Karamandan.com

Karamandan.com

21 Eylül 2020 Pazartesi
BİR ŞANS DAHA
Artık hepimiz koronavirüsün ne olduğunu biliyoruz.
Kategori : Köşe Yazıları
31 Mart 2020 14:38
 
BİR ŞANS DAHA
karaman

Artık hepimiz koronavirüsün ne olduğunu biliyoruz. Klişe tanımlar yapıp virüs den nasıl korunulur vs. anlatmayacağım.

Yazıma tam olarak başlamadan önce klişe bir uyarı yapayım ama. Lütfen sosyal medyada nefesinizi 10 saniye tutun, eğer tutamazsanız korona hastasısınız falan gibi yalan yanlış her türlü paylaşıma kulak asmayın. Sadece yetkili ağızları takip edin.

Dünya bu illet virüsle neden uğraşıyor? Nereden çıktı? Lanet olası bir yarasa çorbasından mı?

Yoksa en büyük gücün insanlığa kendini göstermesinin, haddini bildirmesinin zamanımı gelmişti? Dünyada yaşanan bunca haksızlığın, mazlumların yok edilmesinin, masum bebeklerin, çocukların anasız babasız ya da herhangi bir uzuvsuz kalmasının ve dünyanın bunu haber bültenlerinde izleyip 2-3 dakika üzülüp sonra yaşantısına devam etmesinin bir yansıması mıydı bu olan bitenler? Kulaklarda çınlayan Suriyeli bir masum çocuğun kameralara bakıp sizi Allaha şikâyet edeceğimin kabulü müydü?

Geçmişteki helak olan kavimlere büyük gücün kendini hatırlatması sadece hikâyeler de rivayetlerde ve kitaplarda mı kalacaktı?

Yoksa insanlar arasında yalanın, riyanın, hak yemenin, hukuk tanımamanın, çoluğa çocuğa tacizin, hayvanlara eziyetin, can almanın, öç almanın, kinin, nefretin yani haramın kötülüğün artması mıydı büyük gücün bu virüsü insanlara bela etmesinin sebebi?

Şimdi siz bu soruları düşünürken Madalyonun diğer yüzüne de bir bakalım. Önce bir hayal edelim gerçekten ama gerçekten çok vahim bir olayla karşı karşıyayız. Bu virüs insanlığın elini kolunu bağladı ve belirli yaş grubundaki insanları maalesef ki öldürüyor. Hatta bağışıklık sistemi zayıf her yaştan insanın hayati tehlikesi var. Ve illaki hepimiz ya bana da bulaşırsa acaba ne yapacağım ya da nasıl öleceğim diye korku dolu hayaller kurmuşuzdur. Uzun uzun ailemize, eşimize dostumuza bakıp ya onlara bir şey olursa bu acıyı nasıl tadacağım diye dalmış gitmişizdir.

Önce kendi başımıza geldiğini düşünelim, uzmanlara göre 7 ila 8 günde ya iyileşiyoruz ya da ölüyoruz. Hani o televizyonlarda görüyorduk ya durup dururken bir anda yere yığılıp ölüyorlar. Veya bir yakınımızı düşünelim, onlardan birisine bulaşsa ve mücadele başlasa her gün dua, her gün üzüntü sonucun ne olacağını bilmeden stresli ve sıkıntı dolu günler yaşayacağız. Üstelik elimizden de hiç bir şey gelmeyecek, gelemeyecek.

Genelde başımıza bir bela, müsibet geldiği zaman kendimize çeki düzen verir içimizden her şeyin doğrusunu yapmayı isteriz. Ya da özel zamanlarda mesela Ramazan ayında elimizi, dilimizi, gözümüzü, kulağımızı haramdan çeker nefsimize söz geçirmeye çalışırız.

Sonra başımızdaki bela gider, ya da bayramı yapar yapmaz yine eski halimize döner nefsimizi başköşeye oturturuz.

Aslında bize verilen mesaj çok açık, bu mesajı kaderin bir cilvesi işte, birisi bir çorba içti olacağı varmış oldu diye geçiştirmemek gerekiyor. Bizim camilerimizde yatsı ezanlarından sonra edilen dualarda, evlerimizde edilen dualarda istediğimiz gibi, aslında bir şansa daha ihtiyacımız var. Nasıl ki insanoğlu ölüp te öldüğünü anlayınca yalvarırmış bana bir şans daha verin geri gönderin söz veriyorum sizin istediğiniz gibi yaşayacağım diye, işte bu şans o şans.

Yıl olmuş 2020 bizler yediden yetmişe el nasıl yıkanırı öğreniyor, nasıl temiz olunurun tariflerini izliyoruz uzmanlardan. Anne babalarımızı büyüklerimizi hatta arkadaşlarımızı terk edip eve hapsoluyoruz sizce de bir şansa daha ihtiyacımız yok mu? Peki, bu şansı elde ettiğimiz vakit üzerimize düşenleri yapmak ölümden geri gönderilmiş hadi bir kere daha yaşa denilmiş bir fani gibi ciddiyet ve sadakatle yapmak boynumuzun borcu değil mi?

Bu salgından, virüsten, musibetten kurtulduğumuz zaman artık eşimize dostumuza anamıza babamıza doyasıya sarılıp sokakların, sinemaların pikniklerin tadını çıkarmaya başladığımız zaman sadece ve sadece nefsimizi terbiye edelim. Kul hakkı yemeyelim, elimizi dilimizi gözümüzü kulağımızı haramdan çekelim, uzak tutalım. Eşini döven dövmesin, çocuklarının rızkını haramda tüketen tüketmesin, asi olan uslansın, küfür eden etmesin, kendini bir şey sanan sanmasın. Yani zulüm eden etmesin ve zulme göz yummasın. Yardım sever olalım, küçüklerimizden sevgiyi büyüklerimizden saygıyı dostlarımızdan hakkı hukuku esirgemeyelim.

Hepsi elimizde hepsini yapabilecek kudretteyiz. Önceden yaya geçidinde durmayan arabalar bugün durup vatandaşa buyurun diyorlar. Buna bir yaptırım sebep oldu yaya geçidinde durmayana ceza yazıldı. Peki, doğru kul olmayana polis ceza yazabiliyor mu? Sen bugün küfretmişsin gel bakalım 500 tl ceza diyebiliyor mu? İşte bunun cezasını kesiyor bizi yaradan şu anda, biz bu cezadan kurtulur kurtulmaz eski biz olmayalım kulluk kurallarına uyalım bizden istenen bu, bize verilen mesaj bu ve bunu görelim.

Bu günlerde de görüyoruz ki istesek toplum olarak birbirimize gayet de güzel destek çıkıyor birbirimizi, ailemizi gayet de güzel düşünüp koruyabiliyoruz.

İşte bir şans daha verilince bize yine bugünlerdeki gibi olalım, Karamanlı Yunus Emre’nin de dediği gibi “sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.”

Soner DİLEK

Okunma : 1846
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16128 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 15205 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 11722 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın