Diyet Neden Kişiye Özgüdür? | Karamandan.com - Karaman Haber

Diyet Neden Kişiye Özgüdür? | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Diyet Neden Kişiye Özgüdür?

Arkadaşınızın başarılı olduğu diyet listesini uyguladınız ama arkadaşınız gibi kilo veremediniz mi? ...

Nerede hata yapıyoruz peki düşündük mü? İnternetten, televizyondan arkadaşlarımızdan yardım almak yerine sağlıklı kilo vermek istiyorsak işin uzmanlarından yardım almalıyız.

Ben hiç yemek yemiyorum, ben sadece su içiyorum, ben asla ekmek tüketmiyorum gibi cümleleri duyar gibiyim. O halde neden kilomuz sabit kalıyor?

Ekmeği kesmeme rağmen yemeği de azalttım ama kilo veremiyorum gibi cümlelerle çok karşılaştım. Demek ki bir yerlerde hata yapıyoruz. Beslenmede porsiyon ölçüsü oldukça önemlidir. Ekmeği keserek veya öğünlerimizi atlayarak zayıflayamayız. 

Vücudumuz ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli miktarda almalıdır. Arkadaşınızın veya bir başkasının yaptığı diyet size uygun olmayabilir. İnsanların yaşam koşulları, ekonomik durumu, beslenme şekli ve fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle diyet bireye özgüdür. Bireyler diyete değil, diyet bireylerin yaşam koşullarına göre hazırlanmalıdır.
Herkesin günlük alması gereken enerji ihtiyacı birbirinden farklıdır. 50 kilo olan bir bireyin, 80 kilo olan bir bireyle aynı miktarda kalori alması uygun olmaz. Bu nedenle diyet; kişinin enerji ihtiyacına, yaşına, boyuna, fiziksel aktivitesine ve bazal metabolizma hızına göre ayarlanmalıdır.

Diyetiniz sağlığınıza uygun şekilde olmalıdır. Herhangi bir hastalığınız varsa ona göre düzenlenir. Sağlık sorunlarına göre karbonhidrat, protein ve yağ oranı değişebilmektedir. 

Alışkanlıklarınız diyet listesini düzenlerken en önemli unsurdur. Beslenme düzeniniz, sabah uyanış saatinizden gece yatma saatine kadar farklılık gösterecektir. 

Diyet bir ceza veya zorunda hissettiğiniz bir liste değildir. Bireylerin beslenme koşulları göz önüne alınarak hazırlanmış yaşam tarzını değiştiren, hayat boyu sürecek sağlıklı beslenme programıdır.

Kulaktan dolma bilgilerle olan programları veya popüler diyetleri kendinizde denemeyiniz.

Diyetisyen Kamile Merve Tahtabıçak

Düzenleme : 18 Haziran 2020 15:37 Okunma : 2045