Eğitim anlayışına farklı konsept: BUTİK OKUL | Karamandan.com - Karaman Haber

Eğitim anlayışına farklı konsept: BUTİK OKUL | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Temmuz 2020 Çarşamba
Eğitim anlayışına farklı konsept: BUTİK OKUL

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Zorlu Center’da eşim ile katılmış olduğumuz bir özel okul tercih fuarı ve veli zirvesinde tüm velilerin dilin de aynı şey vardı BUTİK okul. Fuar süresince izlemim beni çok şaşırttı, ülkece binlerce kişilik, markalaşmış  özel okullardan bunalan ebeveynler butik okul standlarının önünden ayrılmıyordu. 

Fuar sonunda  ünlü Blogger ve Yazar Şebnem Seçkiner’in “Bir Velinin Huzur Listesi”, söyleşisine de katıldık. Kızını  bir butik okula gönderdiğini ve bu süreçte gitmediği özel okul kalmadığını, kendi deyimiyle zor bir veli olarak en ince ayrıntısına kadar tüm okulları gezdiğini, okul idarelerini canından bezdirdiğini büyük bir samimiyet ve tebessüm ile anlattı. “Benim için en önemli işti çünkü tercihim çocuğumun geleceğini belirleyecekti.” diyordu her fırsatta. 

Eşimle birlikte eğitimci olarak o gün karar verdik butik okulu araştırmaya ve bu mantığı kendi memleketimizde de uygulamaya. 

Nedir butik okul? 

Butik okul; öğrencilerine özel bir eğitim vermek isteyen, bireysel eğitimi hedefleyen, öğrenciyi istediği hedefe ulaştırmak için birebir destek veren ve kalabalık sınıflar yerine 15 kişiyle ders yapılan sınıfları olan, kendine özgü eğitim sistemi olan okullardır. 

Neden butik okul ?

Yapılan araştırmalar ve analizler, öğrencilerin butik okullarda daha mutlu olduklarını, okul başarısı ve derse katılım düzeylerinin yükseldiğini göstermektedir. 

Okulların büyük olması onların daha iyi olduğu anlamına gelmemektedir. Okul büyüdükçe okulun esnekliği azalmakta, farklı ve özel gereksinimleri olan öğrencilerin bu gereksinimlerinin karşılanması zorlaşmaktadır. Okul büyüyüp karmaşıklaştıkça öğretmenler, öğrenciler ve yöneticiler göstermeleri gereken performansı yeterince ortaya koymakta zorlanabilmektedirler.  Araştırma sonuçlarından okul büyüklüğü ile özellikle öğrencilerin okul memnuniyetsizliği arasında ters orantı olduğunu görülmektedir. 

Her öğrencinin öğrenme sitili ve öğrenme hızı farklılıklar gösterir. Büyük ve kalabalık okullarda, öğrencilerin öğrenme sitil ve hızlarını belirlemek çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Büyüklüğü yönetebilme adına tek tip öğretimsel standarda gidilmekte ve bu standart programlar, birbirinden farklı bireyler olan öğrencilerin bireysel yeterliliklerinin keşfedilip geliştirilmesini zorlaştırmaktadır.

Butik okulun öğrenciye faydası ne olabilir?

* En fazla 15  kişilik sınıflar ile etkin öğrenme ve öğretme 
* Çocuğa göre ders anlatımı ve soru çözüm saatleri
* Ek ders ve özel hocaya son verecek butik okul sistemi ile sınırsız ders çalışma ve ek ders imkanı
* Sıcak ve samimi ortamdan doğan okul sevgisi
* Özenle döşenmiş kütüphaneden rahatlıkla yararlanabilme
* Spor, resim ve müziği öğrencinin rahatlıkla, sınırlama ve ek ücret olmaksızın  hayatına entegre edilmesi
* Haftalık düzenli rehberlik ve koçluk Danışmanlığı
* Eve yakın mesafeler ile ulaşım kolaylığı

Butik okul fiyatları nedir?

Her butik okulun kendine göre bir fiyatlandırması bulunmakta olup sağlıklı bilgi almak  için okul idaresi ile görüşmek gerekmektedir. 

Butik okullar, özel okullardan farklı mıdır?

Evet. Butik okullar, daha az öğrenci ile çok başarıya ulaşmanın peşindedir ve özel bir eğitim programı uygular. 

Özel okullar ise, sınava yönelik dersler verirken, kalabalık kampüslerde eğitim verir, bireysel değil; kitlesel başarıya odaklanır. 

13 yıllık özel eğitim kurumları hayatımıza, o gün verdiğimiz kararla bir şubemizde  “butik” olarak devam ederken öğrencilerimizin, velilerimizin ve öğretmenlerimizin mutluluğu ile gurur duymaya devam ediyoruz. 

Dilerim ki, kalabalıklarda kaybolmayan mutlu çocukları, mutlu nesilleri olsun ülkemizin...

Çiğdem Göktaş Tekin

Okunma : 2160