Karamandan.com

Karamandan.com

19 Kasım 2019 Salı
Doğruda direnelim
“İnsanlığın Kültür Tarihi” adı altında on ciltlik eseri yazıp yayınladıktan sonra “Tarih Üzerine” isimli eserlerini  1968 tarihinde yayınlayan Durant’ların bu görüşü günümüzde gerçek olmaya başladı.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Eylül 2008 12:52
 
Doğruda direnelim

“İnsanlığın Kültür Tarihi” adı altında on ciltlik eseri yazıp yayınladıktan sonra “Tarih Üzerine” isimli eserlerini  1968 tarihinde yayınlayan Durant’ların bu görüşü günümüzde gerçek olmaya başladı.

Lokman Hekim’e sormuşlar: “Edebi kimden öğrendin?” demişler. O da “Edepsizlerden” diye cevap vermiş.

Yararlanmasını bilene edepsizlerin davranışları da edepli olmak isteyenlere yardımcı olur. Onun için Rabbimiz: “Onlar, size ezadan başka zarar veremeyecekler.” (Al-i İmran 111) buyurur.

Kim ne yaparsa yapsın Müslüman’a zarar vermesi mümkün değildir. Biraz üzebilir. Sonunda edepsizin yaptıkları da Müslüman’ın yapacaklarına yardım olarak geri döner.

“Sizden hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten yasaklayan bir cemaat olsun. İşte kurtuluşa erenler onların ta kendisidir.” (Al-i İmran 104)

Siz, iyiliği anlatmaya, kötülükten vazgeçirmeye devam ediniz. Yol boylarında kendini satışa çıkaranlar, değiştirdiği sevgililerle televolecilerin bile başını döndürenler, sarhoş kusmuğunun üzerinde uyuyanlar, kumar parası için en yakınlarının boğazını kesenler, hazineyi hortumlayanlar bazen bin nasihatten daha etkili nasihat edebiliyorlar.

Siyaset sahasında ahlâksızlığın sınırsız olduğunu Amerika, son İsrail zulmüne verdiği destekle, Birleşmiş Milletlere göz dağı vermekle “Ben iki yüz devletin dediğine bakmam, İsrail’in yaptığına bakarım ve arka çıkarım” demekle göstermiş, bu vesile ile Dünya devletlerinin biraz olsun kendine gelmesine sebep olmuştur.

Şimdilik ağzını açamayan bu devletlerin içlerinden homurdanmaları dahi hayra alamettir.

Kötülüğün, zalimliğin çirkin yüzünü görenler iyiliği aramaya başlayacaklar. İşte bu esnada biz, Hakkın ve haklının yanında yer alırsak iyiliği tanıtmış oluruz.

“Siz, insanlar için çıkarılan en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten yasaklar, Allah’a iman edersiniz. Ehli kitap da iman etse idi, onlar için daha hayırlı olurdu. İçlerinden iman edenler vardır. Çoğunluk fasıktır.” (Al-i İmran 110)

“Ehli kitap’ta iman etse idi, onlar için daha hayırlı olurdu.” Diyor Rabbimiz.

“Bir musibet bin nasihatten yeğdir” der atalarımız. Kötülüklerde zirveye çıkanlar bir gün doğruya meylederler. Yeter ki biz, doğru yerimizde durmasını bilelim, doğrunun işaret levhası olmaya devam edelim.

Mahmut Toptaş

 

Okunma : 2367
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
seç
Gündem haberleri
Erken vefat yakınlarını yasa boğdu
18 Kasım 2019 Okunma: 16640 Asayiş
Karaman'da yaya yolu üzerinde trafik kazası
15 Kasım 2019 Okunma: 7850 Asayiş
Karamanlı Hümeyra'nın katilinin cezası belli oldu
18 Kasım 2019 Okunma: 7343 Gurbetçilere
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın