Çöp Konteynırları Kaldırılmalı | Karamandan.com - | Karaman Haber

Çöp Konteynırları Kaldırılmalı | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Ekim 2019 Salı
Çöp Konteynırları Kaldırılmalı

Şehir içi görüntüsünü bozan çöp konteynırları. Her birinin etrafa saçtığı pis koku yazın sıcaktan yanından geçemediğimiz ve mikrop yuvasına dönüşen hali ile yağmurda yaşta içinde ıslanan atıklarında geri dönüşümde kullanılmasını imkansız hale getiriyor.

Konteynırların yağmur ve kar sularıyla ıslanan atıklarda su miktarının da çoğalmasıyla yollara sızıntı şeklinde akmasıyla kötü bir görüntü veriyor. Çevreye zarar veriyor. Diğer zamanlar da konteynırlarda geri dönüştürülebilir atıklar diğer atıkların arasına karıştığından kullanılamaz hale geliyor. Ekonomik değerini kaybediyor.

Bir de o konteynırların içine eğilen atık toplayan insanlar var. İçler acısı yazık diyebileceğimiz aynı zamanda da duacı olduğumuz insanlar. Onlarda olmasa geri dönüşümde bu kadar yok kat edemeyecektik. Lakin olması gereken bu mu böyle mi olmalı? Şehirciliğe modern bir şehirciliğe yakışan bu mudur? Çöpten ekmeğini kazananların görüntüsü konteynırların görüntüsü sizlere hiç rahatsızlık vermiyor mu?  Atık toplayıcıları daha güzel ve şerefli bir kategoriye konulmalı onlara tek tip bir kıyafet ve topladıkları atıkları taşıyabilecekleri yine tek tip bir araç, ‘’Geri Dönüşüm toplama bisikleti,’’ verilmeli. Onlar bir sistem içine oturtulmalı ve onlara bir ad verilmeli ‘’Geri dönüşüm işçisi.’’ Belli bir yere bağlı olmalı belli bir yerden yönetilmeli. Yakışmıyor şehirleşmeye yakışmıyor bu görüntüler çöp konteynırının içine elini uzatan ve oradan atık toplayan kişi, iç sızısı, gönül yarası, acıklı bir manzara ama bunu tersine çevirebiliriz elimizde olan şeyler bunlar yapılabileceğimiz şeyler bunlar.

Çöp Konteynırları Kaldırılsın; Çöp konteynırlarına atık atmak zahmetsiz ve kolay geldiği için hemen ‘’At kurtul,’’ yapılıyor.  Cadde meydan ve sokaktaki atık konteynırlarına sadece ev ve işyerlerinde oluşan evsel atıklar değil ambalaj atıkları kül, tıbbi atıklar tehlikeli atıklar, inşaat molozu, yatak yorgan dolap beyaz eşya ve park bahçe atıkları gibi daha pek çok çeşit de çöp atılıyor. Yol kenarlarında cadde ve sokaklarda atık konteynırları da olduğu sürece tehlikeli ve tehlikesiz geri dönüştürebilir dönüştüremeyen her türlü atık da konteynırlara atılmaya devam edilecek. Bu atıklar da insan ve çevre sağlığına uygun olmayan şekilde de toplanmaya devam edecek.

Eğer ki çöp konteynırları kaldırılırsa insanlar sürekli atma alışkanlığından vazgeçecekler. Bunun yerine,  insan ve çevre sağılığına önem veren sınıflandırılmış çöp atık toplama sistemi her mahalleye kurulabilir. Cadde sokak ve meydanlar temiz olması için çöp konteynırları sokaklardan mahallelerden kaldırılmalı cadde ve sokaklara halkı geri dönüşüme yönlendirecek ambalaj atığı kumbara veya atık getirme merkezleri yerleştirilmeli.

Karaman halkı her şeyin en iyisine layıktır. Karaman halkının evsel atıkların sınıflandıracak kaynağından toplanmasına potansiyel gücü vardır. Çünkü halkımız çağın gerisinde kalmak istemiyor. Modern çağın temizlik anlayışına uygulamalarına bizzat taraftar olmak istiyor. 

Bir insan günde 1 kilodan fazla atık üretiyor. Her bir birey attığı çöpün atığın sorumluluğunu almalı. Üstlenmesi şart. Yere çöp atmak yerine ayrıştırarak atmak.  Ayrıca atıklar kaynağından sınıflandırılarak toplanırsa atık miktarının toplanmasındaki verimde de artış gösterecektir. 

‘’Sokakta çöp toplamak görevin değilse çöp atmamak da sorumluluğundur."

Nurten  Kılıç 

Çevre temizliği sürdürülebilir geri dönüşüm ve evsel atıkların kaynağından ayrılması konusunda uzun yıllardır araştırma inceleme ve gözlem yapmaktayım.

Yazılarımın konusu ‘’Evsel Atıkların Kaynağından Ayrılması’’ sıfır atık projesini evlerimizde ve mahallelerimizde uygulamak alt zemini oluşturmaktır. Devamı gelecek.

 

Okunma : 2530