Fotoğrafta Pratik Kompozisyon | Karamandan.com - | Karaman Haber

Fotoğrafta Pratik Kompozisyon | Karamandan.com - | Karaman Haber

19 Mayıs 2019 Pazar
Fotoğrafta Pratik Kompozisyon

“Bütünlük”
Görüntüler içinde eksiksiz ve tam olmalı. Dağınık nesneler tam olmalı bütünlüklerini korumalıdırlar. Dağınık nesneler derli toplu kompozisyona  göre  okumayı güçleştirir ve gözün çerçeve içinde dolaşıp durmasına neden olur. Çerçeve belirlenirken nesnelerin kesilip kesilmeyeceği kesilecekse nereden kesileceği fotoğrafın bütünlüğü için önemlidir. Bir bölümü görüntünün içine alınıp, bir bölümü çerçevenin dışında tutulmuş nesneler gözü rahatsız edebilir.  Fotoğraf izleyicisi bu kesilmiş nesnenin ne olduğunu merak edecek ve görüntünün içinde olup olmaması gerektiğini sorgulayacaktır. Böyle durumların önüne geçmek için nesne görüntünün içine alınmalı ya da tamamen görüntünün dışında tutulmalıdır.


  
Kimi zaman bazı detayların genel görüntülere göre daha etkileyici olduğunu görürüz. Can alıcı ayrıntılar ilgi çekerken, merak duygusunu da beraberinde getirir.
Görüntü içinde birbirinden kopma durumunda olan öğeler varsa bunlar görsel bağlarla birbirine bağlanır. Canlı varlıkların bir bölümü çerçeve içine alınıyorsa eklem yerlerinden kesmemeye özen göstermelidir. İnsan ya da herhangi bir canlı varlığın fotoğraflanmasında gövdenin tamamı çerçeve içine sığmıyorsa gövde, eklem yerlerinden değil, eklem arasından kesilmelidir.


 
Çevresel  portrelerde amaç kişinin yalnızca kendisini değil, yaşamında ne yaptığını yansıtmaktır. Kişinin ilgi alanlarını yakalamak ve bunları kompozisyona katmak insan çevre ilişkisinin bir parçasıdır. 


 
Bol pencereli bir iç mekanda çalışıyorsanız, flaş ışığına gereksinim duymadan çekim yapabilirsiniz. Doğrudan gün ışığı almayan pencereler içeriye yumuşak ışık düşmesini sağlar. Bu arada kirli pencereler, ışığın daha fazla yayılmasına neden olarak filtre edilmiş hoş bir ışık ortamı sağlayacaktır
İnsan fotoğrafları çekerken kişinin kendine özgü ruhunu yansıtmak isteriz. Bunun için insanlara sıcak ve samimi davranmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir, çünkü bu durum aynı zamanda fotoğraflarınıza da yansıyacaktır.


  

   

Her şeyi tek kareye sıkıştırmak yerine konuyu ayrıntılarla anlatabilirsiniz. Bazen parça bütünden daha güzel olabilir ve daha çok şey anlatabilir. Yaşadığımız çevrede pek çok ayrıntı birbirinden güzel fotoğraf veriyor.  Bunun için biraz dikkat yeterli. Kendi içinde bütünlüğü ve kompozisyon zenginliği olan her ayrıntı ilginç bir fotoğraf karesi olabilir. Yapılardaki mimari detaylar, doğadaki doku, fabrikasyon ürünler ya da eşyaların grafik kesitleri bunlara örnektir. Kendi içindeki denge, alışkanlık, ritim ve benzeri öğelerle bütünlüklü ayrıntılar, tek başına bir anlatım olabileceği gibi serinin bir parçası da olabilirler.
Bir sonraki yazımda görüşmek ümidiyle ışığınız daim olsun dostlar.

Osman Nuri Gözel

 

Düzenleme : 02 Ocak 2016 16:44 Okunma : 3202
Foto galeri