Düşündüren sorular | Karamandan.com - Karaman Haber

Düşündüren sorular | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Düşündüren sorular

Bir fikri hemen reddetmek ya da hemen kabul etmek… Tedavisi uzun sürecek bir tarihsel zaman hastalığı. Bunun yerine bu fikrin iyi, kötü ve ilginç yönleri üzerine konuşmak, düşünmek ve sonrasında karar vermek üzerine evlerimizde de çocuklarımızla yapabileceğimiz kolay bir etkinlik, soğuk ve karlı akşamlarda hepimiz için eğlenceli olacak. Hem de aile bireylerini bir araya toplamış olacağız.

”Fikirlerin Ele Alınış Yöntemi, PMI” başlığı ile açıklanan bu etkinlikte ortaya atılan bir fikir hakkındaki olumlu yönler (Plus), bu fikir hakkındaki olumsuz yönler (Minus) ve bu fikir hakkındaki ilginç yönler (Interest) hakkında konuşuluyor. Örnek olarak verilen etkinlikte ”Otobüsteki bütün koltukları çıkarılmalıdır. Bu fikrin olumlu, olumsuz ve ilginç yönleri neler olabilir?” sorusuna cevap aranmış.

Otobüsler böylece daha fazla yolcu alır, yaşlı ve engelli insanlar otobüsten faydalanamazlar, otobüs daha çok para kazanır da olası olumlu, olumsuz, ilginç cevaplar olarak verilmiş.

Bu etkinliği ikinci sınıf öğrencileri için “Dört mevsim de kış olsaydı?” şeklinde uyguladığımda Uludağ gibi yerlerdeki oteller daha çok iş yaparlar cevabını aldığımı hatırlıyorum.

En son hangi konu için büyük bir heyecanla düşündüğünüzü hatırlıyor musunuz? Sizi düşündürecek doğru soruları bulmak önemli olan. Bir kağıdı üçe bölüp olumlu, olumsuz ve ilginç başlıkları altında evinizde bir düşünme rüzgarı siz de estirebilirsiniz.

Sorunuz ne olur bilmiyorum, otobüsteki koltukları mı çıkartırsınız, evinizdeki pencerelerin daha büyük olması gerektiğine mi bakarsınız ya da televizyon olmasaydı neler olurdu sorusuna mı takılırsınız. Televizyon, en azından bu etkinlik sürecinde kapalı olacak, orası kesin.

Etkinlik sırasında çocuklarınızdan beklentilerinizi küçük tutmayın zira deneyimlerim bana ne zaman çocuklar için bunu yapamazlar, zorlanırlar şeklinde düşünsem –büyümüş de küçülmüş oranının teknolojik ürünlerin ilerlemesinden kaynaklı olarak eskiye oranla çok daha arttığından olsa gerek- hata yaptığımı gösterdi.

Kaldı ki Ahmet Kurnaz hocanın da aktardığı üzere günümüz bilgi teknolojisinin sunduğu çeşitlilik karşısında bireylerin eleştirel seçimler yapabilmesi için eleştirel düşünme becerisini kazanmış olmaları gerekmektedir. Buna bizzat kendi evlerimizden de başlayabiliriz.

Hepimize düşünceli günler olsun.

Eleştirel düşünme konusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için şu kaynaklar size yardımcı olabilir:

Eleştirel Düşünme Öğretimi Etkinlikleri, Dr. Ahmet Kurnaz
Örneklerle Düşünme ve Eleştirel Düşünme, Dr. Birsel Aybek

Okunma : 1407