Karamandan.com

Karamandan.com

18 Nisan 2019 Perşembe
Bu karne hepimizin
Eylül ayında başlayan eğitim-öğretim maratonunun ilk dönemi geride bıraktık ve yarıyıl tatiline girdik.
Kategori : Köşe Yazıları
18 Ocak 2019 11:23
 
Bu karne hepimizin

Eylül ayında başlayan eğitim-öğretim maratonunun ilk dönemi geride bıraktık ve yarıyıl tatiline girdik.

Başta idarecilerimiz , öğretmenlerimiz , eğitim camiasının değerli çalışanları ve geleceğimizin aydınlık ufuklarını oluşturacak öğrencilerimizle  beraber tüm velilerimiz imkan ve şartları nispetince ellerinizden gelenin en iyisini dayanışma ve işbirliği içinde yaptılar.

Çocuklarımız , öğrencilerimiz bireysel yeterlilik ve yetenekleri  dahilinde bu dönem inanılmaz güzel şeyler yapmaya başladılar bile. Her ne kadar eğitim ve öğretimi uzun soluklu bir maratona benzetsek de unutmamamız gereken en önemli husus her çocuğun kendisine has özellikleri ve yeterlilikleri nispetinde özel, değerli ve saygın olduğu hususudur.

Çocuğunuzun bu dönem ne kadar yol aldığı çok ama çok önemlidir. Onu asla sınıftaki diğer arkadaşlarıyla, komşu ve akraba gruplarındaki çocuklarla  kıyaslamamalıyız. Çocuğunuzun sadece çabasını ve neler başardığını görmeli, eksiklikleri kendisine gösterilmeli ve de başarıları takdir edilmelidir; çünkü MARİFET İLTİFATA TABİDİR.

Çocuklarımızla olumlu konuşmalar yapmalıyız. Çocuğumuzu kırmak ,onları incitici kelimeler kullanmak onların dünyalarında olumsuz derin etkiler bırakabileceğini asla  göz ardı etmemeliyiz. Çocuğumuzun zayıf olduğu konularda birlikte neler yapabileceğimizi çok güzel bir üslupla konuşmalı ,onlara  örnek davranışlar sergilemeli ve onları cesaretlendirmeliyiz.

Yarı yıl tatilinde çocuğunuza farklı ortam ve imkanlar sunarak , onların bol bol oyunlar oynamasına ,arkadaşlarıyla beraber zaman geçirmesine izin vermeliyiz. Çocuğumuzun elinden tutup birlikte çocuğumuzun beğendiği bir kitabı alarak ona hediye etmek gibi örnek davranışlar sergilemeliyiz.

Unutmayalım bu karne hepimizin…

Mehmet BAŞTUĞ
Eğitimci-Yazar

Okunma : 882
maboto
guney sigorta
tekin
Gündem haberleri
Karaman Belediyesi'nde deprem
16 Nisan 2019 Okunma: 24013 Siyaset
Karaman’daki ölümlü trafik kazasının görüntüleri ortaya çıktı
17 Nisan 2019 Okunma: 14698 Asayiş
KARAMAN ENCÜMEN ÜYELERİ BELLİ OLDU
15 Nisan 2019 Okunma: 12829 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın