Biz Sizin Neyiniz Oluyoruz? | Karamandan.com - Karaman Haber

Biz Sizin Neyiniz Oluyoruz? | Karamandan.com - Karaman Haber

07 Ağustos 2020 Cuma
Biz Sizin Neyiniz Oluyoruz?

Kutluk Bilge Kül Kağan, Bayan Çur, Bögü kağan, Tun Baga Tarkan, Talas Külük, Kutluk Böge, Alp Kutluk, Külük Bilge, Alp Bilge, Küçlük Bilge, Alp Külük, Osman Batur, Şirdiman Osman ve İsa Yusuf Alptekin'in yurdu, Türkistan.

Uygur Türkleri Müslümandır. hemde ne Müslüman. Filistin, İran, Irak, Türkiye, Kuveyt, BAE, Suudlar, Yemen, Suriye'den daha iyi Müslüman. İslam dinini en iyi yaşayan topluluk. Gerçek ümmet onlar.

Doğu Türkistan’da Türk olmak… Ata yurdunda, kendi toprağında yabancı muamelesi görmek. Tek sebebi Türk ve Müslüman olmak.

Kızıl Çin ise; uygulanan katliam, soykırım için oluşturdukları toplama kamplarına "eğitim merkezi", "rehabilitasyon merkezi" ya da "mesleki eğitim merkezi" olarak lanse ediyor.

Ramazan’da teravih kılınmasını, erkeklerin sakal bırakmasını ve memurların oruç tutmasını, Kuran Kerim'i yasaklayan komünist Pekin hükümetinin Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamalarını seyrediyoruz. Deve kuşu gibi başımızı kuma gömdük, izliyoruz. Uygur Müslümanlar o kadar zalim bir baskı altındadır ki seslerini duyurabilmek için arkasında bir ülke, toplum, lider bekliyor.

Doğu Türkistan'da Arapça yasak, Türkçe yasak. Kur’an nüshaları dahil 1 milyondan fazla eseri “geçmişin çöpleri” mottosu altında yok ettiler. Vakıf mallarına “tarım reformu” adı altında el konuldu. Cami yanına okul yapmaları ki gelenektendir, yasak. Mevcut olanları da yıktılar. Öğrencileri komünizm prensiplerini öğrenmeye zorladılar. Doğu Türkistan’da 29 binden fazla camiyi ya askeri kamplara ya da ahırlara çevirdiler. Camilerdeki 54 bin imamı tutuklayıp işkence ettiler ve onları pis ve eza işlerde çalıştırdılar. (Lağım ya da domuz yetiştiriciliği gibi)

Doğu Türkistan’daki durum Filistin, Suriye, Yemen, Sudan, Keşmir ve Myanmar'da olduğundan çok daha kötü, çok daha berbat ve çok daha korkunçtur.

Dünya ülkeleri ne olup bittiğini anında öğrenebiliyorlar. Ancak bizim ülkemizde Çin hükümet medyası ya da aynı eğilimdeki medya sadece kendi çıkarlarına uyan şeyleri yayınladığından önemli şeylerden haberdar olmamız çok zor. 

Tarihte ilk kurulan İslam Cumhuriyetinin, dünyanın ilk İslam ülkesinin yaşadığı dram çok acı. Doğu Türkistan Müslüman dünyanın bir parçası ve toprağıdır!

Gelelim meseleye, neden bu yazıyı yazdığıma!

Avustralya
Yeni Zelanda
Kanada
Japonya
İngiltere
Fransa
Almanya
İsveç
Letonya
Litvanya
Estonya
Danimarka
Norveç
Kuzey İrlanda
Hollanda
İzlanda
Lüksemburg
İspanya
Avusturya
İrlanda
Belçika 
İsviçre

Yirmi iki ülke büyükelçisi tarafından imzalanan 08 Temmuz 2019 tarihli mektupta Doğu Türkistan ile ilgili ortak ve net bir tutum belirtilip Kızıl Çin hükümetine nota verilmiş. 

Ben utandım. İmza listesinde bir tane İslam ülkesi yok.

Şimdi sorum şu:

Filistin için yas tutanlar nerede?
Suriye kardeşimiz diyen yığınlar nerede?
Mursi haltı yiyen zavallılar nerede?
Müslüman Kardeşler Örgütünün, bunlar kardeşi değil mi? Neredeler?
Rabia işareti yapan aklı fakirler nerede?
Cuma, kandil mesajı paylaşan müselmanlar(!) nerede?
Pan/İslamizm şakşakçıları nerede?
İslam İş Birliği Teşkilatı nerede?
İslam Konferansı Örgütü nerede?
Sosyal medya İslamcıları nerede?
LGBT karşıtı paylaşım yapan 'sosyal medya süvarileri' siz neredesiniz?
Suriye, İran, Irak, Kuveyt, BAE, Katar'da ki hergeleler siz nerdesiniz?
Doğu Türkistan'a destek veren ülkeler listesinde neden Türkiye ve Pan/İslamizm liderinin adı yok?
Diğer liderlerin neden sesi çıkmıyor? Türkiye neden sessiz?

Sonuç...

Uygur Türklerinin içine düştüğü bu ağır vaziyeti idrak etmek, anlamak ve anlatmak bizim vazifemizdir.

Şunu soran, diyen olabilir; Türk hükümetinin Uygur halkının karşı karşıya kaldıkları bu tehlikeli durumu görmezden gelmesi, bu duruma insani açıdan herhangi bir tepki vermemesi, hatta bazı Türk basın mensuplarının hiç utanmadan, Doğu Türkistan’da hiçbir zulmün olmadığını beyan edip, “Amerika başta olmak üzere batı ülkelerinin ortaya çıkardığı sahte krizdir” şeklinde propaganda yapması bizleri hayal kırıklığına uğratıyor. 

Evet en büyük çaresizliğimiz de bu zaten. Edilgen, tepkisiz ve sessiz. Bunu kıramazsak bu yazıyı okumamış kabul edin ve unutun.

Kültürü, gelenekleri, değerleri ve dini inançları ağır derecede hasar gören, Türkiye ile arasında kara bir leke oluşan bu kardeşlerimizin sesi olalım. Kara leke büyümesin!

Yaşar Kiraz

Kaynak, Alıntı...
www.gokbayrak.com
Mehmet Karataş
https://akademiye.org
www.yenicaggazetesi.com.tr

Okunma : 1549