Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
Duygusal Açlık
Sevgili okurlarım, size güzel bir haber vererek yazıma başlamak istiyorum.
Kategori : Köşe Yazıları
06 Temmuz 2020 14:30
 
Duygusal Açlık

Sevgili okurlarım, size güzel bir haber vererek yazıma başlamak istiyorum. Karaman Mora Terapi Merkezinde hasta kabulüne başladım. Hepinizi bekliyorum. Sağlıklı günler dilerim.

Bana yardım edin! Sürekli aç hissediyorum ve yemekten vazgeçemiyorum! diyenlerden misiniz?

Sürekli kendimize söz verip diğer gün o sözü tutmuyoruz. Vücudumuza ve kendimize ihanet ediyoruz. Yeni bir şeyler duyar duymaz hemen diyete başlıyoruz. Her yeni diyetle üç ya da beş kilo verebiliyoruz. Ama sonra en ufak bir sıkıntıda kilo verme kararlılığımız yok oluyor ve yerini kalorili besinleri yeme isteği yer alıyor. İşte burada dur deme vakti! Duygusal açlık mı, fiziksel açlık mı yaşıyoruz? Eğer duygusal açlık ve fiziksel açlığın ayırt edici özelliklerini bilmiyorsanız aynı hissi uyandırabilir. Aniden gelen yeme isteğiyle duygusal açlık başlar. Fiziksel açlık ise kademeli bir şekilde gelir. Geldiğini mideniz guruldayarak belli eder. Belli bir besine karşı oluşan istek duygusal açlıktır. Kesinlikle onu yemek istiyorum ile beyine sinyal gönderir! Asla bir başka besin onun yerini tutmaz.

Fiziksel açlıkta yiyecek alternatifimiz vardır. Ağız ve akıl mideyle savaş haline girer. Duygusal açsanız eğer ağız ve akıl galip gelecektir. Ama fiziksel bir açlık varsa mideniz açlıktan ağrımaya başlar ve boşluk hissedersiniz. Duygusal açlık farkında olmadan yedirir, 1 paket çikolata yediğinizin farkında olmazsınız. Fiziksel açlıkta ise yediğinizin bilincindesinizdir. Duygusal açken kendinizi daha iyi hissetmek için zararlı şeyleri yemeye yönelirsiniz. Fiziksel açlıkta ise yemenin bir gereklilik olduğunu düşünerek porsiyon ölçüsü ve sağlıklı bir yemek tercih edildiğinde suçluluk ve utanma duygusu olmaz. O zaman duygusal açlığın sizi yönetmesinin önüne geçelim! Bu geminin kaptanı sizsiniz. Aşırı yemeyi reddetmelisiniz! Duygusal aşırı yeme, acı dolu duygularınızın üzerini örtme isteğinden kaynaklanır. Rahatsız olduğunuz duygularınızı bastırmak için kendinizi tıka basa doldurursunuz. Mideniz ikinci porsiyonu istemese bile siz ikinci hatta üçüncü porsiyonu yersiniz. Fiziksel açlık, vücuda yeterli yakıtı sağlamak amacıyla beslenme arzusu içerir. Yeterli besin alındığında yemeyi bırakırsınız.

Duygusal açlığı nasıl azaltabiliriz?

Kendinize 15 dakika bekleme süresi uygulayın ve yiyeceklerden uzaklaşın. Mutfaktan uzak durun gerekirse orayı terk edin. Duygusal aşırı yeme genellikle dalgın yemekle sonuçlanır.

Aşırı derecede yemek sadece yiyeceklerden uzaklaşarak önlenebilir.

Ağız açlığı yaşıyorsanız dişlerinizi fırçalayın ve büyük bir bardak su için. Ağzınızı temizledikten sonra yeme isteği kaybolacaktır. Susuzluğu açlıkla karıştırabilirsiniz. Genellikle bu sıklıkla görülür.

Duygusal açlık sizin duygularınızı gizlediğiniz durumu yansıtmaktadır. Öfke, korku, gerilme, utanç bu dört duygunun herhangi birini yaşıyorsanız ve buzdolabına koşuyorsanız duygusal açlığınızla baş ediyorsunuz! Hayatınızda en mutlu olduğunuz zamanı düşünün. En mutlu anınızda hiç aşırı yemek yediniz mi? Genellikle stresli, depresyondayken ve mutsuzken tıkanırcasına yeme arzusu ortaya çıkar. Duygusal açlıktan kurtulmak için kendi kendinizi motive edin. Sevgi ve neşenizi kaybetmeyin, bütün sorunların üstesinden geldiğinizi hayal edin. İçinizde bu duygunun yayıldığını hissedin. Vücudunuzu ve hayatınızı yediklerinizle iyileştirin.

Diyetisyen Kamile Merve Tahtabıçak 

Okunma : 1685
guney sigorta
Yavuzlar iplik
sağlam pen
karaman


Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12180 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12148 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9692 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın