Fırat Yılmaz Çakıroğlu | Karamandan.com - Karaman Haber

Fırat Yılmaz Çakıroğlu | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Nisan 2020 Çarşamba
Fırat Yılmaz Çakıroğlu

20 Şubat 2015 tarihinde Ege Üniversitesi'nde meydana gelen olaylarda kandan örgüt pkk yanlısı bir hain tarafından bıçaklanarak şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu hatırlayıpta yüreği bırakılmayan bir vatansever olduğunu sanmıyorum.

Şehit edildiği günlerde aldığımız bilgilere göre: 1991 yılında Konya'nın Akşehir ilçesinde doğmuş Fırat. Babası Fuat Çakıroğlu ile annesi Özlem hanımın tek evlatlarıymış. 

Öğretmen olan annesi Özlem hanımın 1996 yılında Diyarbakır'a tayini çıkması üzerine çocukluğu ve ilkokul yılları Diyarbakır'da geçmiş. 

CHP'li bir ailede yetişmiş Fırat. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. Sınıf Öğrencisiymiş ve aynı fakültede formasyon dersleri alıyormuş. Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu imiş.

Ülkücülerin bilinmesi gereken önemli yönleri nelerdir? Ülkücülerin memlekete ne gibi faydaları olmuştur? bütün bunlar zaman zaman sorgulanır ve  tartışma konusu olur.

Bugünün Ülkücü gençliğine baktığımız zaman bu tür tartışmaların ve sorgulamalarının olması da normal geliyor bana.

1977’den sonra merhum Alparslan Türkeş, gençlerin zararlı ideolojilere karşı daha eğitimli olması amacıyla harekete geçerek eğitimciler yetiştirmiş ve Anadolu’ya göndermişti. 

Galip Erdem, Seyyid Ahmet Arvasi, Dündar Taşer, Erol Güngör gibi daha birçok aydın, Ülkücülüğü tam anlamıyla o günün Ülkücü gençlerinin  özümsemelerini sağlamışlardı. 

Bu egitim çalışmaları sonrasında Ülkücüler, gençliği teşkilatlandırarak Türk milletinde milli heyecanı tekrar canlandırmak için; "Tanrı Dağı kadar Türk, Hira Dağı kadar Müslümanız" sloganı ile Anadoluda dalga dalga yayılmışlardı. 

Seyyid Ahmet Arvasi ve Dündar Taşer gibi ideologların girişimleriyle 'Türk-İslam Ülküsü' ideolojisi şekillendirilmişti. 

Ülkü ocakları; vatanını, milletini, bayrağını canından çok seven milliyetçi gençlerin bir araya geldikleri, teşkilatlanarak aynı hedefe yönlendikleri eğitim merkezleri haline gelmişti.

Dündar Taşer, memleketin yarınlarını teşkil edecek olan  gençlerin yetişmesi için üç temel esasın öğretilmesini zorunlu görmüştü: 

▪İslam ahlak ve fazileti
▪Türklük ve tarih şuuru
▪İla'y-ı Kelimetullah için Nizam-ı Alem Davası.

O günletin Ülkü ocakları işte bu esaslar üzerinde yükselmiş ve gençleri teşkilatlandırmıştı.

Ve bizler de bu hususiyet ve erdemleri 80 ihtilali sonrası 12 Eylül zindanlarında beş vakit namazlı, ahlaklı ve Hira Dağı gibi dik Ülkücü şahsiyetlerde bizzat gözlemleyerek görmüştük.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu tüm bu meziyetleri de gözönüne  aldığımızda Ülkücü hareketin nadir temsilcilerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Çakıroğlu, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. Sınıf öğrencisiydi.

Öğretmen olup; tarihine, bayrağına, devletine ve milletine bağlı vatansever gençler yetiştirme amacındaydı.

Bu amaç uğruna sadece okumakla kalmayıp çevresindeki kimselere ders veriyor onları kazanmaya çalışıyordu. Kendisi gibi okumak isteyen ama maddi durumu iyi olmayan gençlere burs, harçlık tedariki konusunda çalışmalar yapıyor, o öğrencilerin ailelerine de yardım edilmesine önayak oluyordu.

Her yerde ahlakı ve efendiliği ile tanınıyor, vatanını seven çocuklarla her zaman birarada bulunuyordu.

Ancak okuma, öğretmen olma, vatanına faydalı bir birey olma hayalleri yarım kaldı.

Bölücülüğe, terörizme ve teröre karşı duruşu nedeniyle aylarca tehdit edilmesine rağmen pes etmediği, geri adım atmadığı için şehit ettiler onu.

O, vatanın birliği, beraberliği ve bütünlüğünü bozmak isteyen kanlı katillere karşı direndi, dimdik karşılarında durdu.

Onun ardında sadece gölgesi yoktu. Nere gitse ardından eli kanlı teröristler takip ediyordu ve Fırat tüm bu olanları ailesinden ve sevdiklerinden hep saklıyor kimselere söylemiyordu.

Ve bir gün olanlar oldu. O hep güler yüzlü, merhametli, sevgi dolu vatansever gencimizi yalnız buldukları bir anda hainler şehit ettiler.

Bugün Fırat Yılmaz Çakıroğlu Konya Akşehir'de doğmuş ve bayraklaşmış bir mücadelenin adı olmuştur.

Rabb'im bizim evlatlarımıza da diğer tüm gençlere de böyle bir dava şuuru ve mücadele azmi versin.

Mekânı cennet olsun.

Hayra doğru İnşaallah...

Salih Cengiz

 

Okunma : 721