Çocuklarımızı Tanıyalım  | Karamandan.com - Karaman Haber

Çocuklarımızı Tanıyalım  | Karamandan.com - Karaman Haber

05 Ağustos 2020 Çarşamba
Çocuklarımızı Tanıyalım 

Çocuklarımızı Tanıyalım 
Otizm Spektrum Bozukluğu
Çocuğum Göz Teması Kurmuyor.

Not : Sevgili okur, bu yazı serimizi okumaya başlamadan önce her çocuğun özel, gelişimsel olarak farklı olabileceğini ve  bu tanımlamaların bilgilendirme amaçlı yazıldığını, gelişimsel olarak düşündüğünüz  herhangi bir şüphe karşısında lütfen bir doktora / uzmana başvurmayı unutmayın. İnternet üzerinde yazılı olan hiçbir bilgi kesin sonuç vermez, tanı koyamaz . Bilgilendirme ve farkındalık yaratma amaçlıdır. Sevgiler… 

Anne ve babaların biricik gözdesi, kıymetlisi olan çocuklarımız farklı gelişim göstermektedirler. Her çocuğun özel olduğunu bildiğimiz gibi her birinin gelişimsel düzeyi, yaşantısı, becerileri birbirinden farklı ve eşsizdir. Evde kaldığımız, okulların uzun bir süre açılmayacağı bu dönemde ‘Çocuklarımızı Tanıyalım Farkındalık Oluşturalım’ amacı ile birçok sorunun cevaplarını vermeye çalışacağız.

Çocuğum göz teması kurmuyor, tekrarlayıcı hareketlerini gözlemliyorum, ismi ile çağırdığımda tepki vermiyor gibi birçok akılda oluşan sorular…
Otizm Spektrum Bozukluğu, üç yaşından itibaren bazı durumlarda da 18 ay gibi erken bir zamanda fark edilebilir. Otizm spektrum bozukluğu nörogelişimsel bir farklılıktır. Bu farklılığın genetik temelli mi yoksa çevresel bir etkiden dolayı mı olduğu tam olarak bilinmemektedir. Birçok farklı görüş bulunmaktadır. 

Eğer ki çocuğunuzda sosyal etkileşim ve iletişimde zayıflık, ilgi alanlarında sınırlılık, dil ve konuşmasında belirgin bir gerilik, yalnız olmayı tercih etme, başkalarının duygularını anlayamama, konuşma başlatma, sürdürme ve sonlandırmada yetersizlik, sosyal oyunlara ilgisizlik ( ce- e oyunu vb.) , farklılıklardan hoşlanmama aynılığı koruma gibi isteklerde bulunuyorsa ve bir şüpheniz var ise uzman eşliğinde erken tanı ve teşhis ile otizm belirtileri kontrol altına alınabilir ve ileriki yaşamı için büyük bir gelişme kaydedilebilir. 

Peki kime danışabilirsiniz? Nereye gitmelisiniz?

Çocuklarımız için en iyi uzmana götürmek, en doğru ve güvenilir tedaviyi uygulamak her anne ve babanın önemli gördüğü bir durumdur. Unutmamalısınız ki tanı ve tedavi sürecinde en etkin rol anne ve babalardadır. Tanı ve tedaviye hazır olmak, bu durumu kabullenmek, ailenin kendini suçlamaması en önemli aşamalardan biridir! 

Erken tanı her zaman önemlidir. Şüphe duyduğunuz, ‘ acaba olabilir mi?’ diye sorgulamaya başladığınız zaman uzman desteği kaçınılmazdır. Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarına, çocuk nörologlarına, çocuk gelişimcilere danışarak bu süreci en etkin şekilde ilerletebilirsiniz. 

Son olarak aile, çocuk ve uzman işbirliği içinde geçen bu süreç ileri dönemde çocuğunuz için fazlasıyla olumlu olarak sonuçlanacaktır. Çocuklar, geleceğimizin yapıtaşlarıdır. Onları iyi tanıyalım, koruyalım!
Sevgiyle ve farkındalıkla kalın…

Çocuk Gelişimci
S. Ezgi CİNGÖZ

Okunma : 2065