Bir Parti Kuruyorum! | Karamandan.com - Karaman Haber

Bir Parti Kuruyorum! | Karamandan.com - Karaman Haber

06 Ağustos 2020 Perşembe
Bir Parti Kuruyorum!

Genel gözlemim şudur; bir büyük partiden doğan yeni partiler yaşamıyor. Aksine yepyeni ve umut veren oluşumlar halkı arkasından sürüklüyor. 
CHP’den doğan DP (Demokrat Parti) on yıl sonra 1960’ta kapatıldı.

1970’li yıllarda AP’den (Adalet Partisi) doğan Demokratik Parti kendi kendine kapandı. 1970’li yıllarda Adnan Menderes merhumun partisinin adını vermek bile yasaktı bu yüzden Ferruh Bozbeyli, adında az bir değişiklik yaparak o adı vermişti. Aynı adla Adnan Menderesin oğlunun kurduğu partiye bile eyvallah eden olmadı. 

CHP’den (Cumhuriyet Halk Partisi) doğan partilerden hiç yaşayan veya varlık gösteren olmadı. DSP’nin rüzgarı arkasına alan kurucusu merhum Bülend Ecevit hariç.

1980’li yıllarda kurulan Halkçı Parti kendi kendini feshetti.

1990’lı yıllarda Adalet Partisi çizgisindeki DYP ve Cumhuriyet Halk Partisi çizgisindeki DSP halen tabelalardan başka yerde esamisi okunmuyor.

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) kurulduğu günden beri bazı isim değişikliklerini saymazsak hep ayakta ve açık kalmıştır. MHP’den kopan samimi milliyetçi ve mukaddesatçıların kurduğu İyi Parti’de henüz başarı veya başarısızlık notu oluşmamıştır. 

1990’lı yıllarda yeni bir adla ortaya çıkan Milli Görüş çizgisindeki Refah Partisi büyük kadrolarını 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan Ak Partiye verdikten sonra bütün çabalarına rağmen bir varlık gösterememektedir. İslami bir söylem geliştiren ve sürdüren Milli Görüşü temsil eden ayrı dönemlerde ayrı adlarla ortaya çıkan bu partinin neden yirmi yıldır bir varlık gösterememesi hakkında doktora tezleri yapılmalıdır. Bu hususta görev verilirse şahsen bir çalışma yapabilirim. 

2000’li yıllarda kurulan ve aynı tarihten beri iktidarda olan Ak Partiden kopanların bu günlerde bir parti kurmalarından bahsediliyor. 

Bu teşebbüse girişen Sayın Ali Babacan ve Sayın hemşerimiz Ahmet Davutoğlu’na şimdiden tavsiyem şudur; sonunun başarısızlık olduğunu bile bile bu işe girişmeyin!

İkiniz de sevdiğim, saydığım ve yüzde doksan fikirlerine katıldığım kişilersiniz. Size yapmanız gerekeni söylüyorum. Gerçi bu saatten sonra zor ama siz gene de mutlaka deneyin, diyorum. Bu hususta şu yolları izleyin!

Bir: Aranızda çok az konularda fikir ayrılığının olduğu malum olan sayın başkan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşün. Onu cumhurbaşkanının partili olmaması hususunda iknaa çalışın.

İki: 2023 seçimlerinden önce aranızda (Babacan ve Davutoğlu) anlaşın ve teke düşün. Aksi halde başarınızın daha da imkânsız olduğunu unutmayın!

Üç: Cumhurbaşkanıyla anlaşarak biriniz Ak Partinin başına geçmeyi başarın. Bu hususu güzün başlayacak olan kongrede yapmayı deneyin. Olmazsa cumhurbaşkanımızla mutlaka görüşerek kendisini 2023’te başkan, hanginiz öngörülürseniz sizi de ikinci adam yerinde bir makama gelmesini sağlayın.

Dört: Aksi halde reis, kurucusu olduğunuz partinin başındayken başarmanız – en azından 2023 seçimlerinde- hayal bile değildir. 

Mükremin Kızılca

Okunma : 1271