Karamandan.com

Karamandan.com

21 Eylül 2020 Pazartesi
Adımıza dertliler desinler
ADIMIZA DERTLİLER DESİNLER İnsan sorumluluk sahibi bir varlıktır.
Kategori : Köşe Yazıları
20 Şubat 2020 13:13
 
Adımıza dertliler desinler
karaman

ADIMIZA DERTLİLER DESİNLER

İnsan sorumluluk sahibi bir varlıktır. Her insanın Allah’a, insanlara ve eşyaya karşı sorumlulukları vardır. Akıp giden şu dünya hayatında meylimizin nereye doğru olduğunu kendimize sormamız gerekir.

İslam’ı dert edinmeyen, insanlığın derdi ile dertlenmeyenin, İslam adına ve insanlık namına ne değeri kalır ki? Efendimiz bir hadis-i şerifinde ‘‘Hepiniz çobansınız ve her biriniz sürüsünden sorumludur’’ buyurmuştur.(Buhari893;Müslim1829)   Mesuliyet bir olmayı, cemaat olmayı, toplum olmayı gerektirir. Müslüman beş vakit namazımı kılayım, iffetimi koruyayım, kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayayım cenneti kazanayım diyemez. Biz toplum ümmetiyiz. Toplum içinde doğar, büyür, yaşar ve kimlik kazanırız. Kendimizi topluma adamalıyız. İnsanın gerçek derdi sabah kalktığında ilk aklına gelen şeydir. Gündemimizde konuştuklarımız derdimizin yansımasıdır. Dünyalık makam mevki sevdamızı biraz geri plana atıp dava aşkıyla ön plana çıkmalıyız.

Hz. Ömer(r.a)’in çok önemli bir sözünü hatırlatmak istiyorum: ’’Ben duamın kabul edilmemesi kaygısı taşımam, içimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım.’’ Bizler de Hz. Ömer(r.a)’in bu tespitini dert konusuna uyarlayarak ‘’ İnsanların derdine derman bulamama kaygısından çok dertsiz kalmaktan korkuyorum’’ demeliyiz. Ümmetin geri kalan, aksayan yönlerini iyileştirmek için uğraşmalıyız. Dünyaya hangi eksiği gidermek için geldim acaba demeliyiz. Yokluğuma anne-babam ve birkaç akrabam dışında kimler üzülecek demeliyiz. Kimin derdine derman, yaralarına merhem olabilmişiz bunun kaygısını gütmeliyiz. Derman bulamamak bizi ümitsizliğe sevk etmemelidir. Dertliye düşen dertlenmektir dermanı Allah verir. Biz seferden sorumluyuz zaferden değil.

Biz bu dünyaya cennete gelmek için değil cennete gitmek için geldik. Dünya bir amaç değil araçtır. Hani derler ya derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur. Derdi dünya olanlara şu hadis-i şerifi hatırlatmak istiyorum. Cabir(r.a)’ dan rivayet edildiğine göre,o şöyle demiştir: ‘’ Rasulullah bir gün çarşıdan geçiyordu.İnsanlar da etrafındaydı.Cılız ve küçük kulaklı bir oğlak ölüsü gördü.Kulağından tutup eline aldı ve şöyle dedi:Aranızdan kim,buna bir dirhem karşılığında sahip olmak ister? Dediler ki: (Az ya da çok) bir bedel karşılığında onu istemeyiz. Zira onu ne yapacağız ki?

Bu sefer Allah Rasulü şöyle buyurdu: Peki bunun(bedelsiz olarak)sizin olmasını ister misiniz? Dediler ki:Vallahi o,canlı olsaydı bile,küçük kulaklı olduğu için bir işe yaramazdı.Ya ölüsüne ne demeli?Bunun üzerine Rasulullah şöyle buyurdu:Allaha yemin olsun ki dünyanın Allah katındaki değeri,bunun sizin nezdinizdeki değerinden çok daha azdır.’’(Müslim 2957) Allah bu dünyada hiçbir kuluna keyif vaat etmemiştir. Allah bize yaptığınızın karşılığını dünyada vereceğim de dememiştir. Bizim de senelerdir namaz kılıyorum oruç tutuyorum nedir bu çilem deme hakkımız yoktur. Çilemiz adedinde Allaha yakınız. Biliyoruz  ki dertsiz kimse yok, bari bir derdimiz olacaksa oda yalnız İslam olsun.

TURGUT KAHVECİ

Okunma : 1284
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16128 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 15205 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 11723 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın