Karamandan.com

Karamandan.com

30 Ekim 2020 Cuma
Dünyanın İkinci En Yükseği: Kapuzbaşı Şelalesi
Kapuzbaşı Şelalesi.
Kategori : Köşe Yazıları
19 Eylül 2020 12:30
 
Dünyanın İkinci En Yükseği: Kapuzbaşı Şelalesi
karaman

Kapuzbaşı Şelalesi...  Yaşayan ulemadan sayılan Karaman Göçerli ilahiyatçı yazar Mahmut Topbaş'ın Kapuzbaşı Şelaleleri objektifine yansıyan harika fotoğrafları yayınlıyoruz...

Kapuzbaşı Şelalesi dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliği ile Kayseri sınırları içerisinde yer almaktadır. Bir çok doğasever tarafından en çok araştırılan yerler arasında yer alan Kapuzbaşı şelalesi, Kayseri'nin Yahyalı ilçesine bağlı Küçükçakır köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Ensenin Tepesi diye adlandırılan mevkide yer alan şelale Yahyalı ilçesine 60 km uzaklıkta olup, 2 ayrı yoldan ulaşım sağlanabilmektedir.

Kapuzbaşı şelalesinin en önemli özelliklerinden bhiriside Dünya'nın en yüksek ikinci şelalesi olmasıdır. İrtifa akışı itibari ile ün salmış Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Niagara'dan ve Finlandiya'da bulunan İmatra'dan daha büyüktür. Yine aynı şekilde ülkemiz sınırları içerisinde yer alan Erzurum'daki Tortum'dan Antalya'daki Düdenden de büyüktür.

Pastırma ve Sucuğu ile tüm dünyaya ün salmış Kayserinin gizli kalmış güzelliklerinden olan Kapuzbaşı şelalesi 77 metre gibi yüksek bir irtifadan dökülmektedir. Dünyada birinci sırada yer alan Victoria Şelalesinin bile 100 metre yükseklikteki irtifadan döküldüğünü göz önünde bulundurduğumuzda Kapuzbaşı şelalesinin ne denli bir öneme sahip olduğunu ve dünya ikincisi olmasını hak ettiğini görebiliriz.

Şelaleden dökülen beybeyaz suyun huzur veren dinlendirici sesi eşliğinde ve etrafındaki piknik alanlarıyla, güzel bir gün geçirmek için mükemmel bir ortama sahip olan Kapuzbaşı şelaleleri, Kayseri’deki en popüler trekking parkuru üzerindeki yer almaktadır. Adana - Kayseri arasındaki Aladağlar geçişinde trekking tutkunlarının uğrak yerlerinden olan Kapuzbaşı Şelalesi konaklama noktalarındandır.

Özellikle yaz aylarında gidilmesi önerilen şelaleler, 7 ayrı noktadan dökülüp muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Muhteşem güzelliğiyle doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğraf sanatçılarının da en çok görüntüledikleri yerler arasında yer almaktadır.

Okunma : 2654
Foto galeri
REKLAM
karaman


Yavuzlar iplik
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 41023 Yaşam
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 8947 Sağlık
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7012 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın