Aktekke Meydanı’nda Dil Polisleri Ceza Yağdıracak (!) | Karamandan.com - | Karaman Haber

Aktekke Meydanı’nda Dil Polisleri Ceza Yağdıracak (!) | Karamandan.com - | Karaman Haber

13 Aralık 2019 Cuma
Aktekke Meydanı’nda Dil Polisleri Ceza Yağdıracak (!)

Gelenekselleşmesi ümit edilen ve bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Türk Dünyası Şöleni, şu şartlarda maalesef Karaman’ın ve halkının hak ettiği bir şölen değil. Şölen=Ziyafet!!!

Türk dilinin başkenti Karaman’da Türkçe zafiyeti var. 742 yıldır anadilimiz olduğunu iddia ettiğimiz dili nasıl kullanamadığımızı bir kez çeşitli etkinliklerle kutlayacağız.

Köşe yazılarının altına yapılan yorumlarda dahi Türkçenin 29 harfinden eser yok. Ama sorarsan, Türk’ten de Türk sayın ağabeylerimiz. Elde tespih, ağızda sigara, omuzlar dik, yolda kasıla kasıla yürüyüp, oturduğu yerden vatanı kurtarmak kolayına geliyor ama anadili Türkçenin kurallarından haberi yok. Çok şey mi istiyoruz anlamadım.

Bakın saygı değer hanım efendiler, beyefendiler ve geleceğimiz çocuklar!

Bu konuştuğunuz dil sizin en büyük sermayenizdir. Bu dili iyi öğrenmeden, tanımadan başka dilleri dahi öğrenemez, tam anlamıyla konuşamaz anlayamazsınız. Sizden anadilinizi, düzgün kullanıp yazmanızı rica ediyoruz. Kendi halkına sürekli seslenerek; diline, kültürüne, tarihine sahip çıkması için yalvaran birileri olan başka ülkeler var mıdır bilmiyorum?

Adam dükkânına “Since 2011” yazmış, gidip uyaracaksın, “hangi ‘sins’ efendi! Sen nerenin dükünün evladısın, hayırdır (!)”

Bir işletmenin duvarında bozuk bir reklam mı var misal, Türkçe bariz yanlış mı kullanılmış? Gidip söyleyeceksin! “Heyy! Efendi! Burası Karaman, burası bir dil başkenti ve sen bunu düzelteceksin!” diyeceksin, önünde fotoğraf çekinip o dil yanlışlığı rezilliğini çevrene bulaştırmayacaksın!

Türkçe kelimelerin içine İngilizcelerini yerleştirerek caka satıp, bu dilin saflığını bozanlara savaş açacaksın! Eğer bunu yapmazsan sonuçlarına katlanırsın; yıllar sonra senin çocuklarına Türkçe derslerinde kendi Türkçe kelimeleri yerine başka dillerden yerleşmiş kelimeler öğretilmeye başlandığı zaman ağlamak çok iyi niyetli bir fayda beklemek olur.

Mademki Burası Başkent: O Zaman Herkes Dilini Denk Alacak (!)

Karaman şehrinin zengin tarihi yapısını bozan kimler olursa, gelin bunu ifşa edelim! Kamuoyu oluşturalım! Gün gelir herkes zaten severek uyması gereken kurallara uygun hareket etmek zorunda kalır, bu şehir yücelir. Sırf “Dilini Koruyan Şehir” diye nam salıp, binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmazsak, ben de hiçbir şey bilmiyorumdur. Yemin ederim, tüm ülkeye örnek oluruz! Asıl şöleni siz ondan sonra görün!

Halkımızı sosyal bir etkinlik çerçevesinde birleştiren belediyemizi takdir etmiyor değilim. Yerel ve ulusal birçok sanatçı burada halkımızla birlikte olacak fakat maksadın halka iyi aksettirilmesi de önemli: ne diyor duyuruda “Türkçe Konuş, Türkçe Düşün, Türkçe Sev. Umudun Türkçe Olsun.” Müthiş bir sesleniş, ancak dile karşı bir umut söylemi de mevcut. Umut, sanki genelde olması gereken bir şey için özlenilen durumu anımsatır. Bence, inceden inceye “Gelin şu dile sahip çıkalım, Ey Karamanlılar!” deniliyor sanki. Ama insan kendi canından, kanından, kültüründen olan şeye sahip çıkar mı? Onu en başta kollayan kendisi olmalıdır zaten. Bunu fark ettirmek için daha kaç şölen yapılması gerekecek?

Hal böyle devam ederse, yani Türk dilinin başkenti ünvanlı Karaman şehrine layık olmayan, Türkçe bilmeyen, sahip çıkmayan vatandaşlar var oldukça, bu tarihi şehir hakkında ilçe söylentileri de olur, dil başkenti olup layık olmadığı hakkında belgeseller de çekilir ve daha da ötesine geçilerek, halkın kendi dilini, evet kendi dilini düzgün kullanması için kırbaçla eğitildiği, meydanda dil polislerinin dili korumak adına halkın içinde teftişe çıktığı, ceza kestiği, bol gülmeceli sahnelerle kurgulanmış filmler de çekilir. Bunları yazan ve yapan biri muhakkak kesin çıkar, benden söylemesi.

Belediyemizin şu güzide şölen takviminin içinde keşke Türkçe kullanımının, basit kuralların bildirildiği birer etkinlik olsaydı. Hem de Aktekke Meydanı’nda! Şöyle ödüllü mödüllü!

“Ya Türkçeyi düzgün kullanabiliyorsunuz demek! O zaman size belediyemizden, bu ay su faturanızda %50 indirim! vs. vs.”

Eğer Türkçeyi çok seviyor olsaydınız onun geleceği için yalnızca hamasi tavırları, boş geçen zamanlarınızı değil, gecelerinizi, gündüzlerinizi, her şeyinizi verirdiniz!

Şu Atalarımız ne alçak gönüllüymüş be istediklerine bak:

“Türkçe yazalım! Türkçe konuşalım!”

Ruhları şad olsun! Gelin kemiklerini sızlatmayalım!

Yine duygusal bitirdim.

Not: Karaman şehri içinde, Türkçe kullanıma dair yanlışlık yapıldığını, yabancı sözcüklerin ağırlıkta olduğunu gördüğünüz tabelaları lütfen karamandan.com’un ihbar hattına bildirip, kamuoyu oluşturulması için baskıda bulununuz! Bunu yapan birkaç vatandaşımızı da yemeğe çıkarmak benim sözüm olsun.

Saygılarımla…

Ferdi Şah

Düzenleme : 02 Ağustos 2019 09:17 Okunma : 6185