Allah Bizim Neyimiz | Karamandan.com - Karaman Haber

Allah Bizim Neyimiz | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Allah Bizim Neyimiz

Müslüman bir anne-babadan olmanın ve aynı zamanda 1000 yılı aşkın bir zamandan beri İslam dini ile tanışan bir coğrafyada yaşamanın vermiş olduğu avantaj ile hayata 1-0 galip başlamanın tadını çıkarmaktayız. Kendimizce!

Zengin veya varlıklı bir ailenin varislerinin zaman içerisinde, kendi kazanmadıkları malların kadri kıymetini bilemeyip mirasyedi olmaları gibi bu gün ANADOLU topraklarındaki Müslümanların hali de böyle mirasyedi evlatlara benziyor. 

800 lü yıllarda İslam dini ile  müşerref olan Anadolu, 1040 Dandanakan Savaşı ve 1071 Malazgirt Savaşı ile  artık kapılarını ardına kadar Müslümanlara ve özelde de Müslüman Türklere açmış durumdadır.  

Sultan Alparslan’ın şu tavrı bu gün Anadolu’da Müslümanların ve İslam’ın varlığının ana eksenini oluşturmaktadır. Bizanslıların 300 bin kişilik bir ordu ile üzerlerine geldiğini haber veren askerine “Gelsinler  bizde onlara doğru gidiyoruz” diyen Sultanın 27000 kişilik ordusu ile gösterdiği kararlılık ve İlahi Kelimetullah uğruna cihad ve mücadele ruhu bu gün bu toprakların İslam Medeniyeti ve Müslüman yurdu olmasının mimarıdır. 

Kendi ordusundan 11 kat daha büyük olan bir ordu karşısında savaşma kararlılığının ve bozguna uğratmanın tek sebebi  samimiyetle Allah’a olan bağlılık ve güvendir.  Allah’ta böyle kullarına yardım etmiştir ve edecektir de.

İslam’ın ve Müslümanların karşısında ezilen ve yenilgi üzerine yenilgi alan batı ve ehli küfür yeni bir hamle ile Müslümanları içten birbirine düşürerek kendi kendilerine düşman eder ve Osmanlıyı dağıtarak Dünya da Müslümanların birbirlerine düşmeleri ile onları zelil hale getirir. Yetmez birde asli inanç ve akidelerinin altını; uydu ulus devletçikler kurarak, her devletçikte ve Osmanlı mirası Türkiye Cumhuriyetinde birçok devrim veya inkılapla yanlış, batıl, şirk unsuru inanç ve düşüncelerle doldurur.

Önce kadınlarla başlar işe. Çünkü kadın ailenin ve toplumun direğidir. Onun aslını, ahlakını ve olması gereken yeri bozarsa işinin çok kolay olacağını bilir. Sonra günümüzün moda putu ve çağdaş şirk olarak ifade edilebilecek laiklik üzerinden yeni bir toplum ve nesil inşa etmeye başlar. 

Bu gün gelinen noktada hali pür melalimiz ortadadır. Sözüm ona; çağdaş, özgür, medeni, laik ve Müslüman! bir toplum olarak onlara doğru koşar adım gider halde cennette buluşacağımızın naraları ile eğlenir dururuz.
Hayata İlahi Kelimetullahı hakim kılmak ve küffara haddini bildirmek için cenk meydanlarına çıkan atalarımızın inandığı Allah, onların Rabbi ve İlahı idi ya bu gün bizim neyimiz?

O günden bu güne ne değişti de – yeni bir peygamber gelmediğine, ve yeni bir kitap ta inmediğine göre- bizim zihin dünyamızda nasıl bir değişiklik oldu da bütün değerlerimizi elimizden alan küffara karşı bu kadar sempati duyar ve onları taklit eder hale geldik. Celladına aşık olan maktul misali.
Allah Müslümanların ilahıydı. Yani taptıkları, ibadet ettikleri ve yardım istedikleri , durumlarını arz ettikleri tek güçtü.Ya bu gün bizim neyimiz?

Allah Müslümanların rabbiydi. Otorite sahibi, itaat edilecek yegane güç, terbiye edici, hüküm koyucu O idi. O’ndan başka hakim, hükümran yoktu, bu gün ise Allah bizim neyimiz?

Allah Müslümanların; yemesinden-içmesine, gezmesinden-tatiline, giyim kuşamından-tesettürüne, alış verişinden-infakına, yolda yürümesinden-ticaretine, düğününden-bayramına, eğitiminden-okuluna, okumasından-söylemesine her şeyine karışıyordu. Bu gün ise ALLAH bizim neyimiz?

Dünyamıza karışmıyor yani karıştırmıyoruz bu gün Allah’ı. O ahiret işlerini bilir bu dünyadaki işleri ise biz biliriz O’na ne ki? diyoruz.
Yalan mı? Asla yalan değil. 

Nasıl mı?
Şimdi Allah diyor ki ‘ Yeri, göğü ve ikisi arasındakileri yaratan benim. Benden başka ilah yok’, ‘Bir şeyin olmasını istediğim zaman sadece ol derim yeter’, ‘Yağmuru yağdıran, size rızık olarak verdiklerimizi yetiştiren ve size ikram eden benim’. vb. bir çok ayette bunlar ve daha nicelerinden bahsedilir.

Yağmur yağmadığı zaman, yağdırma kudretinde birisi var mı? yok, yada ne kadar yağacağını tayın edecek bir güç var mı? Yok.  Ne yapıyoruz başımız darda kalınca elimizi açıp yalvarıp yakarıyoruz, aman yarabbi yardım et.

Hayvanların, börtü böceğin, otların vs. yüzü suyu hürmetine bol bol rahmet indir. Bir anlamda bizim bu işe layık olmadığımızı da satır arasında itiraf ediyoruz ve yardımı O’ndan istiyoruz. Bolluk olduğu zaman da şükredeceğimiz yerde, saçıp savuruyor, içiyor, hovardalık ediyoruz. Allah’ı hayatımıza karıştırmıyoruz.

Bu gün alışverişimize karışmıyor ALLAH. Helal haram demiyoruz, daha çok nasıl kazanırızı düşünüyor ve elimizden gelse tüm eşyayı biz satmayı planlıyor ve herkesi rakip görüyoruz. Nereden ve nasıl geldiğine bakmıyoruz kazancın. Yeter ki gelsin. 
Ölçü ve tartıda hile yapıyoruz. Terazimiz işimize geldiği gibi ölçüyor. Allah’ın istediği gibi değil.

Giyim kuşamımıza karıştırmıyoruz Allah’ı. İstersek açıyor, istersek giyiyoruz. Düğün diyoruz yarı çıplak oluyoruz, bayram diyoruz ha keza yine öyle. Sokağa alış verişe çıkıyoruz, sanırsın sanki, podyuma çıkacakmış gibi kendini göstermek için elinden geleni yapıyor bu günün Müslümanı. Erkeği de kadını da, fark etmiyor. Oysa Allah edepli olun, iffetli olun, gözlerinizi haramdan sakının der, biz se daha çok bize baksınlar derdindeyiz.

Evliliğimize karışmıyor Allah, karıştırmıyoruz! Düğünlerimiz içler acısı bir manzara, kadın erkek karışık oynamalar, danslar, çıplaklık ve kendini gösterme yarışı gırla gitsin. Önce birkaç yıllık bir aşk hayatı, İşimize gelirse evleniyoruz yoksa yeni bir aşk hayatı daha. Hani nerede senin Müslümanlığın, seni terbiye eden ve hayatına yön veren ALLAH! Bu hayatın neresinde Allah var.  
ALLAH bizim neyimiz? 
Dilimize pelesenk ettiğimiz sözcüklerden bir sözcük mü? ALLAH kelamı. Bizim Müslümanlığımız bu mu? Laik, dünya hayatına karışmayan, sadece camide ve vicdanlarda olan bir ALLAH inancımız mı var? NEYİMİZ ALLAH!
ALLAH BİZİM NEYİMİZ?

Muhammed Çağlıyan

 

Okunma : 3500