Bir karne Hediyesi | Karamandan.com - Karaman Haber

Bir karne Hediyesi | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Bir karne Hediyesi

Bir önceki yazımda da ifade ettiğim üzere kimsenin vaktini çalıp hakkına girmek istemem. Birazdan okuyacaklarınız daha çok ilk ve ortaokulda okuyan öğrenci velilerine yönelik olacaktır. Bu sebeplerle eğer okumayı çok da sevmeyen biriyseniz bu yazının özü farklı renkte yazılmış bir sonraki paragraftır, sonrasında okumayı sonlandırabilirsiniz.

Çocuğunuza “bir karne hediyesi” sözü vermiş iseniz bu hediyeniz ona belki de kendinizde olmayan okuma alışkanlığını kazandırmak amacı güderek bir kitap olmasın. Evet evet, kesinlikle ona hediye olarak kitap almayın. Sosyal medyadan, arkadaş çevresinden, çeşitli forumlardan hatta reklamlardan duyup, görüp ve büyük bir hevesle alacağımız kitap acaba çocuğunuz için doğru bir zamanlama mı?  Annelerimiz bu akşam da sofraya sizin çok sevdiğiniz, istediğiniz yemekleri koymak için uğraşacaklar. Buradaki anahtar sözcük “istemek”. Hiç düşündünüz mü, çocuğumuza hediye olarak alacağımız kitap acaba onun isteği mi, istediği türden mi? Çocuğumuza istemediği bir şeyi yaptırmak yapılan o eylemin sönmesine neden olacaktır, muhakkak.

Aslında yapılması gereken oldukça basit; çocuğunuzu alın ve bir kitapçıya götürün. Ne okuyacağına bizzat kendisi kitapları eline alarak, koklayarak, inceleyerek, oynayarak karar versin. Bu işi birkaç kez yaptıktan sonra çocuğunuzun ilgi duyduğu kitapları, nelerden hoşlandıkları gibi konularda bir deneyim sahibi zaten olacaksınız. 

Sonra bir işaret yeterli olacak. Önceki yazıda bahsettiğim gibi okuma saatini çağrıştıran bir işaret ile bu işe başlayabilirsiniz. Bu arada madem buralara kadar geldik çocuğumuzla okuma öncesi, esnası ve sonrasında neler yapabileceğimize dair birkaç çalışma örneği vermekte yarar var.

Her ne kadar Türkçe İlk Okuma ve Yazma Öğretimi kitabında geçse de aslında pek çoğumuzun bu zamana kadar belki hiç yapmadığı bu çalışmaları Prof. Dr. Hayati Akyol hoca şöyle açıklıyor:

• Okunan kitap ya da metnin kapağı, başlığı, resimlerini göstererek bu kitap ya da metnin ne olabileceğine dair tahmin yapmak

• Neden bu şekilde tahmin yapıldığı sorularak tahmin üzerine tekrar düşünmek

• Resim ile içeriği karşılaştırmak

• Okuma sırasında konuyu çok fazla dağıtmadan zihinsel karmaşıklığa neden olabilecek kavramlar hakkında konuşmalar yapmak 

• Okuma sonrasında tahminleri karşılaştırılmak

• Okunan metin ya da kitaptaki olaylar ve karakterler üzerinde çocuklarımızın analitik düşünme ve konuşma becerilerini geliştirmek adına tartışmalar yapmak

• Okunan metin ya da kitabın daha önce okunan metin ya da kitaplarla ilişkilendirilmesi

• Okunan metin ya da kitaptaki karakterlerin gerçek hayatta onlara kimi nasıl hatırlattığını ifade etmeleri

Bu çalışmalara bakacak olursak bir eylem olarak okumak, sessizlik içinde bir köşeye kendimizi ya da çocuğumuzu atıp kitaplarla baş başa kalmak anlamına gelmiyor. Basit bir ifadeyle konuşun, bakışın ve kitaplarla oynayın. Kendimizi ve çocuklarımızı okumaya güdüleyin. Dönem içerisinde öğrenci velilerinden aldığım görüşlerde evde yapılan okuma saatleri ile ailecek keyifli ve kaliteli zaman geçirdikleri ifadeleri ile karşılaştım. Telefonun, tabletin, internetin bizleri aynı ev içerisinde uzaklaştırdığı bir zamanda bu çok önemli bir ayrıntı. 

Eğer “Bir İşaret” belirleyip “Bir Hediye” ile bu işe devam etmişseniz bir sonraki yazımızda okumayı anlamlı kılacak ve içselleştirecek bazı çalışmalardan bahsetmek çok yerinde olacak.

Düzenleme : 13 Haziran 2018 21:02 Okunma : 2232