Ferasetsiz FaceApp | Karamandan.com - Karaman Haber

Ferasetsiz FaceApp | Karamandan.com - Karaman Haber

09 Ağustos 2020 Pazar
Ferasetsiz FaceApp

Eskiden insanlar ‘görmediğime inanmam’ derlerdi. Şimdi ise insanlar gördüklerine de inanamayacak hale geldi. İnançsızlığın ve kaybolan itimadın sosyal medyalardaki eğlence araçları vasıtasıyla yaygınlaşması toplumumuz için en büyük tehlike olsa gerek.

Son zamanlarda insanlarımız yeni bir çılgınlık çeşidi ile tanıştılar! Sosyal paylaşım siteleri; çeşitli çılgınlıklara kolay ulaşılmasını sağladığından toplumumuzu bir anda kuşattı bu çılgın hâl.

Eskiden sosyal hayatın içinde bir şeyler yaparken, o şeyin; doğru, mantıklı ve faydalı olmasını ayrıca başka insanlara zararının dokunmamasını düşünürdük. Yapacağımız hareketlerin başka insanların zihninde nasıl algılanacağını hesap edip muhtemel yanlış anlaşılmaların önüne geçmeye çalışırdık. Feraset bizim için büyük bir nimetti.

Şimdi bir şey yapmak için insani bu yönleri terk edip; o işi yapabilmemizin tek şartı herkesin yapıyor olması oldu. Herkesin yaptığı hareketleri yaparak yanlış yapsak bile yanlış olduğu anlaşılamayacağı için malum risklerden kurtulmuş olduk. Topluma uymanın ve onlarla aynı yöne gitmenin bizleri güvende tutacağını düşündük. Çoğunluğun hata yapmayacağını vehmederek tercihlerimizi de demokratikleştirmeye çalıştık. Sürünün içinde kolay kolay fark edilemeyecek olmamızın zannına kapıldık. Sürüden ayrılmayıp kurda yem olmamaya çalışırken sürünün kurtlar tarafından kuşatıldığını anlayamadık.

“Moda dünyadaki tüm kötülüklerin anasıdır” dedi, Charty DURRANT.

“Kendini niye yaşlanmış hale sokuyorsun” dedi, kırışık önleyici kremler kullanan. “Çünkü bu bir uygulama ve kremlerin gibi paralı değil” dedi, aylık kazancının iki katı kadar fiyatı olan cep telefonu kullanan.

Modanın günden güne değişmesi ile bugün olumsuz gibi algılanan bir durum daha sonraki bir zaman diliminde olumlu olarak algılanabiliyor. Doğruların her zaman doğru olmadığı bu kültürde yanlışlar da her zaman yanlış olmuyor. Tıpkı güzelliğin her zaman güzel çirkinliğin de her zaman çirkin olmadığı gibi…

Geçmiş ile gelecek birbirine bağlıdır; dünya ile ahiretin birbirine bağlı olduğu gibi. Geçmişini bilen ve yaşadığı anların birçoğunu unutan insanlar geleceğini bilmek istemesi her dönemde görülen bir durumdur. Şimdi ise sanal ortamda çıkan bir moda ile insanlar ömürleri olursa gelecekteki halleri olan yaşlanmış durumunun tahmini şeklini görüyorlar. Saçlar ve kaşlar ağarmış, yüzde buruşukluk artmış ama saçlar hiç dökülmemiş, kulaklar ve burun sarkmamış… Vücut aynı duruyor ve gözlerde hiç değişiklik yok. İhtiyarların gözüne düşen buğular görünmüyor burada. 

Yaşlanmaktan korkan, çirkin çıktığını düşündüğü fotoğrafları kimseye göstermeyen, cilt bakımı ve estetik operasyonlara tonlarca para verenler şimdi de moda uğruna uzak durmaya çalıştığı akıbetini görmek ve göstermek için uğraşıyor. Herkes tek şey yapıyor, herkes birbirine benziyor.

“Bir yerde herkes birbirine benziyorsa orada kimse yoktur” dedi, Michel FOUCAULT.

Tek tip hayat yaşayarak insanların kişilikleri de tek tip oluyor. Renklerin ortadan kaybolmasıyla renksizlik dünyaya hâkim oluyor ve insanlar kendini kimseden ayırt edemiyor. Bu tek tip olma hali; düşüncede, giyimde, tüketimde ve hareketlerde kendini gösteriyor. 

“Bugün kimseyle paylaşmayıp kendimize saklamak isteyeceğimiz ne yaptık? Bir şey olsa ve bir sabah uyandığımızda herkesin hayatları birbirine karışmış olsa, ayırt edebilir miydik acaba kendi hayatımızı diğer hayatlardan?” dedi, Gökhan ÖZCAN abimiz.

Bir de şöyle düşünün! Helikopterin geçişi anında tüm insanlar gökyüzüne bakarken; başını öne eğerek yoluna devam eden insanlar nasıl bir ruh haline sahiptir?  

“Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” dedi, Efendimiz (sav).

“Geleceğini merak mı ediyorsun?” diye sordu meczup ve kendi kendine şöyle cevapladı: “Geçmişine bak!”

Şadan Sezgin

Düzenleme : 19 Temmuz 2019 15:02 Okunma : 3306