Başkanlık mı? Parlamentarizm mi? | Karamandan.com - Karaman Haber

Başkanlık mı? Parlamentarizm mi? | Karamandan.com - Karaman Haber

09 Temmuz 2020 Perşembe
Başkanlık mı? Parlamentarizm mi?

Parlamentarizm belediyelerde uygulanan bir sistem olsaydı;

Evimizin önündeki çöp alımında problem oluşmuşsa mahalle temizlik işleri sorumlusu süpürgeciye dilekçe verip işlemin düzeltilmesi çöp alınması gerektiğini çöplerin çevre sorunları oluşturacağını sağlık açısından bulaşma hastalıkları salgınlarına sebep olabileceğini bildirmeliydik.

Evimizin suyu kesilirse bir belediye parlamento üyesinin danışmanına ulaşarak suyumuzun açılması notunu ilettikten sonra sorumlu daireye giderek suyun bizim için önemli olduğunu suyu hem içmek hem de temizlik için kullandığımızın izahını yapıp suyumuzun açılması temennimizi arz edecektik.

Yangın çıkarsa çıkan yangının söndürülmesini istemek için yangının nasıl çıkmış olabildiğini ne tür yangın olduğunu yanan cisimlerin su ile mi ya da kimyasallarla mı söndürülmeli araştırılıp yangının söndürülmesi için mesai saatleri içinde dilekçe vermemiz gerekecekti.

Yakınımız ölürse mesai içinde niye ölmediğini açıklayan doktor raporundan sonra cumartesi Pazar ve resmi diğer tatil günlerinde olmamak kaydıyla defin işleri başlatmak için sıra almak için randevu günü alarak günümüzü beklememiz gerekecekti.

Ağaçlar sulanmalı mı nasıl kim sulamalı mahallelimi sulamalı yoksa yağmur yeter mi ya da ağaca ne gerek var güneş neyimize yetmiyor gibi meclis tartışmalarını görecektik.

Her şeye rağmen işer yoluna girmiş rölantide giyiyor gibi gözükürken mesela park bahçeler bakanı patlayan boru tamiri kazı çalışması için araç ihtiyacı olunca fen işleri bakanı ile yazışmalarını gerçekleştirip bir sonraki yıla patlayan su borusu tamiri bütçesi ile işler halloluyor olurdu.

Yok, canım bu kadarda saçmalanmaz mı dediniz? İşler gerçekten bu şekilde olsaydı; işlerin hızlı yürümesi için belediyede başkanlık sistemine geçilmeli denseydi emin olun bu sistemi savunan birçok kişi olurdu.

Şükür ki belediyeler yılardır başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Belediye başkanının geniş yetkileri ile işler hızla yürüyor.

Lafın özü! 
Ülkemiz başkanlık sistemine geçerse; 
Patinaj yapmaktan kurtulur.
Dünyada gerçek bağımsız devletler ligine yükselir. 
Dosta güven düşmana korku veren seviyeye hızlıca ulaşır.

Abdullah Âdemoğlu

Düzenleme : 06 Ocak 2016 22:18 Okunma : 2776