Karamandan.com

Karamandan.com

04 Nisan 2020 Cumartesi
Bayramda beslenmeye dikkat!
Ramazan ayının bu son gününden herkese merhabalar.
Kategori : Köşe Yazıları
03 Haziran 2019 13:05
 
Bayramda beslenmeye dikkat!

Ramazan ayının bu son gününden herkese merhabalar.

Sarmalara, dolmalara, annelerimizin o güzelim böreklerine, ev yapımı baklavalarına doyamayacağımız iple çektiğimiz bayrama nihayet saatler kaldı.

Ramazan ayı boyunca iki öğün yemek yeme durumu beslenme düzenimizi değiştirdi. Akşam saatlerinde yorulan bedenimiz oruç sürecinde dinlenmeye geçti. Ramazan ayının bitmesiyle öğün sayısının artması ve bayramda ikram edilen çikolatalar, lokumlar, hamur işi tatlılar, börekler, asitli içekler ile sindirim problemleri ve kan şekerinin hızlı yükselmesine bağlı çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir, vücudumuz ters reaksiyon gösterebilir.

PEKİ HİÇ Mİ TATLI YEMEYECEĞİZ?

Elbette yenilebilir. Ama ölçüsünde. Her gidilen ziyarette mutlakla kalorisi yüksek ikramlar ile karşılaşacağız ve ısrarlar eşliğinde tüketim olacaktır. Ancak sağlığımızı düşünerek yeri gelince HAYIR demesini bileceğiz. Unutmayın ki bir anlık ağız tadı ömür boyu çekebileceğimiz kronik hastalıklara sebep olabilir. 

Ramazanın sona ermesiyle bedenimizin normal beslenmeye geçişi yumuşak olmalıdır. Şuursuzca ve tıkanırcasına yemelerin önüne geçilerek özellikle sıcağını hissettiğimiz bu yaz günlerinde hafif beslenerek sonrasında pişman olacağımız durumlar yaşamamalıyız.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

•    Az ve sık beslenilmeli, öğün atlamamaya özen gösterilmelidir. 
•    Güne mutlaka hafif kahvaltı yaparak başlanmalıdır. Bayram ziyaretlerinde alınacak ikramlar hesaba alınarak kahvaltılarda bal, reçel gibi tatlı ürünler tüketilmemeli, kızartma, yağlı böreklerden kaçınılmalıdır.
•    Ana öğünlerde bol yağlı besinler ve kızartmalar yerine çorba, salata, ızgara et, tavuk, balık ve süt grubu tüketilmelidir.
•    Tatlı ikramları ile yükselen kan şekerini dengelemek için ara öğünlerinize süt, ayran, kefir, ceviz, badem, fındık gibi besinler ekleyebilirsiniz.
•    İkram edilen tatlıları tüketmek isterseniz her ziyaretinizde 1 adet ile sınırlayın.
•    Tatlı türü olarak şerbetli tatlılar yerine varsa sütlü tatlıları tercih edin.
•    Asitli içeceklerden mümkün olduğunca kaçının. Vücuda hiçbir faydası bulunmayan bu içecekleri çocuklarınıza da içirmeyin.
•    Bayram süresince ve bayramdan sonra oluşacak ödemi önlemek için tüketilen sıvı miktarına dikkat edin.
•    Günde ortalama 2,5 – 3 litre su içilmelidir.
•    Sade kahve ve yeşil çay metabolizmayı hızlandırır. Günde 2-3 fincan kahve ve 8 bardağa kadar bitki çayları ve siyah çay tüketilebilir.
•    Bayram süresince alınan fazla enerjiyi harcamak için egzersiz ve yürüyüş yapın. Fırsat buldukça hareketli bir bayram geçirin. Kısa mesafelere yürüyerek gidin ve asansör yerine merdivenleri tercih edin.
•    Bayram süresince özellikle diyabet, tansiyon, kalp-damar hastalıkları, böbrek problemleri olanların diyetlerine oldukça dikkat etmesi gerekir.

Herkese mutlu bayramlar .

Diyetisyen Hakan Diker

Okunma : 1577
seç
maboto
guney sigorta
atsepete
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Genç yaşta hayata veda etti
01 Nisan 2020 Okunma: 106295 Yaşam
Yaş ortalaması 65'in üzerinde olan mahallede çıt çıkmıyor
01 Nisan 2020 Okunma: 28963 Gündem
KARAMAN'A GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK
03 Nisan 2020 Okunma: 27261 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın