Emmoğlu | Karamandan.com - Karaman Haber

Emmoğlu | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Eylül 2020 Pazartesi
Emmoğlu

Geçtiğimiz günlerde Karamandancom haber sitemiz bir anket düzenlemişti hatırlarsanız.

Anket; "Savaş Kalaycı Başarılı mı?" şeklinde bir soru ile vatandaşın nabzını yoklama amaçlı idi ve görünüşte 2.500 civarında bir katılımcı sayısına ulaşarak hatırı sayılır bir rakama ulaşmıştı.

Aynı gün yayınlanan benzer haber başlıkları altında da oldukça fazla yorum alan bu ankete, genelde sayın Savaş Kalaycı bey'e oy veren kesimin ilgi göstermesi, geçmiş dönemlerde belediyeyi idare eden ve son belediye seçiminde, Ak Parti'ye kırgınlıgından dolayı MHP'li belediyeye 'emanet' oylarını vererek destek olan Ak Partili, daha doğrusu Reisçi kitlenin pek ilgi göstermemesi de oldukça manidar bir görüntü ortaya koymuştu.

Evet, Savaş Kalaycı bey'i 'emanet' oylarımızla Belediye Başkanı seçtiğimiz tarihin üzerinden 8 ay gibi uzun bir süre geçti. Uzun bir süre diyorum, çünkü 5 senelik başkanlık döneminin 5/1'i bitti sayılır.

Karamanlı olup, Karaman'da yaşayan, sorumlulukları olan ve sorumluluklarının bilincinde olan sade bir vatandaş olarak ve dahası; Milliyetçi Hareket Partisi Karaman Belediye Başkanı Sayın Savaş Kalaycı'ya 'emanet' oy veren bir seçmen olarak düşüncem: Savaş Kalaycı bey, başkan seçildiği tarihten bu güne kadar bu şehre dişe dokunur, göze görünür bir icraatta bulunmamıştır.

Şimdi sosyal medyada belli bir güruh var. Ben dikkat ediyorum, MHP ya da Savaş Kalaycı bey'e yönelik her eleştiri olduğu zaman, sanki önceden kendilerine vazife verilmiş gibi, -genelde de aynı isimler çünkü- anında savunma durumuna geçiyorlar, sanırım sosyal medya terimi olarak bu tür kimselere de 'trol' deniyor. Hah! İşte özellikle bu kesime demek isterimki; "durun, hemen celallenmeyin!"

Şöyle etrafınıza bir bakın. Savaş Kalaycı bey döneminde şehrin görüntüsünde bir değişiklik oldu mu? diye. Okuldu, Sağlık Ocaklarıydı, Kültür merkezleri, spor tesisleri, pazar yerleri vs kamu hizmetine sunulan tüm yerler ve hizmetler geçmiş dönemlerde görev yapan Belediye Başkanları döneminde gerçekleştirildi, hayata geçirildi. Son Ak Partili Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan döneminde yarım kalan bir çok hizmet de halen olduğu gibi duruyor.

Hal böyleyken yeni Belediye Başkanı 'taş üstüne taş koydu' diyebilirmiyiz hizmet adına?

Biz bunları yazıp anlattığımız zaman MHP taraftarı arkadaşlarımızın tepkileri hiç gecikmiyor; "Efendim, Savaş Kalaycı belediyeyi ne kadar borçla devraldı haberin var mı?"

İyi de güzel kardeşim, geçmişteki Belediye Başkanı o devredilen borcu şahsi harcamaları adına yapmadıki, yine bu şehre yapılan hizmetler için harcadı ve kaldıki koskoca ülkede borçsuz devredilen bir tane bile belediye var mı? Hükümetler bile borç devrediyor bir sonraki hükümete, yıllardır her iktidara gelen parti; "borç yükü ve enkaz devraldık." demedi mi bugüne kadar?

Hem sonra yeni Belediye Başkanı'nın vaad ve projelerine bakıp 'emanet' oyumu vererek başkan seçilmesine katkıda bulunan bir seçmen olarak belediyenin borcu olması benim için sorun değil ki. Yapılan o borçlarla belediye otobüslerine biniyorum, o borçlanmalar ile su, kanalizasyon, aydınlatma, park bahçe vesair hizmetlerden faydalanabiliyorum

Mademki hizmete talip olan biri vardı ortada ve bu kimse belediyeye hiçte yabancı olan birisi değildi, belediyenin içinden biriydi. Elbette belediyenin borç yükünü de, sıkıntılarını da biliyordu ve bu bilinçle göreve talip olmuştu, değil mi?

Hal böyleken, üstelik 80 civarında proje ile seçmenin karşısına çıkılıp, oy istendi. Biz de verdik. 

Şimdi, "8 ayda ne yaptın?" diye soranlara kırıcı bir üslupla tepki verilmesi çok yanlış. Neticede, aslında gönlü Reiste olan onca seçmen lütfedip oyunu sana vermiş. Seçim döneminde günlerce o kesimin seçmeninin ardında koşmuşsun üstelik, oy alabilmek icin. E, o zaman en değer vermeniz ve kazanmanız gereken bu emanet kitleye, amiyane bir tabirle neden 'lolo' yapıyorsunuz?!

MHP'li yönetici ve taraftarı olan kardeşlerimizin öncelikle bu seçim sonrası takındıkları zafer sarhoşluğundan, muzaffer komutan edalarından, kibir ve kendini beğenmişlikten kurtulması gerekiyor. 

Eleştiri ve önerilere açık olmaları gerekiyor. 

Bir önceki Ak Parti il yönetiminin yukarıda saydığım olumsuzluklar nedeniyle belediyeyi kaybettiğini ve bizim Ak Partili belediyeden desteğimizi nasıl çektiğimizi ve belediyeyi başka bir partinin adayına nasıl verdiğimizi ve bu olay sonrası bize yukarıdan bakan Ak Parti il yönetiminin nasıl yerle bir olduğunu, onların partiden uzaklaştırılıp yerine başkalarının nasıl getirildiğini tüm MHP'lilerin gözönünde bulundurması gerekiyor.

Bir kesim bu eleştirilere gayet sığ bir cevap vererek konuyu kapatma pesinde; "Efendim, daha Savaş Kalaycı'nın 1 senesi bile dolmadı."

Evet dolmadı, ama bir söz vardır; 'ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz'. Boyuna lafa kulak veriyoruz 8 aydır, peki ya iş?

Artık Belediye meclisi toplantılarını ekranlardan izlemiyorum. Biz oraya yaşı başı yetkin bir başkan seçtik, kusura bakmayın MHP'li arkadaşlarım, ergen bir delikanlı değil. Her şeye kızan bağırıp çağıran, şikayet eden, kendini sakince konuşarak ifade edemeyen biri var başkan kürsüsünde. Siyaset işinde her an her sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz, bu böyledir.

Birkaç belediye işçisinin eline kürek veya kar kürüme aleti tutuşturup; "bak yaz kış çalışıyoruz, bak şimdi de kar kürüyoruz." gibu basit, üstelik belediyenin asli görevlerinden olan bir çalışmayı hizmet diye sunmak çok saçma ve gülünç. Sayın Savaş Kalaycı kardeşim, sayın MHP'li seçmen kardeşlerim! Bakın bu tür şeyleri büyük bir hizmet olarak başka şehirlerdeki Belediye Başkanları yapsa emin olun aylarca alay konusu olurlar. Bir Konya, Ankara, İstanbul vs gibi şehirlerin başkanlarının bu basit eylemlerin reklamlarını yaptıkları nerede görülmüştür? Bence basit bir şov tüm bu yapılan haberler.

"Asfalt döktüm, işte hizmet!"
"Refüj yaptım, işte hizmet!"
"Pazarda çorba dağıttım, işte hizmet!" 
"Çalgıcı çengici getirdim, işte hizmet!"

Ve tabi tüm bu basit şeyleri hizmet sanan belli bir grup sosyal medyada mevzi alıyor ve başlıyorlar tezahürata; "helal sana başkan, Karaman sayende hizmet gördü(!)" Hatta 'hizmete doydu' diyenine bile rastladım.

Allah rızası için arkadaşlar. Oturun bir araştırın son 8 ayda diğer belediye başkanları neler yapmış. Çorba dağıtmakla, yol yenilemekle, zaten var olana makyaj yapmakla marka şehir olunmaz. Bunlar belediyenin asli görevlerindendir.

▪Şehrin altyapısı, su, şebeke, kanalizasyon, sokak ve caddelerin bakımı ve onarımı belediyenin asli görevidir.

▪Çöplerin toplanması, yol, park ve bahçelerin yapımı, bakımı belediyenin asli görevlerindendir.

▪Zabıta hizmetleri, halk sağlığı belediyenin asli görevlerindendir.

▪Çeşitli eğitim hizmetleri, mesleki eğitim kursları, kütüphaneler kurulması belediyenin asli görevlerindendir.

▪Sağlık hizmetleri, ulaşım belediyenin asli görevlerindendir.

▪Tarihi ve kültürel mirası korumak, sosyal hayatı canlandırmak, Kültür merkezleri, spor tesisleri, tiyatro, sinema ve benzeri etkinlikler oluşturmak, ticaretin geliştirilmesi konusunda çalışma ve etkinlikler düzenlemek belediyenin asli görevlerindendir.

Şimdi elinizi vicdanınıza koyup; bir yukarıdaki asli görevleri tekrar gözden geçirin. Bir şehrin bu günkü durumunu gözönüne getirin. Bir Savaş Kalaycı bey'in şu 8 aylık dönemde neler yaptığına bakın ve bir de Karaman'da daha önce belediyeyi yöneten başkanların ilk 8 aylık görev döneminde neler yaptığını düşünün.

Bana göre sehirde bu 8 aylık dönemde yapılan ve hizmet olarak tanıtılan tüm çalışmalar, bir önceki başkanın yaptığı hizmetlere uygulanan bir makyajdan ibaret.

Örneğin:

▪İsmetpaşa Caddesi şehrin vizyonudur. Eski başkan oraya mantar kaldırım taşları yerleştirdi, bu başkan onları boyadı. O caddede yürürken elindeki bir kağıt mendili atmak için bile bir çöp kutusu bulmak zor. 500 metrelik bir caddede 7 bilemedin 8 çöp kutusu var. Evet, Karaman halkı temizliğe dikkat etmiyor, kaç kez şahit oldum hemen az ötede çöp kutusu varken elindeki şeyi yere atan kadınları, erkekleri ve gençleri. Toplumun temiz olmasını istiyorsak bunun altyapısını da hazır etmek zorundayız. 

▪Aktekke Meydanı şehrin vizyonudur. Yerlerdeki döşeme malzemelerine dikkat ettiniz mi? Yıllardır aşınmış ve yerinden sökülmüş. 100-150 metrekarelik bir kısmi yenilendi, gerisi Allah'a emanet. Saat kulesinin bakımsızlığı dikkatinizi çekti mi hiç ve havuzun çöp dolu olması ayrı bir çirkinlik.

▪Kırbağlardaki spor kompleksi, eski başkanın bıraktığı gibi duruyor, bir ara dış kaplamaya eksik birkaç cam takıldı, o kadar.

▪Su meselesi ayrı bir dert, yazın çeşmelerden çamur aktı, bu sene kalan çer çöp akmaya başlar diye endişemiz var.

▪Sokak hayvanları, barınağın içler acısı halini daha önce yerel medya ofislerinin haberlerinde gördük. Birçok belediye sokak hayvanları ile ilgili olarak modern barınaklar, mahalle aralarında kedi köpek evleri yapıp onların beslenme ve bakımları ile uğraşırken bizim belediyemiz bu konuda Hayvanseverler Derneği de çeşitli uyarılarda bulunmasına rağmen hiç, ne bir açıklama, ne bir çalışma yaptı. Şimdi yerel medya 'köpek saldırısı' haberleri yapıyor. E, ne yapsın hayvan, açlıktan gözü dönmüş saldırıyor. Şükür ki yine de belediyeden umudu kesip bu hayvanlara her akşam imkanları nispetinde mama dağıtan 'iyi insanlar' var.

