Halı Saha Maçı Yapanlar Dikkat! | Karamandan.com - | Karaman Haber

Halı Saha Maçı Yapanlar Dikkat! | Karamandan.com - | Karaman Haber

19 Mayıs 2019 Pazar
Halı Saha Maçı Yapanlar Dikkat!

bazen bizim başımıza bazen en yakın arkadaşımızın başına üzücü ve ciddi sakatlanmalar gelebilir.

 Bu nedenle halı saha maçları yapmadan önce dikkat etmemiz gereken birkaç husus var. Öncelikle kişi 45 yaşın üstündeyse veya kalp-damar ve solunum hastalığı gibi özel sağlık durumu varsa hekim onayı almadan bu tarz ağır sporları yapmamalıdır. Aksi takdirde yaşamı tehdit eden rahatsızlıklar meydana gelebilir. Yıllarını futbola vermiş olan duayen futbolculardan Rıdvan Dilmen’in bile halı sahada kalp krizi geçirdiğini hepimiz okuduk işittik.

MAÇ YAPMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Maçlardan önce futbola özgü ısınma hareketlerinin yapılması hem performansın artması, hem de sakatlıkların önlenmesi açısından çok önemlidir. Isınma için birkaç dakika değil en az  10-15 dakika ayrılmalıdır. Öncelikle düz koşu arkasından germe - esneme hareketleri yapılabilir.(http://www.acrorun.com/esneme-ve-germe-hareketleri/ adresindeki animasyonları izleyerek esneme hareketlerini öğrenebilirsiniz. Özellikle son 7 esneme hareketini)

Maç yapmadan önce yediğiniz son öğün yemeğin maçtan en az 2-3 saat önce tüketilmiş olması gerekmektedir

Sıcak ortamlarda hafif ve bol giyinmeli, soğukta ise başlık ve eldiven kullanılmalıdır. 

Zemine uygun ayakkabı seçimi büyük önem taşır. Çünkü ayağın yük dağılımı zemine göre değişir. Bir futbolcunun koşu, antrenman ve maç kramponunun farklı olması bu yüzdendir.

Maçlardan sonra, maç sırasında azalan kan şekerini ve su kaybını karşılamak için fazla şeker içermeyen  sıvılar içilebilir. Su, limonata, şekerli çay,  maden suyu  gibi.

İLK MÜDAHALE 'BUZ' UYGULAMASI

Eğer ısınma ve esneme hareketlerini yapmazsak bir yaralanma olma olasılığı yüksektir. Yaralanmalarda ise ilk olarak, buz uygulaması yapmak gerekir. Fakat bu uygulamanın da doğru şekilde yapılması önemlidir. Birkaç dakikalık buz uygulamasının hiçbir yararı olmaz en az 12 dk'lık uygulamanın tedavi edici etkisi vardır. Buz uygulamasında yapılan bir diğer hata da buzun doğrudan cilde uygulanması. Bu da ciltte buz yanıklarına neden olabiliyor. Buz uygularken ciltle buz arasında koruyucu bir havlu ya da bez konulmalıdır. Buz uygulamasından sonra eğer durum toparlamıyorsa gerekli müdahalenin yapılabilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Sakat sakat süreyi doldurmak için oynanan futbol, telafisi mümkün sakatlıkları bile zor hale getirebilir.

Uygulamanın yalnızca sakatlanmanın olduğu günle sınırlı kalmayıp, 3-10 gün arasında devam ettirilmesi önem taşıyor. Bu tedavi yöntemi ödemi çözmek, ağrıyı azaltmak ve hücrelerin ölmesini engellemek için uygulanıyor. 

Basit sorunlar 3-10 gün arasında buz uygulaması ile geçebilmektedir.  Sakatlık ciddiyse, bir bağ ya da kas yırtılması varsa zaman kaybetmeden hastaneye başvurulması gerekir. 

Fizyoterapist HALİL İBRAHİM ÇELİK

(fiztoterpist70@gmail.com)

Düzenleme : 29 Ocak 2015 11:39 Okunma : 7929