Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Dünya Çiftçiler Günü
Tarihten bir not:  Gençlerin bunu bilmesi lazım.
Kategori : Köşe Yazıları
15 Mayıs 2019 14:43
 
Dünya Çiftçiler Günü

Tarihten bir not:  Gençlerin bunu bilmesi lazım.

Yıl  1934 Atatürk  Orman Çiftliğinde bir kararname  çıkmış TARIM TRAKTÖRLERİNDE BİTKİSEL YAĞIN YAKIT OLARAK KULLANILMASI.

1934’de Atatürk Orman Çiftliğinde biyoyakıt üretilmiş ve köylüye dağıtılmış. Daha Almanya Fransa İtalya Hollanda 15 yıl öncesine kadar biyoyakıt kullanmıyor.

Biz Türkler bunu 1934 de başarmışız bir kararname çıkmış altında bakanların imzası var. Diyor ki dışardan yakıt ithal edip dünyanın parasını ödeyeceğimize ülke kaynaklarından elde edelim.  

Tarımda bir güç olmalıyız sonra sanayii toplumuna doğru gitmeliyiz. Tarımda güç olamazsak sanayileşmemiz mümkün değil. Bunu söylüyor. Ne güzel değil mi? Ama tarımda güç olabilmemiz için kendi yakıtımızı kendimiz üretmemiz lazım. Dışardan yakıt alır üretirsek o zaman karlılık kalmaz. Dünyanın maliyeti o zaman üretime gider. Maliyeti yüksek olunca da kimse çiftçilik yapmaz.

Bu günün çiftçisi ne diyor? ‘’Maliyetin baskısı altında kaldığım için ben tarımı bırakıyorum.’’ 1934 Yılında Atatürk Orman Çiftliğinde yakıt bitkilerinden elde edilen biyoyakıt çiftçiye dağıtılmış.

Şimdi biyoyakıt için bir bitki ekiyor muyuz? Ekmiyoruz. Sorum şu; Neden ekmiyoruz? Neden biz dünyanın parasını Arap ülkelerine petrol için mazot için milyarlarca dolar para ödüyoruz. Hiç düşünüyor musunuz? Niye ödüyoruz? Çok mu paramız var. Çok mu zenginiz?

Nurten Kılıç

 

Okunma : 2394
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman’da namaz sırasında cami tavanı çöktü
16 Ağustos 2019 Okunma: 12499 Gündem
Karaman'da bıçaklı kavga 
15 Ağustos 2019 Okunma: 11837 Asayiş
Direksiyon başında rahatsızlanan adam öldü
16 Ağustos 2019 Okunma: 8483 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın