Adam Aranıyor… | Karamandan.com - Karaman Haber

Adam Aranıyor… | Karamandan.com - Karaman Haber

20 Ocak 2021 Çarşamba
Adam Aranıyor…

Vakti zamanında “Sahibini Arayan Madalya”filmini seyrederken, filmde dikkatimi çeken bir sahne vardı.  İzzet Derviş rolünü oynayan üstad Ulvi ALACAKAPTAN; “Adam aranıyor, adam aranıyor” diye elinde fener ile Fransızların ve Ermenilerin zulmünü iyice artırdığı günlerde mücadeleye katılacak olanları bu şekilde Büyük Camiye çağırıyordu.

Memlekette  fiili olarak bir Fransız işgali söz konusu değil, ancak kültür erozyonu, örf , anane, gelenek, ahlak, edep, saygı, sevgi yoksunluğu ve bu özeliklerin her geçen gün kaybı ve emperyalizmin işgali söz konusu.

Bazı insanlar sesli düşünerek, bazı insanlar diğeri ile konuşarak, bazıları da içinden bu gidişatın hiç hayra alamet olmadığını söylüyor ve bir şeyler yapılması gerektiği konusunda hem fikir. Hem fikir olmaya hem fikir deeee, kim yapacak. O bahsedilen bir şeyi kim yapacak!

İzzet Derviş mücadeleye katılacak, kurşun atacak, ölümü göze almış cesur yürekli adamlar arıyordu. Bu gün kurşun atacak adam değil, Allah yolunda yolcu olacak, toplumsal çöküşün kurtuluşuna, katkıda bulunacak, kendini değil komşusunu, toplumu, dışardakileri, köprü altındaki çocukları, parklarda sabahlayanları, sadece kendisine yan baktın diye bir cana kayacak kadar insaf yoksunu olanları, çıkmaza düşen ve çocuklarını geçindirmek için sabah namazı vaktinde müşteri bekleyen kadınları, fabrikalarda çalışan, üniversitede okusunlar diye gönderilen ama birilerinin para kazanma hırsı için namus ve iffeti pazarlık konusu edilen gencecik kızları, yurtlarından edilen artık vatan diye bir toprak parçası olmayan mazlum, müztazaf, garipleri… vs.vs. düşünen ve bunlar için mücadele edecek, bir sıkım kurşunu olsa dahi bu uğurda harcayacak koca yürekli adamlar aranıyor.

Allah yolunda yürüyen hiç kimsenin önünde duracak bir güç veya engel yoktur. La ğalibe illallah. Allahtan başka galip yoktur.  Yüreklere bakalım sadece yüreklere.  Yüreklerin büyüklüğüne…

Adalet! Bütün kötülüğü, kötüleri ve onların yolunu engelleyen sihirli sözcük. Adaletin olmadığı yerde her daim zulüm vardır. Zulmün olması için; insanların başına bombaların düşmesi, zindanlara kapatılması, aç ve açıkta olması, memleketlerinden kovulması gerekmiyor. Kişiye hakkı verilmiyorsa orada zulüm var demektir. Bu gün; güzelim memleketimin her yerinde haksızlık, zulüm kol geziyor. İşte adaleti tesis edecek adamlar aranıyor. 

En büyük zulüm şirktir. Şirke karşı mücadele edecek, ilahi kelimetullahı nizamı alame hakim kılmak için kocaman yürekli adamlar aranıyor.

Bu uğurda, bahaneler üretmeyen, bahaneleri n arkasına sığınmayan, kardeşine katlanan, ona düştüğünde bir tepikte ben vurayım yerine tutup kaldıran güçlü adamlar aranıyor.

Adam derken yanlış anlaşılmasın, cinsiyet ayrımı yapmıyoruz. Adamlık cinsiyet işi değil yürek işidir. Kalbinde kötülüğe yer olmayan, kötülüğe savaş açma cesareti gösterebilen, farklı değil farkında olan, bilgili olmaktan çok bilge, sorunun değil çözümün parçası olan adamlar aranıyor.

Dolayısıyla adam aranıyor, ADAM Aranıyor…

Muhammet Çağlıyan

Okunma : 3963