Bu Film Mutlaka İzlenmeli! | Karamandan.com - Karaman Haber

Bu Film Mutlaka İzlenmeli! | Karamandan.com - Karaman Haber

31 Mayıs 2020 Pazar
Bu Film Mutlaka İzlenmeli!

Cinayet Süsü, Türk sinemasındaki ucuz ve kaba güldürülerin ötesinde muazzam bir film.

Ali Atay’ın Limonata (2015), Ölümlü Dünya (2018) filmlerinin ardından üçüncü filmi olan Cinayet Süsü; polisiye türünün seyircide şaşkınlığa yol açacak zekâsı ve sağlam komedisiyle adeta Türk sinemasına soluk aldırıyor. 

Ali Atay bir önceki filmi olan Ölümlü Dünya’nın yazar kadrosuyla giriştiği filmde cinayet masası ekiplerinin bir seri katilin peşindeki çeşitli maceraları anlatılıyor. Polisiye ve komedi türlerinin karışımı olan bu film yönetmenliği, senaryosu ve muazzam oyunculuklarla, Türk sinemasında arzulanan komediye ve her seferinde “…daha iyi olabilir, yabancılar ne biçim filmler yapıyor, bizden bir şey olmaz.” eleştirilerine tastamam karşılık veriyor.

Filmin senaryo ekibi, Ali Atay, Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi, Türk insanının klişeleşmiş gündelik konuşma kalıplarına son derece hâkim bir üçlü. Ölümlü Dünya’da bu unsurları saçma durumlarda dahi başarıyla kullanan ekip, bu filmde de aynı başarıya ulaşarak bize şık trükler sunuyor.

Ali Atay, Limonata (2015) ile başladığı yönetmenlik serüveninde üzerine koyarak ilerliyor ki, bu filmde yönetmenliğini birçok sahnede görsellik ve kamera hareketlerinin estetiğini seyirciye fazlasıyla hissettiriyor. 

Ölümlü Dünya (2018) ile Türk sinemasındaki özlenen komedilere kavuşan seyirci, o filmden alacakları referansla gidecekleri bu filmde hiç de hayal kırıklığına uğrayacak gibi görünmüyor. 

Uzun lafın kısası, bu film mutlaka sinemada görülmeli ve bu tarz film üretenler desteklenmeli. Ucuz, kaba ve sulu komedilerden bıkan sinema seyircisi için bu bir fırsat ki, arzuladıkları film yapılmış ve önlerine servis edilmiş durumda.

Hazır sinema yazısı yazmışken, sinema salonlarında nasıl davranılması gerekliliğinin eğitiminin de belirli yaş gruplarına temelden verilmesi mesajını da araya yazayım. 

Çok basit şeyler:
Sinemada, telefonla konuşulmaz, fısıltıyla dahi sohbet edilmez (Kaldı ki herkes kendi evinin salonundaymış gibi bir öz güvenle rahat bir tonda konuşuyor.) Perdenin fotoğrafı çekilmez, flaşla çekilmesi söz konusu bile değildir ve daha bir sürü şey.

Son olarak, sinema mevzuatında yer alan işaretler var ki; yaş, şiddet vs. Bunların kontrolü büyük şehirlerde yapılırken birçok şehirde bu kontrol yapılmıyor, buna dikkat edilmesi gerekir.

Sonuç: Cinayet Süsü çok iyi bir polisiye-komedi, bu tarz filmlerin kıymetini bilelim.
Bu arada hala izlemediyseniz Ali Atay’ın Limonata (2015) ve Ölümlü Dünya (2018) bu filmlerini şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Cinayet Süsü
Yönetmen: Ali Atay
Senaryo: Ali Atay, Aziz Kedi, Feyyaz Yiğit
Oyuncular: Uğur Yücel, Binnur Kaya, Feyyaz Yiğit, Cengiz Bozkurt, Mert Denizmen, Mehmet Özgür
Filmin Türü: Komedi, Suç, Polisiye
Yapım Yılı: 2019

Okunma : 1139
Foto galeri