Karamandan.com

Karamandan.com

26 Haziran 2019 Çarşamba
Evliya Çelebi'nin Silifke'de Girdiği Çatışma
“AĞAZ KÖYÜ VE ATLATTIĞIMIZ BÜYÜK TEHLİKE".
Kategori : Köşe Yazıları
29 Aralık 2018 09:49
 
Evliya Çelebi'nin Silifke'de Girdiği Çatışma

“AĞAZ KÖYÜ VE ATLATTIĞIMIZ BÜYÜK TEHLİKE".

Derenin içinde 40 haneli Müslüman köyüdür. Bu köyde bağlı bahçeli bir aileye konuk olduk.

Silifke’den aldığımız tüfekli 20 cesur muhafızımla bir yere konup beklerken kapıdan; çok yaşlı, keçe külah sarıklı, kınalı saçlı yaşlı bir kadın elinde değneğiyle girip selam verip tokalaşınca herkes şaşkına döndük.

Ben: hoş geldin kadın anam, dedim o da hemen: siz hoş geldiniz deyip oturdu. 

Kadının karşısında 30 tane burma bıyıklı, kulaklarını ona dikmiş olan gözü pek kişi el pençe divan durmuş hizmetini bekliyorlardı.  Bu konuşmalardan sonra: ey Osmanlı çocuğu bu yardımcılarınla sen buraya nereden geldin ve nereye gidersin, bu yollardan kuş uçmaz kervan geçmez, diye bana hitap etti.

Ben de: Osman oğullarının kuluyum ve suhte Mahmut Paşa oğluna gideriz, dedim. 

Öyle olsa ya, benim mezara giren iki kahraman evladımı Silifke’de Pazar yerinde atlarından indirip Müsellem ile Silifkeli Ramazan ağa denen kâfir dağ gibi oğullarımı parça parça edip öldürdüler. Osman oğlu benim öcümü alır mı deyip ağladı.

Anacığım kendini harap etme, üzülme, hele şu yolculuğu sağ salim bir bitirelim inşallah İstanbul’a varınca Osmanoğulları’ndan senin evlatlarının öcünü almaları için ne gerekirse yapacağım, onların katillerini, bulduracağım, dedim.

Kadın bana inandı ve başını açıp dua edip hadi uşaklar hazırladığınız yemekleri getirin, dedi ve bütün orada bulunanlar ve yardımcılarım 40-50 tabak yemeği yedik çok eğlenceli bir akşam oldu.

Yemekten sonra bir bohça don gömlek, keçe seccade ve ağır Türkmen kilimlerini bedava getirip bize bıraktı, burada misafir olduk. Çok neşeli bir akşam geçirdik derken Allah’ın hikmeti ki kadının iki yaşlı kardeşi varmış onların evlerinde bir feryat bir vaveyla figan yükseldi ki bir anda yiğitliğimiz harekete geçti ve Allah Allah sedalarıyla tüfek, balta ve nara seslerinden derelerin içi inledi.

Çok şaşırdım, meğerse Karataşlı 300 suhte fırsattan istifade (işsiz medrese talebesi) bu kadının Silifke’de iki oğlunun öldürüldüğünü duyup ganimettir diye kadının iki kardeşinin evlerine baskın yapıp yaşlı kardeşlerini, hizmetçi ve karılarını sekiz kişiyi öldürüp mallarını ganimet diye yağmaladıktan sonra dere içindeki evlerini de ateşe verirler.

İşte bütün bu olaylara şahit olan keçe külahlı yaşlı kadın başına miğferini, sırtına zırhını alıp bizim konağa gelip bizi de silahlı olarak görünce ardı sıra gelen 70-80 silahlı adamlarıyla beraber gelmişti. Burada neler oluyor, siz de kimsiniz diye sorarken bir anda sarayın önünde meşaleler yakıp neft katranları ateşleyen 300 suhte kapımıza dayanarak korkusuzca yaşlı kadını istediler.

Hemen yaşlı kadının ve bizim silahlı adamlarımız silahlarıyla damlara, pencerelere ve balkonlara siper alarak bir yaylım ateşine giriştiler. Suhteler ormanlık alana kaçmak zorunda kaldılar. 

Hulasa bu gece sabaha kadar anlatılması imkânsız bir çatışmalı gece geçirdik.

Kadının iki adamı şehit yedi adamı da yaralandı, benim de atımın birisi öldürüldü, suhtelerden ise 19 kişi geberdi, toplamda 50 kadar ölü vardı.

Bu halde sabaha kadar suhtelerin leşleri konakladığımız evin önünde kaldı, almaya cesaret edemediler, sonunda kaçmaya karar verip kayalıklara doğru gittiler.

Bu durumdayken Silifke’den refakatimize verilen korumalar bize: ağa biz sizi buradan öteye götüremeyiz, beraberce Silifke’ye dönelim dediler. Yaşlı kadın da: sakın ileri gitmeyin, beraber Mut kalesine Ali paşaya şikâyete gidelim, dedi.

Biz bunları tartışırken Allah’ın hikmeti olarak Kıbrıs yeniçerilerinden ve Aklimandan 320 kadar asker yetişip bulunduğumuz köye geldiler ve suhtelerin leşlerini görüp teyakkuza geçtiler.

Yaşlı kadını onlara emanet ettik, kadın bize iki küheylan at ve 128 kg ibrişim hediye ederek bizimle gelen Silifke refakatçileriyle beraber Mut kalesine Ali Paşaya şikayete gitti.

Biz de bütün tüccarlarla beraber yola revan olup etrafımızı kollayarak sahil boyundan altı saat gittik.”

(Evliya Çelebi Seyahatnamesi 9. cilt s. 322 / 1670)

Mükremin Kızılca

Okunma : 2574
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da piknik alanında "sarıkız" paniği
22 Haziran 2019 Okunma: 17212 Gündem
Yolcu otobüsü devrildi: 20 yaralı
22 Haziran 2019 Okunma: 12381 Asayiş
Kayıp çoban, dağda ölü olarak bulundu
24 Haziran 2019 Okunma: 11444 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın