Geleceğin İnşası Önce Karaman'dan Başlamalı | Karamandan.com - Karaman Haber

Geleceğin İnşası Önce Karaman'dan Başlamalı | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Geleceğin İnşası Önce Karaman'dan Başlamalı

Hayat devam ettikçe dünya üzerinde hakimiyet kavgaları ve nüfuz edilen alanın genişletilmesi çalışmaları yani savaşlar bitmeyecek.

Son yüz yıllık zaman diliminde dizayn edilen dünya sisteminin değişmesi gerektiği cılızda olsa seslendirilmeye başlandı. Bu sesleniş belirli bir oranda karşılıkta bulmadı değil. Cılız ses genellikle islam dünyasından yani yıllardır ezilen bir coğrafyadan yükselmeye başladı.

Dünya emperyalist güçlerinin onların deyimi ile “Ortadoğu” bizim deyimimiz ile “Mezopotamya=Peygamberler Diyarı” üzerindeki düşünceleri ve planları değişime uğrarken ve yeni yatırım alanlarını biraz daha doğuya doğru kaydırırken, islam ülkelerindeki taşeron örgütlerini de (PKK, EL KAİDE, PARALEL, vs) yavaş, yavaş gözden çıkarmaya ve yalnız bırakmaya başlamış durumda...

Olaylar genel olarak bu minvalde yol alırken bu coğrafyanın da yeni bir dizayna ihtiyaç duyduğu ortadadır. İşte tamda bu noktada kopmakta bütün ipler. Bir değişim ve dönüşümün olduğu kesin, bu dönüşümde her ne kadar batı zihniyeti=haçlı zihniyet buradan biraz el etek çekmek istese de bu coğrafya insanını kendi haline bırakmak niyetinde değil.

İşte bu gün bu coğrafyada tamda bu hakimiyet kurma ve alan genişletme mücadelesini ve savaşını görüyoruz. Bu coğrafyada yaşayan ve artık yeter, nereye kadar gidecek bu durum diyen ve yerli olan bu coğrafyanın öz evlatları olan Müslümanlar değişimde söz sahibi olmak ve hükümdar olmak isteyince bu alanı boşaltmak isteyen ama şuurlu bir İslami düşünceye sahip Müslümanlara bırakmak istemeyen batı harekete geçti ve İslam ülkelerinin hali pür melali ortada.

7 Haziran seçimlerinde AK Partinin uğradığı hezimet Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın etkisiz hale getirilmesi için HAÇLI ZİHNİYETİN attığı adımın neticesi idi. İstediklerini tam olarak gerçekleştiremediler ama bu ülkenin ekonomisini ciddi anlamda negatif yönde etkilemeyi başardılar ve HDP üzerinden kazandıkları başarının sonunda yeni bir hamle ile terör olaylarının mantar gibi bitmesine yol açtılar.

Hedeflenense 10 yılda bir geldiği varsayılan darbelerden bir tanesinin daha gelmesiydi. Hesaplar tutmadı ve Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleşerek Ordu ile Hükümet birlikte karar vererek harekete geçti ve devlet ilk defa 100 yıldır Milli olmayı yani Milli bir Devlet olmayı başardı. PKK terörüne karşı harekat başladı ve tarihindeki en ağır darbeyi aldı örgüt.

Koalisyon Hükümeti kurulmayışı ve kaosa doğru ülkenin sürüklenmek istenmesi de bu planın bir parçasıydı aslında. Belki Sayın Cumhurbaşkanından CHP ve Kılıçdaroğlu’na görev vermesi beklentisi üzerine bu plan hazırlanmış olabilir ancak bu durumu fark eden Cumhurbaşkanı erken seçim kararı verdi ve iyide oldu.

Seçim sonrasında % 60’lık blok çağrısı yine ERDOĞANSIZ bir Türkiye ve Ortadoğu istenmesi için yapılması gerekenlerden bir tanesi idi. Bir tarafta AK Parti diğer tarafta % 60’lık blok ve Ordu’nun da bu blok tarafında yer alması beklenirken tersi oldu ve bu planları da maalesef tutmadı.

Hala 1 Kasım erken seçimlerine günler kala bütün hesaplar ERDOĞAN’ın devrilmesi ve her ne kadar biz beğenmesek de İslam Ümmetine bir umut ışığı olan bu liderin saf dışı bırakılması hesapları üzerine işler yürütülmekte. Suriye’ye Rusya’nın saldırması ve İran’la birlikte hareket etmesi aynı zamanda ÇİN’in destek vermesi bu yeni denklemin İslam dünyası özelliklede Sünni İslam dünyası lehine kurulmaması çabası. Bu durumu fark eden Suud Krallığının, Katar’ın Türkiye eksenli bir çıkışa ve ERDOĞAN’la birlikte hareket etmeye veya yardımlaşmaya başlamaları da bu denklemin İslam dünyası lehine döndürülmesi çabasıdır.

Bu yeni denklemin kurulması aşamasında milli bir devletten ve ümmetçi bir anlayıştan bahsediyorsak ve üzerimizde yüz yıllardır dolaşan karabulutlardan kurtulmak istiyorsak büyük resmi iyi okumalı ve 1 Kasım seçimlerini bu minvalde değerlendirmeliyiz.

Ülkenin siyasal ve ekonomik istikrarının kesinlikle koalisyonlar ile sağlanamayacağı, Anadolu halkının inanç ve değerleri ile örtüşmeyen düşünce ve inanç sahibi parti ve siyasi teşkilatların bu anlamda başarılı olmadığı ve hatta halkın öz değerleri ile savaşmaya kalktığı geçmiş dönemlerde defaten görüldüğü ve her seferinde bu halkın inanç ve değerleri ile savaşa yani değiştirilmeye kalkışılması halkın kendilerine giydirilmeye çalışılan deli gömleğini red etmesinden dolayı darbeleri beraberinde getirmiştir.

Herkes bulunduğu yerde yani ilinde, ilçesinde durup tekrar tekrar değerlendirip ülke ve ümmet birlikteliğini ve faydasına olanı ortaya çıkaracak bir tercihte bulunmalıdır.

Tarihin derinliklerinde sürekli önemli bir yer tutan, Moğol baskınında ciddi işler başaran, İslam’a ve ümmete önemli hizmetleri olan Karamanoğulları ve Karaman’ın şimdide aynı cesaret ve şecaati bir kere daha gösterme vaktidir. 1 Kasım seçimleri Ümmet için ölüm kalım meselesi kadar önemlidir. Ak Partinin tek başına iktidarı İslam ülkeleri ve Müslümanların bir hamle yaparak dünya tarihinde oyun kurucu olarak yerini almalarının önünü açabilir. Koalisyon sonucunun çıkması ise gerek ülkede ve gerekse tüm islam ülkelerinde ortaya çıkan bir umudun yüzyıllarca daha geriye gitmesine sebep olabilir.

Devlet mi, şahsi ihtiraslar mı, ben mi, biz mi, Ümmet mi yoksa milliyet mi? Bu 1 Kasım seçimlerinde yapılan tercihe göre belli olacak. Bu ülke insanının ne kadar büyük düşündüğünün resmi o zaman ortaya çıkacak.

Muhammet Çağlıyan

Okunma : 2602