Çalışanların "Mazeret İzni" Hakkı | Karamandan.com - Karaman Haber

Çalışanların "Mazeret İzni" Hakkı | Karamandan.com - Karaman Haber

07 Ağustos 2020 Cuma
Çalışanların "Mazeret İzni" Hakkı

Gerek işçi gerekse memurlar için düzenlenmiş yasal yıllık ücretli izin hakkı dışında birde MAZARET İZNİ hakkı bulunmaktadır.MAZARET İZNİNDE İŞÇİ VEYA MEMUR ÇALIŞMIŞ GİBİ SAYILIYOR VE ÜCRETİNDEN KESİNTİ YAPILMIYOR.

İş Kanunu işçi için 3 gün Evlilik İzni imkanı tanımaktadır.Ancak kanunda İşçinin çocuğunun evlenmesi durumunda mazaret izni hakkı tanınmamıştır.

Evlilik izni memurlarda 7 gün olarak uygulanır.Memura çocuğunun evlenmesi durumunda  mazaret izni verilmektedir.

Yine İş Kanununda işçiye eş,çocuk,anne baba ölümlerinde 3 gün mazaret izni hakkı tanınmıştır.Memurlarda ise ölüm halinde 7 gün mazaret izni uygulanmaktadır.Memurlara kayınvalidesi,kayınpederi yahut eşinin kardeşinin ölümü hallerinde de izin verilmektedir.İşçilerde bu imkan bulunmamaktadır.

Toplu iş sözleşmelerinde ise işçi yararına izin hakkı konusunda lehe düzenlemeler yapılabilir.

Enaz %70 oranında engelli veya sürekli hastalığı olan işçiye çocuğu olması durumunda 10 gün ücretli izin verilmektedir.

Eşi doğum yapan işçiye 5 gün olarak uygulanan mazaret izni hakkı ,memura 10 gün olarak uygulanmaktadır.

Gazetecilerin mazaret izni hakkı Basın İş Kanununda düzenlenmiştir.Kanuna göre gazeteciler için babalık izni 3 gündür.Evlenme halinde mazaret izni 2 gün,kanunda sayılan yakınlarının ölümünde mazaret izni 4 gün olarak uygulanır.

Yasada tarif edilmeyen yada toplu iş sözleşmesinde olmayan gerekçelerle mazaret izni kullanılması hem ücretten kesinti yapılmasına hemde şartları var ise iş akdinin tazminatsız feshine sebeb olabilecektir.

Mevlüt Akgün
Avukat /Arabulucu

 

Okunma : 1257