En Büyük Sayı 17 Buçuktur | Karamandan.com - | Karaman Haber

En Büyük Sayı 17 Buçuktur | Karamandan.com - | Karaman Haber

21 Ağustos 2019 Çarşamba
En Büyük Sayı 17 Buçuktur

“Tüm bildiklerinizi unutun” dedi, meczup ve ekledi “unuttuklarınızı daha sonra tekrar hatırlarsınız”.

İlkokulda sayı doğrusu çizerdi hocam ve bu sayı doğrusunun sonsuza kadar gittiğini söylerdi. Yani en büyük sayının hangisi olduğu bilinmiyordu. Meğer en büyük sayı 17 buçukmuş. Ben de bir kızdan öğrendim.

Nasıl mı?

Çocuk parkında oğlum Eymen’i oynatırken; esmer tenli, uzun saçlı, güzel ve temiz giyimli bir kızla tanıştım. Kızın, ten renginin tonu bana baharatlardan karabiberi anımsattı. Eğer bana fazla yaklaşır da kokusu burnuma gelecek olursa hapşıracağımı hissettirdi. Böyle bir zan belki sizlere saçma gelebilir. Lakin bu konuda tecrübem var. Zira oğlumun yanağını öpüp, kollarını ısırdığımda ondan da bana hep kumpir tadı geliyor ve bu tat hiç değişmiyor. 

Her çocuğun büyüklerine hissettirdiği kendine özel bir kokusu, kendine özel bir tadı vardır. Bu kokuyu ve bu tadı alabilmek için bir adet buruna ve bir adet ağıza ihtiyacınız yoktur. Bu hissin oluşmasına sebep güzel bakmaktır, güzel görmektir ve güzel düşünmektir.

“Sevginin ifade yolu ilgidir. İçtenliğin içinde de gizli bir enerji vardır” dedi, Nevzat TARHAN. 

Bu kız, oğlumun yanına geldi ve onun oynadığı kaydıraktan sırayla oynamaya başladılar. Bu esnada isminin Ayşe Dilay olduğunu öğrendiğim kızla muhabbetimiz başladı. Sonra beş yaşında olduğunu öğrendiğim Ayşe Dilay oğlumun yaşını sordu. Eymen’in üç buçuk yaşında olduğunu söyledikten sonra kendimin de dört yaşında olduğumu söyledim.

Tabi ki Ayşe Dilay kızımız benim dört yaşında olduğuma inanmadı. Yaşı küçüktü ama mantıksız değildi. En azından 17 buçuğa kadar saymasını biliyordu.

Sordum Ayşe Dilay’a: “Peki kaç yaşındayım?”

Düşündüüü, düşündüüü ve boyumu da gözleriyle süzdü. Boyumu süzerken kafası tulumba gibi yukarı aşağı gidip geliyordu. Ve tahmin etmenin vermiş olduğu heyecanla şöyle dedi: “17 buçukkk.”

Sordum: “Neden 17 buçuk?”

“Çünkü çok büyüksün” dedi.

O an karar verdim en büyük sayı 17 buçuktur. En azından Ayşe Dilay’ın nazarında.

Okunma : 983