Çöpünü buraya at Mehmet | Karamandan.com - Karaman Haber

Çöpünü buraya at Mehmet | Karamandan.com - Karaman Haber

26 Mayıs 2020 Salı
Çöpünü buraya at Mehmet

Almanya da bazı marka çöp kutularına ''Çöpünü Buraya At Mehmet'' yazılmış. Bu yazıyı ilk gördüğümde ne kadar ağır bir itham diye hemen de irkilmiştim.

Sonra o çöp kutusuna bir dakika gözlerimi dikip baktığımda ve kendi kendime ‘’Bu yazıyı sorguladığım da’’ acaba bu yazıyı neden yazmış olabilirler? diye. Demek ki oradaki Türkler çöpleri çöp kutusuna atmıyordu. Almanlarda böyle bir yönteme başvurmuşlardı. Tıpkı Eskişehir Belediyesinin çevreyi kirletenlere esprili tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına çekirdek çitleyen eşek heykelini banka oturtması gibi de bir şeydi bu.

Peki biz Karamanlılar ne yapmalıydık? Akşamları İsmet Paşa Caddesi, Karaman Kalesi arası kordon boyu yapıp da çöpünü yerlere atanlara. Pikniğe gittikleri vakit etrafı rezil bir halde bırakanlara belki de iki metre ötesinde de çöp kutusu var. Ama o çöp kutusuna atmıyor. Burada genelleme yapmadan bazıları için ki bu söylemlerim ki onlar da kendilerini biliyor.

Temiz bir çevre için şimdiden kendimizi alıştıralım. Türk Dünyası Türkçe Parkına gittiğimizde, Beyazkent Mahallesinde seyir teraslarına gittiğimiz de orayı da İsmet Paşa Caddesine çevirmeyelim.

Kısa bir not; Dünya da geri dönüşümde en başarılı ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya geri dönüşümde oldukça hassas, elde ettiği verim de oldukça yüksek.

Nurten Kılıç

 

Okunma : 1631
Foto galeri