Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2021 Cumartesi
BALIK SEZONUNU AÇTIK!
Sevgili okurlarım malum kış geliyor.
Kategori : Köşe Yazıları
21 Ekim 2020 17:19
 
BALIK SEZONUNU AÇTIK!

Sevgili okurlarım malum kış geliyor. Havalar soğuyunca benim aklıma ilk gelen besin balık oluyor. Hangimiz her hafta balık tüketiyoruz? Ya da neden biz balık tüketmiyoruz?

Özellikle bu dönemde bağışıklık sisteminin güçlü olması için haftada 2 kez balık tüketmeliyiz. Protein içeriği yüksek bir besin olan balık omega-3, A,D,K ve B grubu vitaminlerince zengin olup ayrıca iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir besin kaynağıdır. 

Zayıflama diyetlerinde enerji içeriği düşük, protein içeriği yüksek olduğu için çok sık tercih edilir. Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi önemli derecede etkiler. İçeriğindeki omega-3 ve omega-6 sayesinde beyin ve sinir sistemini güçlendirir. Kan basıncını düzenler. İyi kolesterolü (HDL) artırır, kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Kolon, rektum ve meme kanserine karşı koruyucudur. Düzenli olarak balık tüketen bireylerin koroner kalp hastalığı riskini azaltır. 

Araştırmalara göre yüksek omega-3 yağ asitlerini barındırdığı için balığın depresyona iyi geldiği bilinmektedir. Omega-3 yağ asitleri insülin seviyesini kontrol eder ve diyabet riskini azaltır. Ayrıca omega-3 yağ asitleri sayesinde alzheimer riskini düşürdüğü bilinmektedir. Alzheimerin yol açtığı hafıza kaybını önlemede çok etkilidir. Omega-3 yağ asitleri sayesinde romatoid artrit hastalarında eklem romatizmasında görülen eklem ağrılarının azaltılmasında etkilidir. 

Balığın içeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığını korur ve kemikleri güçlendirir. Balığın bu kadar faydalı olduğunu duyduktan sonra sizi balık yemeye davet ediyorum. Balığın mutlaka taze olmasına dikkat ediniz. Bayat balık tüketirsek, vücutta istenmeyen rahatsızlıklara sebep olabilir. 

Peki biz balık alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Taze balık seçerken eti sert ve diri olmalı, derisi kaygan ve parlak olmalı, balığın gözleri parlak ve dışa doğru bombeli olmalı, balığa parmakla dokununca çukurlaşmamalı, pulları derisinden kolayca ayrılmamalıdır. Taze balık deniz kokuludur. Bayat balık ağır kokar. 

Balıkların besin değerini kaybetmemesi ve sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için kızartmak yerine buğulama, ızgara, fırın pişirme yöntemlerini kullanmanızı öneririm. 

DİYETİSYEN KAMİLE MERVE TAHTABIÇAK
 

Okunma : 1577
guney sigorta
Yavuzlar iplik
sağlam pen
karaman


Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21695 Ekonomi
Karaman’ı kim kandırdı?
12 Ocak 2021 Okunma: 7505 Gündem
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 6134 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın