Karamandan.com

Karamandan.com

12 Ağustos 2020 Çarşamba
Birkaç kelam edelim
Sözün başında Saray, Şimşek ve Sosyete Camiasına baş sağlığı diliyorum.
Kategori : Köşe Yazıları
26 Kasım 2019 19:11
 
Birkaç kelam edelim

Sözün başında Saray, Şimşek ve Sosyete Camiasına baş sağlığı diliyorum. Yakın zamanda sevdiklerini kaybettiler, Mevla rahmetiyle muamele etsin. Saray Bisküvi, Şimşek Bisküvi ve Sosyete Un Karaman sanayisinin temel taşlarındandır ve yöneticileri şehrin önde gelen işadamlarındandır. Kendilerine sabırlar ölenlerine rahmet diliyorum.

Dün akşam musikinin gürültüden farklı bir şey olduğunu bize yeniden hatırlatan ustaları dinledik.

Karaman Güzel Sanatlar Lisesi'nin düzenlediği "Öğretmenim İçin" isimli programda İki dev sanatçı enstrümanları ile Karaman'da sahne aldı, izleyenler olarak büyülendik.

Ünlü kanun virtüözü ve bestekâr Göksel Baktagir ve aslen Karamanlı olan bağlama üstadı Hasan Genç'in sergiledikleri performans hakkında ne söylense azdır. Adeta "Söze gerek yok sazlar konuşsun" denilen programda Karaman Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Serkan Demirtaş Beyefendi'nin kısa ve naif konuşmasının ardından sahne alan alanının üstatları Göksel Baktagir ve Hasan Genç salonu tıka basa dolduran izleyenlere doyumsuz saatler yaşattılar. Karaman'a bunu yaşatanlara, emeği geçenlere teşekkür ederiz…

Bu iş yapmış olmak için yapılan işlerden değildi.

Öğretmenlere en güzel hediye Güzel Sanatlar Lisesinin bu program oldu galiba. Tabi Yeni Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Çalışkan Beyefendi’nin hazırlattığı kısa film de takdire şayandı. Çalışkan’ın “Başarı hikâyeleri birlikte yazılır. Hiç bitmeyecek bir hikâyenin güçlü kalemleriyiz biz. “ dediği çalışmayı, kafa yorulmuş, emek verilmiş bir iş olarak nitelendirdik müdürümüzü kutluyoruz.

Yöneticiler arasında önemli günlerde, internetten bir metin araklayıp basına yollamak adettendir. Buna hepimiz alıştık. Lakin Karaman gelişiyor. Değişmeden gelişemeyiz. Değişerek gelişime katkı sağlayan idarecilerin çoğalmasını diliyoruz. Makamdan güç alan değil makamlara güç katan, kendi birikiminden, kültüründen, tecrübesinden, katma değer sağlayan idarecilerimizi kutluyoruz…

Öğretmenler gününe değinmişken Necati Yeniel Kız Anadolu İmam Hatip lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin kansere yakalanan matematik öğretmeni Hasan Öztürk'ün öğretmenler gününü evi önünde gösteri yaparak kutlamalarından da söz etmeliyiz. Tebrikler. İnsan insana böyle zamanlarda lazım. Bu vesile ile biz de tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirdikleri için hürmetlerimizi arzediyoruz.

Vali Bey Enes’i ziyaret etmiş ne güzel

Sayın Valimiz Fahri Meral’i böyle görünce çok mutlu olduk. Sağolsun şehrin içinde olmaya gayret ediyor. Çoğu zaman köy ziyaretlerinde görüyoruz memnun oluyoruz. Şehrin sevilen simalarından Fahri Bey Enes Güder’i evinde ziyaret etmişti, bu kez de makamda misafir ederek ailenin sıkıntılarını dinlemiş. "Benim bir karıncaya bile ulu nazarım vardır" diyen Yunus’un memleketinde yaşamanın sorumluluğudur bunlar. Sayın valimiz de bu fikriyatın gereğini icra ediyor. Eksik olmasınlar…

Asayiş olayları tedirgin ediyor

Sorunu kabul etmezsek çözemeyiz. Bundan çok değil 5-6 yıl evvel “ülkenin en güvenli şehirleri listesinde Karaman ilk sıralarda” diye haberler geçiyorduk. Şimdi neredeyse adli vakalarla anılır olduk. Burada basını suçlayanlar da var lakin basın olmayan olayları haberleştirmiyor. Hatta olanların belki onda biri manşetlere yansıyor. Buna rağmen hatalarımız varsa bunu da konuşmalıyız, çözmeliyiz.

Yeni Emniyet müdürümüzle tanışmadım konuya bakış açısını bilmiyorum lakin bir önceki müdürümüzle konuyu konuştuğumuzda karşımıza istatistiki rakamları koyup “diğer illere göre çok kötü durumda değiliz” diyordu. Doğrudur ama biz bu şehirde yaşıyoruz ve inanın ki eskiden böyle değildi. Bu sorunun sadece polislik bir mesele olmadığının da farkındayız. Önleyici tedbirler, eğitim faaliyetleri, şehrin tüm dinamikleri, cemaatler kurumlar v.s. hepsi ile ilgili. Kamuoyu bu konuda tüm paydaşların dinleneceği somut adımların atılmasını bekliyor.

Kalın sağlıcakla.

Âdem Kocatürk

Okunma : 3282
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Feci Kaza! Baba Yaralı, Oğlu Hayatını Kaybetti
08 Ağustos 2020 Okunma: 18243 Asayiş
Müjdeli Corona haberi geldi
10 Ağustos 2020 Okunma: 9069 Sağlık
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
10 Ağustos 2020 Okunma: 8624 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın