Farkında olmadan | Karamandan.com - | Karaman Haber

Farkında olmadan | Karamandan.com - | Karaman Haber

21 Ekim 2019 Pazartesi
Farkında olmadan

İnsanlar hep ihtiyaç duyduğu şeylerin peşinde, ama dünyalık işlerle! Kazanma hırsı, kimi okul peşinde, kimi iş peşinde, kimi bilmem ne. Dünya meşekkatı işte!

Gerçek farkındalıklara bu rüya aleminde, dünyanın en zevkli işlerinde bulamadı insan… Hep aradı ve arayacak… Farkındalıkları bulamamış toplumlar hüsranla kaybolmuşlardır. Mutluluğu dünyanın zevkinde bulan insanlar ve bulamadıkları zaman da isyankar bir dille hayatı yaşayan insanlar farkında değildirler. Her insan farklı şeylere karşı, farklı derecelerde hissiyat ederler. İhtiyaçlar, yerine getirilmediği takdirde, kişiyi aciz bırakan maddi ve manevi gerekliliklerdir. Bitkiler için toprak ve su gibi, insan içinde solunum gibi, yemek, içmek gibi... Bu faaliyetlerin tümünde fiilin yönü, dışarıdan içeriye doğrudur. Farkında olmadan ihtiyaçlarını dış âlemden karşılar.

Farkına varamazlar hiç; nefes alabildiklerinin, ellerinin yahut parmaklarının olduğunun farkında değildir. Gördüğünün duyduğunun ve koku alabildiğinin farkında değildir. Ayaklarının yere bastığının farkında değildir. Yürüyebildiğinin, saçlarının ve kaşlarının olduğunun farkında değildir. Bunların bir mucize gibi çalıştığının farkında değildir. Dünyanın hangi zevkine gözlerinizi verirsiniz ki, ya da hangi yolculuğa ayaklarınızı yahut ellerinizi? Hangi mutluluğa verebilirsiniz ki gözünüzün üstünde ki kaşınızı? Farkında olmadan dünyalık aşklar peşinde koştururuz! Onun için her şeyi yaparız, onun için canımızı, malımızı, varlığımızı veririz. Hangimiz hakikatteki aşka koşuyoruz ki… Ya da kaç kişi farkında olmadan yalancı oyunlarla inişler çıkışlar yapıyoruz aşk için. Hakikatin aşk ı peşinde koşan kaç tane genç vardır? Çekici olabilmek için oralarını buralarını açan, kendilerini daha çekici yapmak için çeşitli boyalarla kılıktan kılığa giren bayanlar peşinde misiniz?

Aşk gibi kutsal bir şey bu insanlarda olabilir mi? Farkında olmadan aşk diye adlandırdığımız hoyratta kaybolursunuz? Daha yozlaşmışsan adını aşk koyarak kirli emellerde hüküm sürersin. Günahın ve ne yaptığının bilincinde olmadan yahut bilerek nefsine uyarak! Farkında olmadan hakiki aşk, mecazi aşka mahkum olmuştur. Kişi aşk-ı hakikiden mahrumsa mutlak bir şeyler yapılarak onun yüzü hakiki aşka döndürülmelidir. İnsan zaafları olan bir varlıktır. İnsan özü itibarıyla Allah’ın en güzel surette yarattığı, en üstün ve şerefli varlıktır.

Farkında olmadan yürüyorum, yazıyorum, konuşuyorum, susuyorum. Bütün farkındalıklarınızın farkına varmanız dileğiyle…

Selam saygı ve dualarımla…

Mehmet Ali Okudan

Düzenleme : 18 Şubat 2015 11:54 Okunma : 2624