlı olması, empati yeteneklerinin gelişmiş olması, çocuklarına yeterli ilgi ve alakayı göstermiş olmaları ve en önemlisi çocuklarınızın en çok ihtiyaç duyduğu şeyi, sevgiyi, göstermiş olmanız gerekir. Aşırı hoşgörülü, aşırı baskıcı, kararsızlık, aşırı koruyuculuk gibi tutumlar hem size hem de ilerleyen zamanlarda çocuğunuzda büyük etkiler bırakacaktır.

Ne kadar çabalarsak çabalayalım her annenin ya da babanın yorulduğu, yetişemediği durumlar ve anlar olacaktır. Önemli olan bu anlarda nasıl tepki gösterdiğimizdir.  Unutmayın, anne ve babalık bir iş değildir, en iyi anne-baba ben olacağım diye bir şey yoktur. 

Sevgisini gösteren, çabalayan her anne ve baba harikadır! 

Ezgi Cingöz

 

Düzenleme : 30 Aralık 2019 09:36 Okunma : 1993