1 Mayıs Slogan Bayramı | Karamandan.com - | Karaman Haber

1 Mayıs Slogan Bayramı | Karamandan.com - | Karaman Haber

20 Ağustos 2019 Salı
1 Mayıs Slogan Bayramı

Bugün 1 Mayıs. İşçinin emekçinin haklarını savunanların slogan bayramı(!)

Bugün ayrıca, yine böyle bir 1 Mayıs günü kendilerine tatil hakkı tanınanların meydanları doldurduğu bir günde,  ekmeginin peşinde olan inşaat ustası bacanağım Yüksel Deveci kardeşimin çalıştığı inşaatın üst katına calaskarla malzeme çekerken, o inşaatın 5. katından aşağı düşüp vefat ettiği tarihin 5. yılı. Kimbilir, belki o inşaatın, 5 yıldır süren tazminat davalarına rağmen bir türlü Yüksel' in geride kalan ailesine tazminatını ödemeyen sahipleri de 1 Mayıs kutlamalarına katılmış ya da bu işçi ve emekçinin bayramını kutlayan mesajlar yayınlamışlardır. 

Yüksel kardeşime tekrar Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyorum.

Gönül isterdi ki memurlarla beraber inşaat işçileri, madenciler, sanayi çalışanları ve diğer işlerde çalışanlar da bu özel günde; evlerinde oturup aileleriyle vakit geçirseydiler, ya da bu günün anlamına dair çalıştıkları işyerlerinin sahipleri tarafından küçükte olsa hediyelendirilmiş olsalardı, ya da yaşadıkları şehirlerin ve ülkenin ekonomisini ayakta tutan tüm emekçilere o şehirlerin belediyeleri toplu bir yemek verip onlara gösterdikleri önemi sembolik de olsa göstermiş olsalardı. Ama maalesef sabah erkenden hepsi kalkıp işe gittiler.

Onlar işyerlerinde alın teri döküp yorulurlarken ultralüks sendika genel merkezlerindeki sendika ağaları son model otomobillerle 1 Mayıs mitinglerinin yapılacağı alanlara hareket ederek 'işçi hakları' konusunda çoktan beylik laflar üretmeye başladılar. 

Bunun yanısıra sözde 'sol' etiketli partiler pankart ve dövizlerle caddelerde, meydanlarda işçi haklarını savunmak adına; "Kahrolsun Faşizm!" sloganları ile meydanlarda yürümeye  başladılar. İlginç olan ise 1 Mayıs'ta işçi haklarını savunanların, gerçek anlamda işçi, tarım emekçisı, sanayi emekçisi gibi kitleler ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, yolu bir şantiyeye, bir fabrikaya, bir sanayi sitesine, bir tarlaya düşmeyen, yaşam standartları çok daha iyi olan kimselerin, sadece istatistiklere göz atarak işçi haklarını savunmaya çalışmaları idi.

Emekçilerin o akşama kadar akıttıkları terin kokusundan, giydikleri iş giysilerinin kirinden  yağından rahatsız olup, onlarla aynı yemeği yemeyen, aynı araca binmeyen, aynı kahvehanede, aynı alışveriş mekanında bulunmayan kimselerin, biz işçilerin haklarımızı savunmaları ne kadar da ironik.

Biz üretenleri kambur eden borçlanma ekonomisinin ortasında bırakıp krizin faturasını yine biz emekçinin sırtına yıkmaya çalışıp, kıdem tazminatı ve bireysel emeklilik sistemi ile beraber, emeğimizi fona aktarılmaya çalışarak yaşam şartlarını iyice zorlaştıranların bugün için süslü laflar üretmesi ne tuhaf.

İşçinin, emekçinin ekmek teknesinin tehlikede olduğunu göre göre 
Türkiye’nin tek çıkışı üretim ekonomisinden uzaklaşılması ne garip.

Türkiye zorlu bir sürece girerken, zorluklardan birleşerek ve üreterek çıkılabileceği fikrinden uzak ekonomik yapılandırmalar ne acı. 

Emek demenin vatan demek olduğunu, vatanın ise emekle ayakta durabileceğini anlayamamak ne aymazlık.

Sıcak para komisyoncularının, faizcilerin, dolar ve borsa vurguncularının, din rantçılarının yollarındaki tüm engelleri kaldırıp olanca sıkıntıyı vatandaşın üzerine yüklemek ne ayıp. 

Evet, bugün 1 Mayıs, birilerinin yapıcı olan hiçbir şeye çözüm üretmeden işçinin, emekçinin bayramını kutladığı, birilerinin yevmiye defterine bir çarpı daha attığı diğer günler gibi normal ama biraz hareketli bir gün.

Bugün Türk Ekonomisini ayakta tutan ve hükümetten haklarını istemeyen, isteyemeyen %51'in de kutladığı bir bayram.

Hem müslüman hem sosyalist olan kardeşlerimizin de, 1 Mayıs işçi bayramları kutlu, cihatları mübarek olsun...

Salih Cengiz

Okunma : 1065