▪Belediye'ye sık sık gidiyorum herkes gibi, orada gişeler bölümünde bir bir vitrin ve içinde Karaman Belediyesi'nin kazandığı ödüller ve hediyeler vardı. Şimdi hiçbiri yok. Bir çini tabak ve birkaç İmaret Dergisi kalmış.

Merak ediyorum. Hangi amir, hangi memur bunlara kadar düşüp tenezzül ederek alıp götürdü o ödül ve hediyeleri?!

▪Devlet Hastanesinin karşısına bir altgeçit yapıldı. Maksat  trafik kazalarına engel olmaktı, daha önce birkaç kaza olmuş vatandaş zarar görmüştü karşıdan karşıya geçerken.

O caddeye ne bir çit ne bir başka engel konularak altgeçit hizmete geçirilemedi bir türlü. Oysa olası bir kazanın önüne geçileceği gibi, o geçitteki dükkanlar da belediyeye bir gelir kaynağı olabilirdi.

▪Belediyenin herhangi bir sosyal etkinliği yok, sosyal hizmetleri çok zayıf. Toplum yararına olan bir projede belediyenin adını duymuyoruz. Hiçbir sosyal sorumluluk projesine destek olduklarını duymadığımız gibi, bir de bir avuç insanın biraraya gelip oluşturduğu köklü projelerde hiçbir katkısı olmadığı halde, bazı işgüzarlar -Başkanın haberi bile olduğunu sanmıyorum-  sanki o projeyi kendilerinin himayesinde yapılmış gibi gösteriyorlar, bu çok ayıp.

▪Şehrin tanıtımı konusu var, yıllardır tekrarlanır durur. Bu konu adeta başka şehirlerde yaşayan hemşehrilerimize bırakılmış. Bir de tv'de sosyal medyada birileri çıkıyor ağlak ağlak; "yahu kardeşim anlamıyomusun! Konya/Karaman diil, Karaman. Ben doğduğumda il olmuşuz, annem öyle diyo. Bak ağlıcam şimdii!" modundalar. 

Bu tanıtım işinin içinde ne şimdiki belediye, ne önceki belediyeler var. Yahu ben çocukken 70'lerde, 80'lerde bu şehre turist grupları gelirdi, İsmetpaşa Caddesindeki eski Nas Otel elemanlarını bir telaş alırdı turist gelecek diye. Şimdi O turistler neden gelmiyorlar?

Yazılacak çok şey var. İdeolojik belediyecilik kısmına hiç girmeyeceğim, duyduklarımız çok üzücü. Onu diken üstünde oturanlar sormak gerekir.

Anket soruyor; "Savaş Kalaycı Başarılı mı?"

Ne cevap verelim? Bilmiyoruzki yol ve kaldırım yapmaktan başka icraatı var mı belediyenin.

"Efendim, işte para yok, borçluyuz, hem Ak Parti bize çok engel çıkarıyor!"

İyi de şeker kardeşim, siz Ak Parti'ye güvenerek mi belediyeyi yönetmeye talip oldunuz? Gemisini kurtaran kaptan. Başarın da bal yeyin. Kaynak sıkıntınız varsa da gidin Türkmen Beyi'ne bulsun ya da yardımcı olsun o gerekli kaynağı bulmanıza. 

****

Kabede Türk Bayrağını sırtına bürünüp  gezen Karamanlı: Şovenizmden başka bir şey değil. Umre bir ibadet amacı taşır, şov yapma amacı değil.

****

Kandan parti HDP ziyareti: Akıl alır gibi değil. Karaman'daki 7 yaşında bir çocuk dahi yapmaz bu düşüncesizliği. Bizim Ermenekli ablanın dediği gibi; "neyin kafasını yaşıyonuz siz!"

Batırıp sıvamak yerine özür dilemek daha güzel olurdu.

****

Hayra doğru İnşaallah...

Salih Cengiz

Okunma : 6036