Karamandan.com

Karamandan.com

28 Eylül 2020 Pazartesi
Burası Etiyopya mı Demişim
Başkent Ankara’nın en uzun süre belediye başkanlığını yapan kişi olarak tarihe geçen İ.
Kategori : Köşe Yazıları
30 Temmuz 2020 12:06
 
Burası Etiyopya mı Demişim
karaman

Başkent Ankara’nın en uzun süre belediye başkanlığını yapan kişi olarak tarihe geçen İ. Melih Gökçek’in en önem verdiği icraatı, her yere isminin yazılı olduğu pankart veya tabela astırmaktı.

Bir gün eve dönerken 50 metreden daha uzun bir bez pankart, caddeye boydan boya asılmış. “Asfaltınız Hayırlı Olsun. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek” yazılı.

İlk tepkim “Burası Etiyopya mı?” oldu. Ülkenin başkenti, başkentin Çankaya İlçesi ve “Asfaltınız Hayırlı Olsun” pankartı.

Mizah dergisinin kapağında olsa güldürür. Belediye, başkent halkına bu düzeyi layık görürse üzücü olur, kırıcı olur.

Bu pankart aylarca asılı durdu. Gökçek’in yerine görevlendirilen geçici başkan Sayın Mustafa Tuna geldi de öyle kurtulduk.

Sayın Tuna’dan Allah razı olsun, Ankara’da ne kadar İ. Melih Gökçek yazısı varsa 31 Mart 2019 mahalli seçimine kadar kaldırttı. 

Yeni Başkan Mansur Yavaş şimdilik adını bir yerlere yazdırmış değil. Ne yaptırdı ki, nereye yazdıracak diyebilirsiniz. 

Bizde göreve yeni gelen, her kim olursa olsun, her güzel şeyi kendi yaptığına inanır, başkalarından da buna inanmasını bekler. Artık hepimiz biliyoruz: 

“Daha önce yapılan bir şey yoktur, olanlar da işe yaramaz şeylerdir! Ne yapılıyorsa biz düşündük. Ne yapılıyorsa biz yapıyoruz!”

-Konfor Beklemek Boş Hayal-

“Asfaltınız Hayırlı Olsun” pankartı asan bir anlayışın hakim olduğu yönetimden konfor bekler misiniz?

ABD’de yol yapılırken 4 temel özellik istenirmiş:
“Kullanışlı, güvenli, konforlu ve ilginç olacak.”

Bizim gibi asfalta kavuştuk diye zıplayanı da yokmuş.

Hükümetin en çok yatırım yaptığı illerin başında Karaman olmasına rağmen, Ak Partili belediye başkanları kendilerinden beklenilen hizmeti veremedi. Makyaj tabir edilen üst yapı çalışmalarında performansları yetersiz kaldı.

Laf vardı, hizmet yoktu. Her yerde geniş yollar açılmış ama kimse kullanamıyordu. Kullanılacak gibi değildi. Çoğu yerde tozdan, çamurdan geçilmiyordu. Kimse de bu işlerin takipçisi olmadı. 

Ak Partili belediye başkanları döneminde yapılan yol, kaldırım, altyapı, kavşak, refüj, park ve yeşil alan düzenlemesi gibi yüzlerce yatırımı kim görmezden gelebilir.

Ak Parti’nin Karaman teşkilatı, bunların tamamını sayamaz, öyle çok iş yapıldı ki...

Daha önce birçok kez yazdım, bir daha belirtmek isterim; Karaman’ın bakımsız kasaba görüntüsünden bir nebze olsun kurtulmasında en çok emeği geçen kişi Sayın Kamil Uğurlu’dur.

Devlette devamlılık esastır. Halkın hizmetinde her ne varsa dünden bugüne miras kalan ve o dönemde görev yapan ekibin başarısıdır. Kişiler gelir ve gider. Kalıcı olan yapılan işlerdir, halkın hizmetine sunulan eserlerdir.

Sayın Savaş Kalaycı asfalt yapıyor. Karamanlının hoşuna gidiyor. Şehir içindeki mezbelelik görüntülerin bir bölümü temizleniyor. Karamanlının hoşuna gidiyor. 

Elbette gider. Herkes bıkmıştı. Karaman’dan uzakta olan ben bile, göreve geldiği günlerde Sayın Kalaycı’ya hitaben, “Büyük işleri bırak. İstesen de yapamazsın. Şehri temiz tut, asfaltını yap. Temel belediye hizmetlerini verirsen başarılı kabul edilirsin” diye yazmıştım.

-Eksiklerden Haberimiz Yok-

Karaman’a son gidişimde hiçbir değişiklik görmedim. Hürrem Dayı Konağı’nı gezdim. Hava yağmurluydu ve konağın bir bölümünün çatısından içeriye su akıyordu. O bölümün sergileri toplanmış, yağmur suyunun damladığı yerlere leğenler konulmuştu.

Çıkarken gördüm, konağın kapı girişindeki duvarın böğründe (!) oyuk var. Sıvalar dökülüyor. Gözüme eski, bakımsız köy evlerinden biri gibi göründü. İnşallah bakımı yapılmıştır.

Bir de Buğday Pazarı’ndaki tuvaleti görünce “yuh” çekmiştim. Işıkları yanmıyor, lavabolar kırık, tuvaletler kullanılmaz haldeydi. Çevredekiler kokusuna nasıl tahammül ediyorlar diyerek, tepki göstermiştim.

“Belediye tuvaletleri elden geçiriyor” haberini okurken Buğday Pazarı’nı hatırladım. Artık tuvalet bakımları bile haber olarak veriliyordu.

-Bahar Temizliği-

Sayın Savaş Kalaycı’yla birlikte Karaman’da bahar temizliği seferberliği başladı. Buna acil ihtiyaç vardı. Her güzel hizmet o şehir sakinini mutlu eder.

Karaman’ın seçimden sonraki ruh halini biliyorum. Herkeste bir umut, bir coşku. “Yenilik Karaman’a hayırlı olacak” demiştim.

Fanatikler, radikaller hep vardı, yine varlar. Onlar ya şakşakçıdır ya küfürbaz. Yöneticiler bunlardan kendilerini sakınmalıdır. Halkın büyük bölümü hoşgörülüdür. Gelene gönül kapısını açar, ön yargılı davranmaz.

Belediyeden yapılan açıklamalara bakılırsa, 1.5 yıldır bahar temizliği bitirilemedi. 

-Şeffaflık Sözü-

Birileri unutsa da ben unutmadım. Sayın Kalaycı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset gündemine soktuğu ‘manifesto’ kelimesini, adaylığı döneminde kullanan kişidir.

Sayın Kalaycı’nın manifestosu şeffaflıktı. Kamuoyuna “Yönetimde Şeffaflık Manifestosu” olarak açıklandı.

“Yönetimde Şeffaflık Manifestosu’nda belirttiğim hususlar benim değerli hemşehrilerime verdiğim bir sözdür” giriş cümlesiyle başlayan 10 maddelik bildirimden sadece iki maddeyi yazacağım:

“Madde 7: Kent Konseylerinin, ayrımcılık yapmadan, toplumun tüm kesimlerini içerecek şekilde oluşturulmasını ve aktif biçimde çalışmasını sağlayacağım. Belediyenin hizmet ve faaliyetlerinde STK’larla iş birliği kurmasını sağlayacağım.

Madde 9: Her yıl bütçe hazırlanırken vatandaşlara, mahalle meclisleri, kent konseyleri ve benzeri mekanizmaları kullanarak danışacağım, internet imkanlarını kullanarak katılımcı bütçe ilkelerini hayata geçirmeye gayret göstereceğim.”

Meraklısı diğer maddelere ulaşabilir.

-Övünmek Ayıp Değil-

Karaman’a pandemi nedeniyle 6 aydır uğramadım. Yapılanları medyada yer aldığı biçimiyle okuma imkanı buluyorum. Çünkü her yönetim yaptığıyla övünür. Övündüğünü duyurur.

“Bu duyurular ve hizmet veren birimlerin açıklamaları gazetecilikte haber kabul edilmez. Bunlar propogandadır.”

Karaman’da neler atlanıyor, eksikliği duyulan çalışmalar neler, hangi hizmetlerin yoksunluğu çekiliyor haberdar olanınız var mı?

-Eleştiriden Korkmak-

Karaman basını özel haber yapmıyor, eleştiri içerikli konulara yanaşmıyor. Eleştiri, karşıtlık anlamında değerlendiriliyor. Eleştiren kişi karşı cephenin askeri sanılıyor.

Anlayış bu olunca kimse dikkate alınmayan, göz ardı edilen veya aksayan işleri gündeme getiremiyor.

Bu durumu Karaman halkı sorgulamalı. Hangi haber sitesini takip ediyorlarsa taleplerini oraya iletmeliler. 

-CHP Ne Yapar?-

Karaman’da muhalefet zaten yok. Ak Parti’nin kendince haklı nedeni var. iktidar ortağını eleştirmekten uzak duruyor.

CHP ise her zamanki gibi. Şehirde ne olup bittiğinden habersiz.

CHP’liler bugüne kadar şehrin hangi sorununu dile getirdiler ki? Duyan var mı?

Karaman’a ilişkin projeleri var mı? Karaman’la ilgileri var mı?

Yazılarımda ara ara belirttiğim bazı hassas konulardan haberdar bile değiller.

Genel siyaset şemsiyesi altına gizlenerek, yerel siyasete sırt çevirmek politikanın avara kasnağıdır.

Siyasette iktidar yürüyüşü yerelden başlar, merkezde son bulur.

-İyi Parti Var mı?-

CHP öyle de İyi Parti farklı mı? En azından onların Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu gibi iyi ilişkiler kuran, ilçeye hizmet için her kapıyı çalan bir vitrin adamları var.

Sayın Zorlu olmasa İyi Parti Karaman’da teşkilat kurmamış mı diye merak ederdim.

Halbuki İsmet Hatipoğlu il başkanı. Sayın Hatipoğlu Karaman’da siyaseti en iyi bilenlerden. Samimiyeti, insanlığı, dostluğu, vefası örnek alınacak biri. 

Sayın Hatipoğlu da Suskunlar Korosu’nda. Karaman’da iğne yere düşse İsmet Hatipoğlu sesini duyar. Heyecanını kaybetti desem, mümkün değil. O hep heyecanlı. Yoruldu desem, enerjisine gençler ayak uyduramaz. Bir muamma vesselam.

İşte Karaman’da muhalefetten bir kesit. Ne övgü biliyorlar ne eleştiri. Böyle muhalefet olursa herkes her şeyi güllük gülistanlık zanneder. 

Ak Partili belediyenin hizmet yetersizliği MHP’ye seçimi kazandırdı. Böyle olmadı mı?

“Sayın Kalaycı’nın ekibi asfalt, kaldırım, refüj, parkların bakımı vb. hizmetleri bugünkü şevkle sürdürsün, kanaatim o ki, sonraki seçimi de kazanır.”

Bayramdan sonraki yazılarımda şu konulara değineceğim:

Karaman’ın öncelikli ihtiyaçları neler?
Karaman’da otopark sorunu çözüldü mü?
Kaldırımlar işgalden kurtarıldı mı?
Yeni yapılan yol oldu mu?
Pis kokuyu kim önleyecek?
Kültür ve sanat ne durumda?
Tabela kirliliği önlendi mi?
Türkçe tabela seferberliği ne zaman?
Hatuniye Medresesi’ni kim kapattı?
Ak Parti ve muhalefetin sessizliğinin bir sebebi var mı?

Karaman Belediyespor’u Kutluyorum

Not: Karaman Belediyespor 3. Lig’de mücadele edecek. Takıma maddi ve manevi destek verenleri, Sayın Savaş Kalaycı başta olmak üzere takımı hem kendi sahasında hem deplasmanda yalnız bırakmayan taraftarları, Sayın Ali Kamer’in nezdinde Karamanspor yöneticilerini yürekten kutluyorum.

Takımın idarecileriyle futbolcularına bundan sonraki mücadelelerinde başarılar dilerim. “Takım ruhu budur” dedirten ve bunda emeği olan herkese minnet borçluyuz.

İnşallah 3. Lig’deki ilk maçımızı da yeni statta oynama imkanı olur. Karaman’ın acil yardım ekibinin kaptanı, Karaman’ın her sorununun ilk merci Sayın Lütfi Elvan’a duyurulur. 

Kurban Bayramı’nızı tebrik ederim.

Ahmet Tek

Okunma : 1739
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Doktorlara 'Ölüyorum, beni kurtarın' diye yalvardım
24 Eylül 2020 Okunma: 9148 Gündem
Arabayla dolaşırken fenalaşan genç hayatını kaybetti
25 Eylül 2020 Okunma: 7580 Asayiş
Tüfekle vurduğu eski eşini taşırken yakalandı
25 Eylül 2020 Okunma: 7124 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın