Bahçesaray’a Ağıt | Karamandan.com - Karaman Haber

Bahçesaray’a Ağıt | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Eylül 2020 Pazartesi
Bahçesaray’a Ağıt

Van’ın Bahçesaray İlçesi’ndeki çığ faciası Türkiye’yi yasa boğdu. Benim de yüreğimi dağladı. Çığ altından yaralı kurtarılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve eski Van Milletvekili Gülşen Orhan’ı, babasını ve Bahçesaray’da onlarca kişiyi tanıyan biri olarak derin acı duydum.

Bahçesaray Van’ın güzel ilçelerinden biri. Bu laf öylesine söylenen kalıp ifadelerden biri olarak algılanmasın. Van’da her yer güzel, her şey güzel. Asıl güzel olanlar ise dost canlısı insanlarıdır.

Bahçesaray’ı hep duyardım. Bir çok kez Van’a gitmiş, bazı ilçelerini gezmiş ama Bahçesaray’a görmek nasip olmamıştı. 

Uzun yaz ramazanlarını Ankara dışında geçirdiğim yıllardı. “Bahçesaray neden olmasın”, dedim ve Ramazan’ın ilk günü Van’a uçtum. Oradan bir arkadaşımın yoldaşlığı ve aracıyla Bahçesaray’a ulaştım. Ramazan’ın yarısını o güzel ilçede, kendileri ve kalpleri temiz insanlar arasında geçirdim. Bahçesaray’a ilişkin bazı gezi notlarımı geçtiğimiz yıllarda yazdım. 

Bahçesaray’ın tarihi kar ve çığla doludur. Anlatılan öykülerin, yaşanmış olayların büyük bölümü kar üzerinedir.

Bahçesaray dün tarihinin ve talihinin en büyük acısını yaşadı. Çığ üstüne çığ düştü. Yüzlerce eve kor düştü. Büyük acı... Yakınlarını kaybedenler, Bahçesaray ve Türkiye için büyük facia. 

Çığ olayının ardından telefonla Bahçesaray’daki dostlara ulaşmaya çalıştım, mümkün olmadı. Çığ altından çıkarılan Gülşen Orhan’ın telefonuna da ulaşamadım. Babası, Bahçesaray’ın eski belediye başkanı Naci Orhan’ın telefonunu düşürebildim. Başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Ağlamaklıydı. “Kaybettiğimiz canların hepsi yakınlarımızdı” dedi. Duymamış olacağımı düşünmüş olmalı ki, “Gülşen’i çığın altından kurtardık” diye ekledi. Gülşen Hanım’ı Çatak’taki hastaneden Van’a getirdiğini söyledi. Gülşen Hanıma selam bıraktım, yaralılara şifa, hayatını kaybedenlere rahmet dileğimi ilettim.

Çığ, sadece düştüğü yerde can alır ama aynı çığ acısını dünyanın her köşesindeki yufka yüreklere düşürür.

Başımız sağ olsun. Yakınlarını kaybedenlere Allah dayanma gücü versin. Çığ şehitlerine rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.

Ahmet Tek

Düzenleme : 05 Şubat 2020 17:27 Okunma : 1428