Ayı Alanında Bir Müslüman Nekropolü  | Karamandan.com - Karaman Haber

Ayı Alanında Bir Müslüman Nekropolü  | Karamandan.com - Karaman Haber

30 Ekim 2020 Cuma
Ayı Alanında Bir Müslüman Nekropolü 

Omuzunda makinasının ayakları, boynunda her zaman hazır fotoğraf makinasıyla onu her yerde göremezsiniz.

Dağlarda, ovalarda ama illa da tarihin izlerinin bulunduğu alanlarda vardır o. Karamanoğullarının ve Ön Türklerin izini, Türk - İslam medeniyetinin işaret taşlarını arar zirvelerde ve diplerde.

Ovada, dağda ve şehirde eliyle sımsıkı kavrar fotoğraf makinasını. Her gittiği yerden yüzlerce fotoğrafla döner akşam olunca bilgisayarının başına.

Bir defasında bir pazar yerinden geçiyorduk, sağımızda bir tezgâha kümelenmiş her türlü Anadolu giyim tarzını yansıtan kadınlar vardı. Arabayı yavaşça durdurdu ve başını sağdaki vatandaşa birisini sorarken sağdaki makinasındaki deklanşöre işaret parmağıyla defalarca bastı. Amacı sırtında üç peşli fistanı ve bunu belden sıkıca tutan Darabulusuyla bir Anadolu anasını resmetmekti, etti de. 

Gerekirse dağ başlarında, bir Yörük obasının kenarında ya da bir sahil boyundaki panayırın bir köşesine çadırını kurar ve günlerce elindeki tek aletiyle alan taraması yapar.

Bu vatan sevdalısı, memleket aşığı kişi, benim de kurucu üyesi bulunduğum KAM (Karamanoğulları Araştırma Merkezi) kurucusu Şerafettin Güç’tür.

Üç Kasım 2019 günü seni bir yere götüreceğim, dediğinde hararetle evet, dedim. 

Sabahleyin namazdan sonra Güneyyurttan çıktık, Ermenek çevre yolundan Turkuaz Baraj gölünü geçtikten sonra Görmeli köyü yolundan Gülnar ilçesine bağlı Bardat Yaylasına çıktık. 1400 rakımlı Bardat yaylası yaz aylarında özellikler çevredeki Yörük aşiretlerinin bir araya geldiği bir yerdir. 

Yolda elime uzattığı klasör içindeki “Ayı Alanı Müslüman Nekropolü ve Yedi Yatırlar” dosyasını incelememi istedi. 

Bardat yayla köyüne vardığımızda saat sekizdi. Buradaki tek aile lokantasına gittik. Bir tarafta fırında hemen pişirilip sunulan sıcacık pide diğer yanda dumanı tüten çorba, mükemmel bir ikiliyle karnımızı doyurduk. 

Şerafettin Bey bildiği ve defalarca geldiği halde sık sık yöre vatandaşlarına Ayı Alanı ve Yedi Yatırların nerede olduğunu soruyor, böylece onlarla diyaloğa geçerek herkesin sahile göç ettiği buralarda mukim yerlilere güven telkin diyordu. 

Bardat’tan ayrılıp Köse Çobanlı beldesini geçtikten sonra Gülnar Taşoluk mevkiindeki Güneşli mezrasında bulunan Ayı Alanı Yedi Yatırlar kabristanına geldik. 

Burada üç tane yeni restore edilmiş türbe içinde yedi zat yatıyordu. Türbe içinde üçer beşer mezar vardır, bunların irili ufaklı olmasından aile üyeleri olduklarını ihtimal dâhilinde sanıyoruz.  

Bu türbeler devasa andız, ardıç ve meşe ağaçlarıyla donanmış bir mezarlık içinde bulunuyor. Dibinde fotoğraf çektirdiğimiz dev meşe ağacının en az 500 yıllık olduğunu tahmin ediyoruz. Mezarlardaki ve türbe kitabelerindeki metinlerden 16, 17, 18 ve 19. yüz yıllarda yaşanmış büyük bir İslam İlim medeniyetinin yaşandığı anlaşılıyor. 

Yüz, yüz elli yıllık kitabeli olan mezar taşlarının baş kısmı ulemadan ve müderrislerden oldukları manasına delalet eden sarık şeklindedir. İç kısımları ise gayet okunaklı Arapça kitabelerle bezenmiş haldedir. 

Kabristana yakın bir bölgede iki katlı, mütevazı, taş örme ve ağaç hatıl takviyeli bir medrese hala ayakta kalmaya çalışıyor.  Medresenin L tipi çatısı oldukça dik ve tahtalarla kaplanmış, kar tutmayacak bir tarzdadır. İkinci katta dev ders salonunun iki ucunda da şömineler görülüyor.

Üst kata çıkılan merdiven çökmek üzere, bina da aynı şekilde mail-i türap bulunmaktadır. Ayrıca medresenin çevresi de harap bağ ve bahçelerle kaplıdır. Medresenin alanına iki üç basamak yükseltili bir girişten girilmekte, bu girişi de küçük bir kara saban engellemeye çalışmaktadır. 

Burada kabristan yerine Nekropol kelimesini kullanmamız biraz ters oldu sanırım ama bunu antik ve şu anda yoğun tarzda kullanılmamakta olduğundan söylüyorum. 

Buradaki kitabelerin okunuşlarıyla alakalı makalemi bir başka güne bırakarak yazımı “mutlaka görülmesi gereken yerlerden” tabiriyle noktalıyorum.  

Okunma : 4421
Foto galeri