Bugün çevre için ne yaptın? | Karamandan.com - Karaman Haber

Bugün çevre için ne yaptın? | Karamandan.com - Karaman Haber

27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bugün çevre için ne yaptın?

‘’Çöpümü çöpe attım içim rahat’’ diyenler...

Yıllardır evimde kâğıt teneke, plastik, cam ambalaj atıklarını tek poşette biriktirip en yakın AVM geri dönüşüm kutularına bırakıyorum. Farkındalık yaratıp bu konuya dikkat çekmek için de yazılar yazıyor bloğumda paylaşıyorum.

Sıfır Atık Projesi’’ ile aslında çok güzel bir çıkışla çevre için önemli işler başarılabilir. Burada sosyal medyanın gücüyle grup sayfalarında çevreciler ve çevre sağlığını korumayı görev bilen duyarlı vatandaşlarla yıllardır atık yağımı lavaboya dökmem ayrı biriktiririm.

Geri dönüşüm kutusuna atılacakları attım. Çöpümü çöp kutusuna attım sokağa pet şişe atmadım. Tavuktan artan kemikleri yemek artıklarını da kediler yesin diye çöpün yanına koydum.  

Çöp atmaya giderken yol kenarına yola atılan çöpleri topladım.

Bu Gün Çevre İçin Ne Yaptın?

Çöp kutusunu bulana kadar çöpü cebimde taşıdım.

Atıkları ayırdım. Nasıl daha az atık çıkartabilirim onu düşündüm. Eskilerimi değerlendirmeyi bu konuda internette araştırma yaptım.

TEMİZLİK TEMİZ İNSANLARDA BULUNUR.

‘’Temiz Mahalle Temiz Parklar Temiz İl Olsun,’’ diyorsan çöpünü sen de çöpe at çevreyi kirletme. Temiz ev temiz mahalle temiz il temiz dünya olsun. Kirletmeyelim. Hava su ve toprağı kirletmeyelim. Çünkü doğa bize atalarımızdan miras değil korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken bir emanettir.

Küçük temizlik alışkanlıkları bizi tertemiz bir dünyaya götürür. ‘’Herkes kapısının önünü süpürürse sokaklar tertemiz olur.’’  

Sonbahar mevsimi geldi her yer ağaç yaprakları ile dolu. Kapının önüne çıktım ağaç yapraklarını süpürdüm.  

Çöpleri ayrıştırıyorum sebze meyve atıklarını ağaçların dibine pet şişe cam naylon karton ve kağıtları geri dönüşüme ‘’Hep temiz bir çevre istiyoruz temiz güzel bir çevre istiyoruz’’ diye söylenip sloganlar atıyoruz hep evsel katı atıklardan bahsediyoruz...

Ben yıllardır çöplerle ve çevremdeki insanlarla doğa için daha temiz bir çevre için çalışıyorum uğraş veriyorum.

Okuyor gözlemliyor uyguluyor ve öğreniyorum. Herkesin kendi çöpünden sorumlu olduğunu düşünüyorum.

Sokaklara ve Anayollara Atılan Çöpleri Gördükçe Kahroluyorum

Mahallemdeki yol boyu çöpleri topluyorum o döktü bu döktü demeden tüm çöpleri topluyorum.  Çevremle işbirliği yapıyorum Cadde sokak mahalle temizliyoruz.

Market alışverişinde poşet istemedim 

Market ve sebze poşetlerini tekrar tekrar kullanıyorum parçalanana kadar sonra da geri dönüşüme atıyorum. 

Alışverişten sonra kasiyerin verdiği fişi dakikalarca avucumda taşıdım. Ta ki çöp kutusu görüp atana dek.

Çöp kutusu bulana kadar çöpümü cebimde taşıdım. Arabamızda ve çantamda çöp poşeti var

Yerlere hiç çöp atmadım atmam da… Bu gün de yola doğaya pislik atmadım. 

Doğayı kirletmedim

Yunus Emre Kültür Vakfından iç mekan kutuları istedim. Tabi ki verebiliriz üzerindeki numarayı arayıp isteyebilirsiniz dediler. 

Pilleri ayrı biriktiriyorum pil kutusuna atıyorum. Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği (Tap) dan atık pil toplama kutusu isteyebilirsiniz.

Pikniğe gittiğim de gördüğüm çöpleri toplayıp çöp kutusuna attım. 

Çöpümü çöp kutusuna attım beğeni butonuna bastım ama içim rahat değil çevremde o kadar çok çöp gördüğümde içim rahat olamıyor.

Muhtarların ev ev sokak sokak gezip hane halkını geri dönüşüm konusunda bilgilendirmesi çok önemli. İnsanların bilinçlenmesi dileğimle... Peki bu gün Allah için ne yaptın?

‘’Temizlik imandan gelir.’’ Temizlik yaptım.

Nurten Kılıç.

Okunma : 1924
Foto galeri